افزایش معامله اوراق تسهیلات مسکن


۱۳۹۶/۰۵/۰۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


139403101110516635402234

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایرنا، خریداران مسکن باید با تهیه اوراق تسهیلات مسکن (تسه) از بازار سرمایه از وام ها و تسهیلات خرید مسکن استفاده کنند که ارزش هر برگ، پنج میلیون ریال است.
نرخ خرید وفروش این اوراق در روز گذشته (سه شنبه) در دامنه ۷۵۰ تا ۷۷۸ هزار ریال بود.
به نظر کارشناسان، افزایش حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن می تواند به معنای افزایش تقاضا برای خرید مسکن و رونق تدریجی این بخش باشد.
فرابورس با انتشار گزارشی درباره معاملات تیرماه اعلام کرد: اوراق بدهی، صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن در تیرماه به ترتیب به میزان ۱۴، ۸۲ و ۱.۵ میلیون ورقه مورد معامله قرار گرفتند که ارزش معاملات آنها به میزان ۱۳ هزار و ۶۰۶ میلیارد ریال، ۸۴۰ و یکهزار و ۱۷۸ میلیارد ریال بود. 
بیشترین رشد ماهانه در بخش ابزارهای نوین مالی فرابورس، متعلق به معاملات اوراق مسکن (تسه) بود که حجم و ارزش معاملات آن به ترتیب به میزان ۴۳ و ۲۳ درصد افزایش یافت.
تیرماه امسال ۱.۵ میلیون اوراق تسهیلات مسکن به ارزش یک هزار و ۱۷۸ میلیارد ریال خرید و فروش شد.
به گزارش ایرنا، معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۱۳۸۹ در فرابورس ایران آغاز شده و اکنون بیش از ۲۰ نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه معامله می شود.
سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال و در مرکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و شمار اوراق مورد نیاز در تهران ۱۲۰ ورقه و در مرکز استان ها ۱۰۰ ورقه است.
سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین ۱۳۸۵ و پس از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح ۹۲) از ۵۰۰ میلیون ریال به سقف های جدید افزایش پیدا کرده است.
سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران یک میلیارد ریال و در مرکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۸۰۰ میلیون ریال است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران ۲۰۰ برگه، برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۶۰ برگه و برای سایر مناطق شهری که مبلغ آن ۶۰۰ میلیون ریال برای هر پلاک ثبتی است، ۱۲۰ برگه تعیین شده است.
استفاده از این سقف های تسهیلاتی از محل گواهی حق تقدم و استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده از نمادهای «آبان ۹۴» و پس از آن امکان پذیر است.
پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر ۹۴ و پیش از آن فقط تا سقف های تسهیلات پیشین (۵۰۰ میلیون ریال برای زوج ها و ۳۵۰ میلیون ریال برای سایر اشخاص) امکان پذیر خواهد شد.
متقاضیان می توانند از طریق خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به تعداد مورد نیاز در نمادهای آبان ۱۳۹۴ به بعد، خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن پیشین در نمادهای مهر ۱۳۹۴ و پیش از آن تا سقف های تسهیلات گذشته به ارزش ۳۵۰ میلیون ریال برای هر یک از زوج ها، خرید مابه التفاوت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید در نمادهای « آبان ۹۴» و پس از آن و همچنین پرداخت دو فقره تسهیلات برای خرید یک واحد مسکونی توسط زوج ها که مستلزم خرید ۶ دانگ یک واحد مسکونی از سوی آنان است، از این مزایا بهره مند شوند.
قیمت اوراق تسهیلات مسکن در حالی در ماه های گذشته کاهش یافت که تابستان پارسال، نرخ اوراق تسهیلات مسکن به بیش از یک میلیون ریال برای هر برگه پنج میلیون ریالی رسید که انتقادهایی را به دنبال داشت.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب