امسال نیاز به تغییر نرخ سیمان نداریم


۱۳۹۶/۰۲/۰۳ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


imag

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایرنا، جعفر سرقینی در نشست خبری این وزارتخانه پیرامون افزایش نرخ تولید کنندگان سیمان برای سال ۹۶ اظهار داشت : اکنون ظرفیت واحد های تولید کننده سیمان به ۸۳ میلیون تن رسیده و میزان مصرف به مراتب کمتر از تولید است .
برپایه آمارهای پیشین وزارت صنعت، معدن وتجارت،تولید سیمان در ۱۱ ماه منتهی به بهمن ۹۵ برابر با ۴۹ میلیون و ۵۷۹.۸ هزار تن بود که در مقایسه با عملکرد دوره مشابه در سال ۹۴ ،افت ۶.۴ درصدی داشت .
تولید ۱۱ ماهه سیمان در سال ۹۴ به میزان ۵۲ میلیون و ۹۸۰.۷ هزار تن ثبت شده بود .
انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز در جدول آماری خود از وضعیت صادرات در دوره ۱۰ ماهه ۹۵ ( منتهی به دی ) در مجموع رقم ۶ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۸۵۲ تن را نشان می دهد .
سرقینی اضافه کرد: امروز شرایط بگونه ای است که تولید کنندگان سیمان نسبت به رقابت منفی با یکدیگر مبادرت می ورزند و اکنون این مصالح ساختمانی مشمول قیمت گذاری دولتی نمی شود .
تولید کنندگان سیمان معتقدند: حدود ۵۰ درصد تولید این بخش در بازار داخلی جذب می شود، اما برای بقیه باید بازارهای برون مرزی را با حمایت های دولت شناسایی و در آنها حضور فعالی داشت .
سال ۹۳ حدود ۱۸ میلیون تن صادرات سیمان و کلینکر صورت گرفته که بیش از ۶۰ درصد آن راهی کشور همسایه، عراق شده است .
ایران پیش از این به عنوان چهارمین تولید کننده سیمان جهان معرفی شده بود، اما بدلیل کاهش تولیدات در سالهای ۹۴ و ۹۵، گفته می شود به هفتیمن تولید کننده دنیا رسیده ایم .

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب