آخرین خبرها از پدیده شاندیز به روایت استاندار خراسان رضوی


۱۳۹۵/۰۸/۲۶ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار اقتصادی


padide1

به گزارش ساخت یاب به نقل از خراسان : استاندار خراسان رضوی که دوشنبه شب در جلسه ای با حضور وزرای کشور و اقتصاد ،رئیس کل بانک مرکزی و برخی دیگر از نمایندگان دستگاه های مرتبط با موضوع پدیده شرکت کرده بود شب گذشته در یک جلسه خبری درخصوص نتایج آن گفت :این جلسه در ادامه نشست ۳۰مردادماه و به دنبال تاکیدات رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت ،در وزارت کشور و به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی برگزار شد تا نسبت به رفع موانع موجود بر سر راه اجرای مصوبات پیشین تصمیم گیری شود. لذا مقرر گردید به منظور سرعت بخشیدن به اجرای این مصوبات و نیز رفع مشکلات قانونی فعلی کمیته ویژه ای تشکیل و اولین جلسه آن سه شنبه آینده برگزار شود . به گزارش خراسان رضوی علیرضا رشیدیان درباره ساختار و اعضای این کمیته گفت :معاون وزیر کشور مسئولیت کمیته را برعهده دارد و  مشاور وزیر اقتصاد ،معاون رئیس کل بانک مرکزی ،معاون وزیر جهادکشاورزی، نماینده تام الاختیار سازمان تامین اجتماعی ،استاندار و برخی دیگر از نمایندگان دستگاه های اجرایی در این کمیته حضور خواهند داشت . وی با تاکید بر اینکه بنای دولت از ابتدا توقف و تعطیلی پروژه پدیده نبوده است، گفت :برای این منظور نیز وزیر کشور به نمایندگی از دولت تلاش های زیادی را تا کنون انجام داده است که با این تلاش ها مستحق دریافت کارت زرد از نمایندگان مجلس نبود. با این حال باید توجه داشت که طولانی شدن روند پیگیری پرونده پدیده دلایل متعددی داشت که بی تردید فرصت یک ساله ما به مدیرعامل و هیئت مدیره سابق برای حل و فصل مشکلات و انجام اقدامات قانونی من جمله ارائه دفاتر حسابرسی دقیق یکی از این دلایل است . رشیدیان اضافه کرد :با این همه احساس شد اراده ای برای حل مشکل از سوی هیئت مدیره سابق وجود ندارد و حتی وعده های برخی نمایندگان برای تامین اعتبارات مورد نیاز از طریق جذب سرمایه گذاری خارجی برای پروژه نیز محقق نشد. برای همین و به منظور احقاق حقوق مردم براساس قانون تجارت و به استناد وکالتی که ستاد تدبیر از هیئت مدیره سابق گرفته بود هیئت مدیره جدیدی تشکیل دادیم و تلاش کردیم با توجه به حساب و کتابهای پدیده با موسسه میزان و بانک صادرات و نیز حضور تعداد زیادی از نیروهای مسلح در میان سهامداران پدیده نمایندگانی از بانک صادرات و بنیاد تعاون ارتش در هیئت مدیره حضور داشته باشند اگرچه بعدا تغییراتی در این ترکیب ایجاد شد اما هیئت مدیره فعلی تا کنون تلاش های بسیاری را برای راه اندازی مجدد پروژه انجام داده است.
حل مشکلات احتیاج به زمان و هماهنگی های بین دستگاهی داشت
استاندار با بیان این که حل همه این مشکلات احتیاج به زمان و هماهنگی های بین دستگاهی داشت، افزود:با توجه به مطالبات سنگین دستگاه ها با مجوزی که از وزیر کشور گرفتیم مقررشد تا این مطالبات به همان میزانی که توسط دستگاه های اجرایی ادعا شده است ابتدا استمهال و سپس تقسیط شود و جرائم پیش بینی شده در این مطالبات نیز به نحوی به عنوان آخرین اقساط قرار گیرد تا در صورت پرداخت به موقع اقساط این جرائم بخشیده شود و ادعای پدیده درباره نادرست بودن میزان این مطالبات نیز در مسیر اجرای کار با طرح موضوع در مجاری قانونی بررسی شود و در صورت اثبات از اصل مبالغ کسر شود تا کار متوقف به این اعتراضات نماند.
برای بخش های تکمیل شده پروژه پایانکار و سند صادر می شود
رشیدیان یادآور شد :پرداخت مطالبات دستگاه ها به این نحو منجر به صدور مجوزهای مورد نیاز برای دریافت پایانکار شهرداری می شود و این موضوع زمینه صدور اسناد بخش های آماده تحویل پروژه را فراهم می آورد. این اسناد می تواند به عنوان وثایق بانکی مورد استفاده قرار گیرد . وی با بیان این مطلب به تشکیل کنسرسیوم بانکی اشاره کرد و گفت:کنسرسیوم بانکی که به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی با محوریت بانک صادرات و با حضور بانکها و موسسات مالی دیگر تشکیل می شود قرار است تا اعتبارات لازم برای تکمیل لااقل یکی از پروژه های پدیده را تامین کند .رقم پیش بینی شده حدود ۵۰۰میلیارد تومان است و جلسه نهایی تشکیل آن سه شنبه با حضور مدیران عامل بانکها و به ریاست معاون رئیس کل بانک مرکزی برگزار خواهد شد . وی ادامه داد:مهمترین مشکل سر راه تشکیل این کنسرسیوم تاکنون لزوم ارائه طرح توجیه اقتصادی و نیز تهیه وثایق لازم بوده است که باتدابیر اندیشیده شده در حال حل شدن است .
نرم افزار پدیده برای تبادل سهام بررسی می شود
وی در بخش دیگری از صحبت خود با توجه به ضرورت فراهم کردن زمینه تبادل سهام گفت :در این بین باید از حجت الاسلام و المسلمین بحرینی نماینده مردم مشهد و عضو شورای عالی بورس که پیشنهاد تشکیل اتاق مبادله آزاد سهام را مطرح کردند و همچنین وزیر اقتصاد به جهت حمایت نهایی که تا کنون داشته اند تشکر کنم .چرا که با توجه به عدم شفافیت مالی پدیده امکان ورود این شرکت به بورس وجود ندارد اما پذیرفتند تا با استفاده از نرم افزارهای مبادله ای سهام این اقدام در اتاقی مستقل صورت پذیرد . وی با بیان این که نرم افزار مخصوص مبادله سهام را در کشور تنها سه شرکت طراحی کرده اند، گفت :قیمت تهیه این نرم افزار بالاست اما در جلسه دوشنبه شب مقرر شد نرم افزار تهیه شده توسط شرکت پدیده مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورتی که با استانداردهای بورس همخوانی داشت با استفاده و بهره گیری از آن مبادله سهام در اتاق مستقل آغاز شود . استاندار همچنین با تاکید بر اینکه لازم است تا به مشکلات معسرین زود تر رسیدگی شود،گفت: البته هیئت مدیره پدیده در حال حاضردر موقعیتی نیست که بتواند به عنوان حق السهم مبلغی رابه سهامداران پرداخت کند اما همانطور که از ابتدا هم تاکید شد باید به نحوی و از محل مبالغ آزاد شده مشکل معسرین حل شود و راهکاری برای آن در نظر گرفته شود.
سرمایه گذار خارجی و قرارداد ۱۲۰میلیاردی برای پروژه کیش
وی به اقدامات صورت گرفته در راه اندازی پروژه کیش هم اشاره کرد و گفت :برای دو بلوک به مساحت ۱۴۰هزار متر مربع سرمایه گذارانی جذب شده اند و قراردادی به مبلغ ۱۲۰میلیارد تومان برای تکمیل بخش هایی از پروژه بسته شده است . وی اضافه کرد: درصورتی که سهامداران بتوانند به یک گزینه مشترک از میان خودشان دست پیدا کنند می توانیم زمینه عضویت وی  را در هیئت مدیره و روند تصمیم گیری ها آماده کنیم . رشیدیان تاکید کرد :به خاطر حضور مردم و مشارکت آنها در این پروژه مجبورشدیم روی برخی تخلفات صورت گرفته چشم ببندیم. با این حال براساس طرح جامع میزان جرم گذاری مجاز در این پروژه حدود ۹۵۰هزار متر مربع است اما تاکنون یک میلیون و ۱۰۰هزار متر مربع در این پروژه جرم گذاری صورت گرفته است که متاسفانه میراث بی توجهی و عدم نظارت از سوی مسئولان در دولت قبل بوده و امروز ما باید پاسخگوی آن باشیم .اما بی تردید اگر قرار باشد پروژه پیش برود از دریافت حقوق دستگاههای دولتی که به عنوان اعتبارات تامین زیرساختهای شهری مورد استفاده قرار می گیرد کوتاه نمی آییم. استاندار خراسان رضوی تصریح کرد :اگر اکنون برای اجرای همه این تصمیمات نمی توانم زمانی را معین کنم برای این است که اجرای برخی از این تصمیمات به هم مرتبط است و برخی موانع قانونی نیز وجود دارد که باید در کمیته ویژه و با حضور نمایندگان دستگاه قضایی نسبت به رفع آنها یا صدور مجوزی تازه اقدام شود .اما دو وعده اصلی را می توانم مطرح کنم اول اینکه اهتمام ویژه ای برای حل مسئله وجود دارد و دوم اینکه با توجه به حسابرسی و ارزیابی های صورت گرفته مطمئن هستیم هیچ کدام از سهامداران در این میان متضرر نخواهند شد .

خراسان

نظر