آمار اولیه از افت معاملات مسکن در تیر


۱۳۹۷/۰۵/۰۱ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


house-market-sakhtyab88

به گزارش ساخت یاب به نقل از دنیای اقتصاد، از ابتدای تیرماه برخی از فعالان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کردند که با جهش غیرمتعارف و یکباره قیمت مسکن در خرداد ماه، معاملات در تیر ماه به جای اینکه رونق فصلی را تجربه کند، افت خواهد کرد.

برابر داده‌های سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، در اولین ماه تابستان نه تنها بازار مسکن با رونق معاملات روبه‌رو نشده، بلکه به یک بازار «تقاضا گریز» تبدیل شده که اگرچه متقاضیان مسکن در آن حضور دارند.

اما دافعه قیمتی فایل‌های موجود، موجب دلسرد شدن آنها و در نتیجه کمرنگ شدن سهم طرف تقاضا از بالا نگه داشتن دمای معاملات شده است.

داده‌های سامانه اطلاعات بازار املاک ایران حاکی است میزان معاملات مسکن در تیر نسبت به خرداد با ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش روبه‌رو شده است. همچنین میزان ریزش معاملات مسکن در این ماه در مقایسه با تیر سال گذشته بین ۱۷ تا ۲۰ درصد برآورد می‌شود.

البته به‌طور معمول آمار معاملات ثبت شده در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران کاملا به روز نیست و برخی از مشاوران املاک، با چند روز تاخیر اطلاعات لازم را در این سامانه وارد می‌کنند. در نتیجه آنچه تا روز گذشته ثبت شده، ممکن است با آمار واقعی معاملات تیر ماه قدری متفاوت باشد.

با این وجود به نظر می‌رسد ریزش معاملات مسکن در تیر طبق پیش‌بینی کارشناسان به وقوع پیوسته است.

 

07-01

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب