احداث بوستان های مخصوص کودک در پایتخت


۱۳۹۶/۰۷/۲۳ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


park-koodak


به گزارش ساخت یاب معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ارتباط با طبیعت سبب خلاقیت بچه ها می شود، گفت: 

در شهرداری تهران مصوبات خوبی در زمینه ارتباط کودک و محیط زیست تصویب شده است به طوری که بوستان های مخصوص کودک را در پایتخت احداث کرده ایم.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مجتبی عبدالهی در همایش ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت در شهر تهران با بیان اینکه در هفته دوستدار کودک هستیم، اظهارکرد: با توجه به توسعه استفاده از فضای مجازی بین کودکان، موضوع فضای مجازی و تکنولوژی و فناوری فوق العاده مهم است. در حال حاضر بچه های یک سال به بالا با موبایل بازی می کنند واین عارضه بسیاربدی است .
وی عنوان کرد: هر یک از اعضای خانواده که با یک تلفن همراه در فضای مجازی هستند، عطوفت و مهربانی را نشانه گرفته اند، به طوری که فضای مجازی بر افزایش آسیب های اجتماعی مثل طلاق تاثیر گذاشته است.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تصریح کرد: باید در بحث فناوری و فضای مجازی مطالعات و برنامه های بیشتری داشته باشیم.
عبدالهی با اشاره به اینکه هفته کودک را پشت سرگذاشته ایم ومحیط زیست وکودک بخش جدایی ناپذیری از شهرتهران هستند، عنوان کرد: شهرداری تهران در این خصوص مصوبات خوبی دارد حتی بوستان های مخصوص کودکان را تاسیس کرده ایم . البته دراین مصوبات سن کودک در تهران ۱۸ سال تعریف شده است و باید خدماتی را ارایه دهیم که تا سن ۱۸ سال مناسب باشد.
وی با اشاره به اینکه نمی توانیم دوران کودکی خودمان را با دوران فعلی قیاس کنیم، افزود: دسترسی آسان به طبیعت باعث خلاقیت، شادی، روابط عمومی بالا، علاقه مندی به بازی های جمعی قدیمی و فرصت های اجتماعی وسیع و…کودکان می شود.
عبدالهی پیشرفت برخی از تکنولوژی های جدید را باعث از بین رفتن طبیعت دانست و گفت: تغییرات شهری ازجمله تبدیل خانه های قدیمی مستقل به آپارتمان ها و نیز مهاجرت مردم از شهرستان ها به تهران باعث مشکلات بسیاری در خانواده ها شده است .
معاون اموراجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران کم شدن فرزندان را یکی دیگر از معضلات دانست و تاکید کرد: در سال۱۴۳۰ ، ۲۵ درصد ازجمعیت را سالمندان تشکیل می دهند و این یکی از معضلات شهرتهران است که باید برای آن برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد.
وی تصریح کرد: کوچک شدن مدارس، عدم امکان تعامل و فعالیت های متنوع جمعی برای کودکان، از بین رفتن ایمنی، افزایش فاصله ها با طبیعت، کم شدن دسترسی کودکان به طبیعت و… این روزها عارضه هایی را به وجود آورده است.
عبدالهی با اشاره به اینکه ارتباط با طبیعت سبب خلاقیت بچه ها می شود، عنوان کرد: طبیعت باعث می شود بچه ها از تمام حس های خودشان استفاده کنند اما این روزها با فاصله گرفتن از طبیعت حتی ما نمی توانیم بسیاری از واکنش های بچه ها را درک کنیم. نباید فراموش کنیم که طبیعت باعث افزایش یادگیری، رشد جسمانی و روحی بچه ها، کاهش ترس و افزایش اعتماد به نفس و تجربه آنها می شود.
وی درپایان خاطرنشان کرد: مدیران اجرایی، اولیا و مربیان کسانی هستند که می توانند آموزش های لازم را دراین خصوص به بچه ها بدهند. ضمن اینکه باید حفظ و نگهداری طبیعت و محیط زیست را به بچه ها بیاموزیم.

ناهید خداکرمی:
بودجه های سرگردان فرهنگی کشور در حوزه کودک کانالیزه شود/ معابر شهری باید طبیعت محور باشد
عضو کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه های سرگردان فرهنگی کشور باید به سمت بچه ها کانالیزه شود، گفت: در معاونت اجتماعی و فرهنگی کارهای جالبی انجام و بودجه های زیادی هزینه شده است اما این هزینه ها باید به مدارس برود. و از سوی دیگر معابر شهری باید برای استفاده کودکان بهینه سازی و طبیعت محور شود.
ناهید خداکرمی عضو کمیته محیط زیست شهر تهران در همایش ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت در شهر تهران گفت: طبیعت، شهر ، مدرسه و خانه ما محل یادگیری بچه های ما است اما هیچکدام نقش طبیعت را ندارند چرا که بچه ها در طبیعت می توانند شناخت زیست محیطی بهتری پیدا کنند.
وی عنوان  کرد: بیاید الان چشم هایمان را ببندیم و ببینم با ۲۲ منطقه تهران چه کرده ایم . نمیخواهم نقد کنم ، نقدکردن آسان است اما باید شرایط و آلودگی هوا و شرایط ماشین ها را بهبود بخشیم و تنها راه ما آموزش دادن به بچه هاست. اگر ما شرایط ماشین ها و اتوبان ها را این گونه رها کنیم در آینده بچه های ما، ما را سرزنش می کنند.
عضوکمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به اینکه با نگاهی به منطقه ۲۲ می بینیم که داریم کوه ها را از بین می بریم، تصریح کرد: ما همه جزیره ای عمل می کنیم. در این جلسه باید معاون خدمات شهری شهرداری تهران ، معاون معماری شهرسازی شهرداری و دیگر مسوولان مربوطه حضور پیدا می کردند . اینجا ما در مورد طبیعت و محیط زیست صحبت می کنیم اما کسانی که باید حضور داشته باشند، نیستند.
عضو کمیته محیط زیست شهرتهران با اشاره به اینکه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران کارهای جالبی در حوزه خودش  انجام داده، عنوان کرد: تا جایی که من می دانم در این زمینه هزینه های زیادی ثبت شده است باید بخواهیم این هزینه ها به مدارس بروند .
معابر شهری باید بهینه سازی و طبیعت محور شود
وی تاکید کرد: معابر شهری باید بهینه سازی و طبیعت محور شود و باید محیط را برای استفاده کودکان از طبیعت بکر در شهر تهران آماده کنیم.
خداکرمی با اشاره به اینکه محلات باید در تصمیم گیری ها دخیل باشند، عنوان کرد: اینکه یک شهردار، معاون شهردار و شورای شهر درمنطقه و محله ای به تنهایی تصمیم گیرنده باشند اشتباه است و اینها باعث شده تهران به شهری برای عبور ومرور اتومبیل ها تبدیل شود .
وی ادامه داد: همه ما سالها تلاش کردیم اتوبان و تونل بسازیم تا راحت تر حرکت کنیم اما به این فکر نکردیم در آینده نه تنها نمی توانیم عبور کنیم بلکه نفس هم نمی توانیم بکشیم. این ما هستیم که باید مطالبه کنیم و عرصه شهر رابرای اتومبیل ها تنگ و برای عبور شهروندان باز و برای بازی کودکان مهیا کنیم.
عضو کمیته محیط زیست شهرتهران با اشاره به اینکه بچه های ما تا کی باید سرصف های مدارس کلمه مرگ را تکرار کنند، تاکید کرد: بچه های ما باید شعر ایران من، گنجشک های من و… را بخوانند با این آموزش ها پیش می رویم و بعد شاکی می شویم چرا یک جوان با یک مقتول سلفی می گیرد.
خداکرمی تصریح کرد: ما باید بچه هایمان را به طبیعت ببریم .باید به جای شعار دوستدار کودک ، واقعا دوستدار کودک باشیم .
این عضو شورای شهر تهران بابیان اینکه بجای نصب 

بیلوردهای تبلیغی دراین خصوص باید هزینه ها را به مدرسه برد و مثلا آکواریوم ساخت، گفت: این اقدامات باعث می شود بچه ها به فکر فروبروند و از ما سوالات جدید بپرسند . اگر ما این مسیر را ادامه دهیم  تا ۶۰ سال دیگر ایرانی با این همه تمدن از بین می رود. من نگران هستم بچه های ما چگونه می خواهند در آینده شهر را اداره کنند.
وی تصریح کرد: ما باید شهر را برای حرکت زیست محیطی آماده کنیم . باید بچه ها را از چهاردیواری بیرون بیاوریم تا بیاموزند .
خداکرمی با اشاره به اینکه باید بودجه های سرگردان فرهنگی کشور کانالیزه شود و برای رشد بچه ها سرمایه گذاری شود ، تصریح کرد: تبلیغات مناسبتی که در سطح شهر انجام می شود مواردی هستند که در گوشت  و خون ما ریشه دواندند و نیازی نیست کسی آنها را به ما یادآوری کند. امروز باید دلمان برای محله و شهر بسوزد؛ برای زباله هایی که به جوی آب می رود و اگر توانستیم با این مسائل  مقابله کنیم خوب است. اگر بخواهیم چشم هایمان را ببندیم و دور هم بنشینیم و مدام از کانون ها حرف بزنیم به جایی نمی رسیم.
وی عنوان کرد: باید همین بودجه ناچیز را به بهترین شکل مدیریت کنیم. اگر شما برای مردم دلتان بسوزد و با ما همکاری کنید در محیط زیست شورای شهر به روی همه باز است .اگر بتوانیم درمحلات کیسه های پلاستیکی را کنار بگذاریم و شما از ما درخواست کنید بودجه ای را برای کیسه های پارچه ای اختصاص دهیم ما هم سر تعظیم فرود می آوریم.

رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران:
به دنبال تحقق حقوق شهروندی کودکان هستیم
محمد مهدی گلمکانی رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این همایش، اظهار کرد: تحقق مباحث محیط زیستی و سلامت بدون مشارکت آحاد جامعه بسیار سخت است.
وی عنوان کرد: طبق فرموده مقام معظم رهبری برای هر یک از مشکلات محیط زیستی یک رابطه حق التکلیفی وجود دارد. حق مربوط به مردم و تکلیف متوجه مسئولان است. اگر ما بتوانیم این رابطه را منطقی مطرح کنیم می توانیم به حل مشکلات محیط زیستی امیدوارم باشیم.
رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تصریح کرد: مردم در این مسیر دغدغه ها و ظرفیت های بالایی دارند. ممکن است حاکمیت به دلیل محدودیت هایی که دارد نتواند آن ها را همراهی کند اما اگر بتوانیم نظام جامع و هماهنگی برقرار کنیم می توانیم به برطرف شدن مشکلات زیست محیطی امیدوار باشیم.
گلمکانی با اشاره به اینکه در مجامع بین المللی و ملی به نقش مردم بسیار پرداخته شده است، افزود: اگر ما بخواهیم مردم را داشته باشیم باید از ساختاری استفاده کنیم که حضور مردم در آن تعریف شده باشد.
به گفته وی شهرداری تهران در حوزه سلامت و محیط زیست در کانون های محلات با مردم همکاری نزدیکی دارد.
رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم مشارکت ها را هدفمند تر کنیم به مشارکت تمام شهروندان از جمله کودکان، سالمندان، معلولان، میانسالان، جوانان و … نیاز داریم و در این زمینه باید شرایط حضور آن ها در جامعه را مهیا کنیم.
گلمکانی ادامه داد: با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران هم اکنون بستر همکاری مردم و حضور کودکان و سالمندان با عنوان شهر دوستدار کودک و سالمند تعریف شده است.
رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه ” شهر دوستدار کودک” یک مدل بین المللی بوده است، تصریح کرد: در این مدل شرایطی که باید مدیریت شهری به کمک برای حضور کودکان و دیده شدن آنها در شهر بیانجامد، تعریف شده است.
وی ادامه داد: مدیریت شهری باید ساختاری داشته باشد که کودک در شهر دیده شود. گروه هایی مثل کودکان و سالمندان به دلیل محدودیت هایی که دارند در شهر کمتر دیده می شوند و مدیریت شهری باید این شرایط را تسهیل کند.
گلمکانی تاکید کرد: درواقع در شهر دوستدار کودک به دنبال محقق کردن حقوق شهروندی کودکان بودیم. کودکان هم حق دارند در شهری سالم و همراه با امنیت زندگی کنند.
وی با اشاره به اینکه ارتقای شاخص های محیط زیست یعنی رسیدن کودک به حق سلامتی، عنوان کرد: در رابطه با کودک و طبیعت به دنبال این هستیم که حق دیده شدن کودک را به وجود آوریم. ایجاد کانون های محیط زیست در مدارس در طرح استقبال از مهر یکی از این اقدامات بود که در دستور کار قرار گرفت.
رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: خانه های سلامت و محیط زیست را در محلات و مدارس داریم اما این خانه ها و کانون ها باید به دانشگاه ها هم به طور گسترده وارد شوند. در حال حاضر در دانشگاه شهید بهشتی و شریف هم خانه های محیط زیست داریم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: این طرح را به تازگی آغاز کرده ایم و امیدواریم بعد از تجربه مدارس طبیعت بتوانیم این آموزه ها را به سایر مدارس تهران منتقل کنیم.

تحقق عملی شهر دوستدار کودک مستلزم نگاه جدید به حوزه کودکان است
در ادامه این همایش عبدالحسین وهاب زاده بوم شناس و پژوهشگر محیط زیست و بنیانگذار گفتمان مدارس طبیعت در ایران اظهار داشت: هم اکنون دو مدرسه ثابت و دو مدرسه سیار طبیعت در تهران وجود دارد که شهرداری تهران می تواند از الگوی مدارس طبیعت برای بهره مندی بیشتر کودکان و گسترش این فضاها استفاده کند.
وی با تشریح دیدگاه های سنتی به کودکان، خواهان اتخاذ نگاه نو به حوزه کودک شد و تاکید کرد: کودکان ما نیازمند آزادی، فضای بازی در طبیعت بکر هستند که باید مورد توجه خانواده ها، مدارس، مسئولین وسیاستگذاران قرار گیرد.
در ادامه بهمن عظیمی دیگر سخنران این همایش در خصوص ضرورت تعامل کودک و طبیعت در جهان بر اساس منابع و نظریه های علمی به بیان نکاتی پرداخت.
همایش ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت در شهر تهران با حضور مجتبی عبدالهی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، ناهید خداکرمی نایب رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران، خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران، محمد روشنی مدیرکل آموزش های شهروندی، محمدمهدی گلمکانی رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و جمعی از فعالان آموزش های شهروندی و حوزه کودک در تالار ایوان شمس برگزار شد.
این همایش در محورهای شهری شدن دوران معاصر ایران و تاثیر آن بر دوران کودکی، ضرورت تعامل کودکان با طبیعت و ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت در شهر تهران و الزامات آن برگزار شد و با تاکید بر لزوم نگاه جدید به حوزه کودکان، تحقق عملی شهر دوستدار کودک در پایتخت و برقراری تعامل ارتباط کودکان با طبیعت برای رشد بهینه آنان و کاهش آسیب های اجتماعی جامعه در آینده به پایان رسید.

نظر