بوشهر از کاندیداهای اصلی اجرای پروژه شهر هوشمند


۱۳۹۶/۰۶/۰۹ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


smart.building

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایرنا از دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس مصطفی کاظمی در خصوص اهمیت انتخاب شهر بوشهر برای اجرای پروژه شهر هوشمند اظهارکرد: بوشهر دارای پتانسیل های ذاتی متعددی است که هریک به تنهایی می تواند فرصت های منحصر به فردی را برای توسعه فناوری در سطح ملی و منطقه ای ایجاد نماید.
وی با اشاره به ویژگی های استان بوشهر گفت: بوشهر علاوه براین که دارای ذخایر عظیم نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، صنعت انرژی هسته ای، صنعت سیمان، صنعت شناورسازی، صنایع تجهیزات و تاسیسات دریایی و سکوهای نفت و گاز و صنایع شیلات و همچنین منطقه ویژه اقتصادی تجاری و صنعتی است، جاذبه های گردشگری بسیار زیادی هم دارد که با اهتمام استاندار آن در دست توسعه و بهره برداری کارآمد است.
معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی عتف ادامه داد: همین امر امکان اجرایی کردن مولفه های شهر هوشمند در منطقه الگوی شهر بوشهر را میسر می سازد، ضمن آنکه نرخ رشد بالای بهره گیری از فناوری اطلاعات توسط مردم بوشهر در جهت تسریع این پروژه بسیار حائز اهمیت است.
وی در ادامه، بهبود کیفیت زندگی با استفاده از اطلاعات و فناوری شهری و بهبود کارایی خدمات و برآوردن نیازهای ساکنان، امکان تعامل مستقیم با جامعه و زیر ساخت شهر و نظارت بر اساس فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقای کیفیت، عملکرد و تعامل خدمات شهری، کاهش هزینه ها، مصرف بهینه منابع و بهبود تعاملات بین شهروندان و دولت و بهبود جریان مدیریت شهر و فراهم آوری امکان پاسخ لحظه ای را از اهداف اصلی ایجاد شهر هوشمند دانست. 
استان های بوشهر، خراسان رضوی، یزد، آذربایجان شرقی و اصفهان از دبیرخانه شورای عالی عتف مجوز مناطق ویژه علم و فناوری را دریافت کرده اند و در صورت نهایی شدن، الگوی شهر هوشمند در بافت تاریخی شهر بوشهر به صورت آزمایشی اجرایی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، شهر هوشمند( Smart city) برگرفته از توجه به تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی است و در دنیای معاصر به شهری گفته می‌شود که بر اساس آخرین نظریه های تکامل یافته مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات دارای شش معیار اصلی اقتصاد هوشمند (smart economy)، جابجایی یا حمل نقل هوشمند (smart mobility)، محیط هوشمند (smart environment)، مردم هوشمند (smart people)، زندگی هوشمند (smart living) و همچنین حکمرانی هوشمند (smart governance) باشد.
هدف از ایجاد یک شهر هوشمند بهبود کیفیت زندگی با استفاده از اطلاعات و فناوری شهری به منظور بهبود کارایی خدمات(ارائه شده توسط دولت) و برآوردن نیازهای ساکنان شهرها است. فاوا(فناوری اطلاعات و ارتباطات) به مقامات شهرها امکان توسعه هرچه بهتر شهر و تعامل مستقیم با جامعه و زیرساخت شهر و مدیریت و نظارت بر آنچه در شهر به وقوع می پیوندد را می دهد.
اتحادیه اروپا در سال های اخیر تلاش های بسیاری برای توسعه استراتژی رشد شهری هوشمند برای کلان شهرهای خود انجام داده است. نمونه هایی از فناوری ها و برنامه های شهرهای هوشمند درشهرهای میلتون کینز(Milton Keynes)، ساوسمپتون(Southampton)، آمستردام، بارسلونا، مادرید و استکهلم تاکنون پیاده سازی شده است. در چین شرکت زد تی ایی(ZTE) در بیش از ۱۵۰ شهر راهکارهای هوشمندسازی را پیاده کرده است. مهمترین مصداق شهر هوشمند، سیستم روشنایی شهری است که در تمام شهر موجود بوده و قابلیت کنترل توسط چندین سیستم را داراست.

نظر