اجرای بخشنامه‌های دستوری نرخ اجاره را کاهش نمی‌دهد


۱۳۹۷/۰۶/۰۳ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


building8

به گزارش ساخت یاب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه بازار اجاره تابعی از بازار خرید و فروش است، گفت: افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن طی چند سال گذشته و رشد نرخ  تورم  زمینه‌ساز  افزایش قیمت‌های اجاره شده  است.

وی ادامه داد: همواره در فصل تابستان شاهد رشد صعودی قیمت‌های اجاره هستیم، اما با نزدیک شدن به فصل مدارس قیمت‌ها در این بخش کاهش می‌یابد.

عقبایی از افزایش قیمت اجاره‌ها در شهر تهران نسبت به سایر شهرها خبر داد و گفت: به دلیل رشد نامتعارف قیمت‌ها در استان تهران برخی از مستأجران به مناطق پایین‌تر و مستأجرانی که در مناطق پایین‌تر بودند به خارج از شهرها مهاجرت کرده‌اند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران اظهار کرد: با ابلاغیه‌ و بخشنامه‌های دستوری نمی‌توانیم قیمت‌های اجاره را کنترل کنیم و اجرایی شدن این بخشنامه‌ها تنها در بازه زمانی کوتاه پاسخگو است در نتیجه باید دولت اقدامات عملی در این بخش را اجرایی کند.

وی، ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا،‌ افزایش نرخ تسهیلات و همچنین ساخت مسکن‌های استیجاری را از مهم‌ترین عوامل بهبود وضعیت بازار اجاره دانست و افزود: دولت تنها با اجرای راهکارهای عملیاتی می‌تواند وضعیت این بازار را بهبود بخشد.

طبق آمارهای  منتشر شده بانک مرکزی در تیر ماه سال ۱۳۹۷، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۳.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۲ و ۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در خرداد ماه  ۶۹.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل  ۷.۱ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین  در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۷، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۵۲.۶هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب