برنامه بورس برای آزادسازی نرخ سنگ آهن


۱۳۹۵/۱۱/۲۳ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


firon_42

به گزارش ساخت یاب به نقل از ،پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه حسن امیری توضیح داد: قرار است یک فرمول قیمتگذاری رقابتی برای گندله و کنسانتره سنگ آهن مانند پالایشگاهی ها و خوراک پتروشیمی ها پیشنهاد شود.
این مسئول اضافه کرد: حق انتفاع و حقوق دولتی معدن دغدغه سهامداران است و تلاش می شود بحث حق انتفاع معادن نیز از یک فرمول مشخص تابعیت کند و دغدغه ارزان فروشی وجود نداشته باشد.
به گفته وی، حقوق دولتی معدن و بهره مالکانه (حق انتفاع) و قیمت رقابتی همه در قالب یک فرمول قرار می گیرد که این موضوع در حال نهایی شدن است و پس از مدل سازی آن، صنعت سنگ آهن قابلیت رقابت پذیری پیدا می کند.
امیری گفت: با توجه به محدودیت زمانی، این فرمول به بودجه سال آینده نمی رسد و بنابراین در سال ۱۳۹۶ مساله کاهش حق انتفاع معدن در قالب دیگری دنبال می شود.
وی از موافقت اولیه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اجرای این فرمول خبر داد و افزود: فعالان این صنعت مطرح می کنند چنانچه سنگ آهن مانند فولاد به صورت مرتب در بورس کالا عرضه شود، برای حمایت از صنایع و بازار داخلی می توان تخفیف پنج درصدی را برای محصولات در نظر گرفت و آنها را در رینگ داخلی عرضه کرد.
به گفته وی، چنانچه تا سه بار عرضه برای این محصولات تقاضایی وجود نداشت، عرضه در رینگ صادراتی صورت می گیرد و می توان با این شیوه عوارض صادراتی را برای سنگ آهن حذف کرد. ، پیش از این رییس انجمن سنگ آهن ایران، بورس را یک ابزار نوین برای جلوگیری از مداخله دولت خواند و پیش بینی کرد عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی از بهمن ماه آغاز شود.
جمهوری اسلامی دارای پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن ذخیره شناسایی شده سنگ آهن است که بیش از سه میلیارد تن آن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب