آماده‌باش سازمان ملی زمین در برخورد با زمین‌خواری


۱۳۹۶/۰۱/۰۳ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


2399458

به گزارش ساخت یاب به نقل از مهر، حسین معصوم، نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال تصریح کرد: مردم مطمئن باشند هر گزارشی که برسد ما آن را دنبال می‌کنیم و برخورد قضایی با تخلفات در اسرع وقت انجام می‌گیرد.

وی درباره احتمال افزایش تخلفات و تعرضات به زمین‌های ملی در ایام تعطیلات نوروز و لزوم نگه‌داری از سرمایه‌های ملی توسط مردم، ضمن تبریک سال جدید به تمامی هموطنان کشور برای قرار گرفتن در آستانه نوروز ۹۶، گفت: در بخشنامه‌ای که هر ساله توسط دادستان کل کشور صادر می‌شود لزوم ورود دادسراها به موضوع پرونده‌های زمین‌خواری تاکید می‌شود و برای رسیدگی به آن نیز در نقاط مختلف، کشیک‌های لازم برای حفاظت، مستقر می‌شوند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر آنکه در حال‌حاضر هماهنگی بسیار موثری بین دستگاه‌های اجرایی و قضایی برای موضوع تصرفات اراضی منابع طبیعی و محیط‌ زیست ایجاد شده، افزود: یگان‌های حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن و همچنین یگان‌های حفاظت منابع طبیعی آماده باش هستند و مردم می‌توانند اطلاعاتی را که راجع به تصرفات، تغییر کاربری و یا تخلفاتی که مشاهده می‌کنند به یگان‌های مستقر و سامانه‌هایی که برای این منظور آماده شده، گزارش کنند. دادسراها نیز آمادگی کامل پذیرش گزارش‌های مردمی را در رابطه با تخلفات دارند.

معصوم تصریح کرد: یقینا وقتی مردم و شهروندان در موضوعات ورود می‌کنند نتایج خیلی بهتری به دست خواهد آمد. آمارها در چندین سال گذشته نشان می‌دهد که حتی در برخی از استان‌های کشور تصرف اراضی در ایام تعطیلات به دلیل حفاظت کامل به صفر رسیده است.

وی با تاکید بر نقش موثر گزارش‌های مردمی در کاهش تخلفات زمین خواری و تعرض به اراضی ملی و منابع طبیعی، گفت: با توجه به آنکه وسعت بسیار زیادی در اراضی منابع طبیعی و اراضی ملی در کشور وجود دارد ممکن است در نقاطی با مشکلاتی مواجه شویم که یقینا اگر مردم همکاری لازم را با ما داشته باشند و همانطور که در گذشته نیز همکاری مردمی وجود داشت این همکاری تداوم پیدا کند مطمئنا موردی نخواهد بود که گزارش شود و اقدام قضایی مناسب صورت نگیرد.

معصوم ادامه داد: همکاری مردم در شهرها و روستاها بسیار مناسب بوده است. انتظار داریم تا در نقاطی که نظارت دستگاه‌های اجرایی کاهش پیدا می‌کند نظارت مردمی کارساز باشد و بتواند در کاهش میزان تخلفات موثر عمل کند.

وی با اشاره به اینکه، مردم، روستاییان، گردشگران در ایام نوروز در نقاط مختلف حضور دارند تاکید کرد: گزارش‌های مردمی و همچنین همکاری مردم، موثرترین راهی است که می تواند به ما در برخورد با پدیده شوم زمین‌خواری و تخلف، کمک برساند. هرجا که مردم حضور داشتند و ارتباط با مردم تسهیل شده و حضور مردمی را تقویت کردیم، نتایج بسیار موثری را گرفتیم که آمار هم این روش را تایید و تاکید می‌کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: خواهش من این است که مردم در ایام نوروز، نسبت به محیطی که در آن حضور پیدا می‌کنند، حساسیت لازم را داشته باشند و تخلفاتی را که مشاهده می‌کنند حتما به ادارات راه و شهرسازی، منابع‌طبیعی و جهادکشاورزی و همچنین دادسراها، گزارش کنند.

معصوم گفت: مردم مطمئن باشند هر گزارشی که برسد ما آن را دنبال می‌کنیم و برخورد قضایی با تخلفات در اسرع وقت انجام می‌گیرد.

نظر