بسیاری از ساختمان‌های بلند نوساز و قدیمی در معرض خطر قرار دارند


۱۳۹۶/۰۹/۰۲ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


clipart-city-iran

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، منا عرفانیان در همایش بزرگداشت روز شهرساز با موضوع بازآفرینی شهری، میراثی برای آینده در بندرعباس افزود: انجام کارهای غیر تخصصی در نظام ساخت و سازها، افت کیفیت و بحران ایمنی در ساختمان‌ها از چالش‌های شهری در ایران است که موجب گسترش آسیب‌های اجتماعی می شود.

عضو کمیسیون دائمی هیات امنای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بیان داشت: نظارت مهندسی بر ساخت و سازها نقش مهمی در کیفیت ساختمان‌ها دارد که باید معماران و مهندسان به این امر توجه ویژه داشته باشند.

عرفانیان ادامه داد: یکی دیگر از چالش‌های شهری بحران محیط زیست است که خشکسالی و نبود آب وضعیت بحرانی در سال‌های آینده برای شهرهای ما وارد می کند.

وی گفت: در ۱۰ سال آینده به خاطر وجود خشکسالی و بحران آب، تخلیه بسیاری از روستاها به شهرها را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: بحران هویتی نیز به عنوان دیگر چالش‌های شهری مطرح است که تنها مختص بافت‌های فرسوده و ناکارآمد نیست بلکه همه شهرهای ایران دچار بی هویتی بوده و نازیبایی بصری را در تمام شهرها شاهد هستیم.

به گزارش ایرنا، این مسئول با اشاره به این که ایران جزو ۱۰ کشور بلاخیز در جهان است، هشدار داد: کشور ما از نظر آماری رتبه ششم در وقوع حوادث طبیعی دارد و ۹۰ درصد از جمعیت آن در معرض خطر حوادث از جمله سیل، زلزله، طوفان، خشکسالی و آتش سوزی‌ها هستند.

وی گفت: در ۲ دهه اخیر بسیاری از ساختارها و مطالبه‌های اجتماعی تغییر یافته و نیازمند رویکرد جدی در باز آفرینی شهری هستیم.

عرفانیان ادامه داد: مردم نقش اصلی در بازآفرینی پایدار و حل مسائل شهری دارند و دولت، بخش خصوصی و شهرداری‌ها نقش حمایت گر و تسهیل‌گر در این زمینه دارند.

وی اضافه کرد: توسعه شهری و گستره بازآفرینی باید از اراضی با کاربری ناهمگون، فضای عمومی، پایه قطار و مترو شهری، مراکز شهری، سکونت گاه های غیر رسمی، رود کنارها و آب کنارها شروع شود.

عضو کمیسیون دائمی هیات امنای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یادآورشد: بازآفرینی شهری سیاستی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها در جهت پاسخگویی به چالش های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است.

نظر