اولین نشانه های رونق در بازار فولاد ایران


۱۳۹۶/۰۵/۱۶ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


stainless_steel_sheet

به گزارش ساخت یاب به نقل از فولاد نیوز ، در فصل اول سال ۱۳۹۶ هجری شمسی مصرف فولاد در ایران رشد کرد. در این بازه زمانی سه ماهه ۵.۱۹ میلیون تن فولاد در ایران مصرف شد که ۲۰ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل بود. رشد مصرف فولاد در ایران نشان از بازگشت سلامت به بازار مصرف این کشور و خارج شدن از رکود اقتصادی دارد که می تواند نوید خارج شدن اقتصاد از رکود باشد. صنعت فولاد یکی از صنایع کلیدی و مهم است و افزایش  مصرف فولاد این کشور می‌تواند نشان از توسعه صنایع مصرفی باشد. در سه ماه اول سال جاری مصرف نورد گرم در ایران با ۲۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۲.۱۱ میلیون تن رسید و میزان مصرف ورقه های نورد سرد در این بازه بالغ بر ۶۰ درصد رشد کرد.

در فصل اول سال جاری تولید فولاد آماده و نیمه آماده هم در ایران رشد کرد. طبق گزارش‌های موجود در این بازه سه ماهه ۱۰.۱۸ میلیون تن فولاد نیمه آماده در ایران تولید شد که ۱۳.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از ان رشد داشت. در همین زمان تولید فولاد آماده هم در ایران با افزایش همراه بود.

در صورت رونق بازار می‌توان با کاهش صادرات مدارا کرد

تاکنون صنعت فولاد ایران برای ادامه بقا نیازمند صادرات بود و مانع ایجاد شدن در مسیر صادرات باعث می‌شد تا بقای این صنعت به خطر بیفتد. اما حالا که  مصرف در داخل افزایش یافته است و میزان مصرف در فصل اول سال جاری از میزان تولید هم بیشتر بود دیگر وابستگی صنعت به صادرات کمتر شده است. البته با تجربه رشد مصرف در یک بازه سه ماهه نمی‌توان گفت که بازار دوباره وارد رونق شده است ولی در صورت ادامه این روند می‌توان خبر از رشد در بازارهایی داد که می‌تواند اقتصاد را دوباره به حرکت باز گرداند.

رشد تقاضای فولاد به معنای رشد صنعت ساختمان و رشد سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیرساختی است که هر دو می‌تواند هزاران فرصت شغلی در کشور ایجاد کند و سرعت گردش پول را افزایش دهد. بدون شک رونق مصرف داخلی یک کلید مهم و طلایی برای رشد صنعت است زیرا از وابستگی به بازارهای خارجی و آسیب پذیری در برابر تحولات اقتصادی و سیاست‌های خارجی می‌کاهد.

از طرف دیگر محدودیت‌هایی که اروپا برای واردات محصولات ایرانی وارد کرده است در صورت افزایش تقاضا در بازار داخل تاثیر کمتری روی اقتصاد خواهد داشت و این برای اقتصاد ایران که به تازگی از زیر بار فشارهای ناشی از تحریم خارج شده است به معنای مفری برای رسیدن به رونق است.

نباید از صادرات غفلت کرد

با  این وجود باید در نظر داشت که بازار صادرات به معنای ورود ارز به داخل کشور است و از این جهت برای ایران اهمیت دارد. فعالان این صنعت باید همواره بازاریابی موثر و پویای خود را ادامه دهند و در نظر داشته باشند که توجه به تقاضا در بازارهای خارجی می تواند توازن را در صنعت برقرار کند. در واقع باید همیشه یک موازنه منطقی بین صادرات و مصرف داخلی برای صنعت فولاد وجود داشته باشد تا صنعت بتواند بدون توجه به حواشی سیاسی و تصمیمات اقتصادی خارجی در مسیر رشد حرکت کند. در غیر این صورت آسیب پذیر خواهد شد.

مونا مشهدی رجبی

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب