تعیین تکلیف ۱۴هزارواحد مسکن مهر تا ۳ماه آینده


۱۳۹۵/۰۵/۲۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


maskan mehr 2 sakhtyab
مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی باحضور درتحریریه خراسان  به تشریح آخرین وضعیت پیشرفت پروژه مسکن مهراستان وتعیین تکلیف ۱۴ هزارواحدمسکن مهر،رعایت نشدن ضوابط ایمنی وپدافند غیرعامل در بسیاری ازبرج های شهرمشهد پرداخت و از معجون مشکلات دربرج سلمان ، طرح جامع مشهد،ضوابط بلندمرتبه سازی درمشهد و نامه آتش نشانی به شهرداری درسال ۸۶ درباره برج سلمان و نشانه های خروج بازار از رکود  خبر داد. آن چه در پی می آید مشروح مصاحبه با اخوان عبداللهیان مدیر کل راه وشهرسازی خراسان رضوی است.
خراسان- تکمیل مسکن مهراستان  و  تأمین زیرساخت هاتا کی قطعی خواهد شد؟
اخوان: ۱۲۰هزار و ۳۷واحد مسکن مهرساخته شده است که براساس  این تعداد پیشرفت میانگین حدود ۹۰درصد است، ۸۹.۴۶درصد دقیقا، تقریبا حدود ۸۰هزار و ۷۳۱واحد تحویل شده ، حدود ۱۴هزار واحد دیگر هم نازک کاری اش تمام شده است که امیدواریم مشکل پایانکار ودیگر مشکلاتش حل شود. قرار شد با شهرداری گلبهار جلسه بگذاریم تا موضوع پایانکار حل شود و این تعداد با آن ۸۰ هزار واحد ۹۴هزار واحد می شود که تکلیفش مشخص شده است، این ۱۴هزار واحد تا دو، سه ماه دیگر به آن ۸۰هزار واحد اضافه می شود. حدود ۲۶هزار واحد باقی می ماند که   ۱۷ تا ۱۸ هزار واحد فاقد متقاضی هستند به این مفهوم که انبوه سازان بالاخره این ها را به پایان رساندند ولی متقاضی وجود ندارد. ما برای این ها آگهی دادیم و برای سومین بار می خواهیم فرم جیم را آزاد کنیم. یعنی  شرایط  متأهل بودن و… را برداشتیم و درشهریور ماه این کار انجام می شود و می خواهیم به اطلاع عموم برسانیم که واحدهایی که مسکن مهر هستند و متقاضی نداشتند، شرایط فرم جیم آن ها را آزاد کنیم. امیدواریم که متقاضی برای این ها پیدا شود، حدود پنج، شش هزار واحد در مرحله پی و فنداسیون است و امکان انجام هیچ گونه کاری نیست و می خواهیم این ها را به یک پروژه دیگر تبدیل کنیم که اصلا  متقاضی ندارد  و در مرحله پی تا ستون و اسکلت مانده است، نهایتا با برنامه ریزی که درشورای مسکن استان کردیم، ۸۰درصد کل مسکن مهر، امسال و ۲۰درصد باقی مانده با هر شرایطی نیمه اول ۹۶ تعیین تکلیف می شود، یعنی   آن هایی که متقاضی هم ندارند، مشخص می شود. درباره زیرساخت ها خوشبختانه معاون اول رئیس جمهور به وزارت نیرو، ۴۰۰میلیارد تومان برای آب و فاضلاب و برق در کل کشور اعتبار دادند و در حقیقت قرار شد مهندس مقدوری و بنده به تهران برویم و سهم استان را ازاین مبلغ بگیریم که ان شاءا…  امیدواریم با این کار   خدمات زیربنایی که واقعا بخشی از کار است حل شود و از این مبلغ حداقل ۱۰، ۱۵ درصد باید سهم استان ما باشد و بتوانیم از این مبلغ استفاده کنیم.
– برخی اعضای شورای شهر  مدعی اند در طرح جامع نواقصی وجود دارد و نیز در حریم مشهد و بحث بلندمرتبه سازی. این نواقص را برطرف می کنید؟
– نه برای طرح جامع مشهد،بلکه هر طرح جامعی که تصویب می شود این فضا وجود دارد که مورد نقد و بررسی قرار بگیرد و اگر اصلاحاتی نیاز باشد انجام می شود و فقط شامل طرح جامع مشهد هم نیست. تا الان که  چیزی منعکس نشده است. چرا بین خودشان من شنیدم جلساتی داشتند که تخصصی بوده و نکاتی مطرح شده ولی چیزی به ما منعکس نشده است ولی قاعدتا اگر هر موضوعی باشد ما از طریق شورای عالی معماری و شهرسازی، موظف ایم پیگیری بکنیم. اگر اصلاحی باشد، اصلاح کنیم و اگر در آن جا تشخیص دادند که ایراد همکارانمان در شورای شهر یا هر فرد دیگری وارد نباشد، قاعدتا همان چیزی که ابلاغ شده اجرا می شود.
-الان  بحث حریم مشهد و بلندمرتبه سازی در طرح جامع مشخصا آمده است؟
حریم و محدوده که بحث تقسیمات سیاسی است و وزارت کشور پیگیر آن است و در تهران روند آن ادامه دارد ولی در زمینه بلندمرتبه سازی تکلیف کردند که ضوابط بلند مرتبه سازی را   بتوانیم   به شورای عالی پیشنهاد بدهیم و ان شاءا… بتوانیم این ضوابط را تعیین کنیم، اما مصوبات قبلی همچنان پابرجاست و طبق همان ضوابط شهر اداره می شود ولی به دلیلی که بلندمرتبه سازی بحثی امنیتی است، قرار شد شورای عالی معماری و شهرسازی برای کل کشور مناطق ممنوعه را مشخص کند نه برای مشهد تا ما هم  بتوانیم ضابطه ریزتر بلندمرتبه سازی را به تهران پیشنهاد دهیم و الان داریم این کار را انجام می دهیم، ولی به آن مفهوم نیست که شهر از بلندمرتبه سازی افتاده است، افق طرح جامع هم به فرض این که ابلاغ نمی شد، تا پایان سال ۹۵ طرح قبلی پابرجاست.
-قرار بود به کمربند شمالی ۵۰میلیارد تومان  اختصاص داده شود. آخرین وضع این پروژه  را بیان کنید؟
 از آن ۵۰میلیارد تومان، در سال ۹۴ مقداری که مصوب شده بود به ما تعلق نگرفت ولی در سال ۹۵ این گشایش از طریق اوراق مشارکت انجام شد و خوشبختانه الان این پروژه فعال   و مجری کار تکمیل و رفع نواقص را شروع کرده است و با جدیت کار انجام می شود. بد نیست که بازدیدی هم داشته باشید.
– کی این پروژه به پایان می رسد؟
ما پیش بینی کردیم که در پایان آذرماه ۹۵ آن اولویت هایی را که داشتیم ان شاءا… بتوانیم انجام دهیم، اولویت هایی مثل زیرگذرها، ولی آن ردیف اعتباری که تصویب شد از طریق اوراق مشارکت ما بتوانیم تا پایان سال، کل آن برنامه ای را که داشتیم محقق کنیم ولی اولویت اصلی ما، آن زیرگذرهاست که باید حتما انجام شود. بحث روشنایی هم اولویت دوم ماست که باید تأمین اعتبار شود و درباره امنیت آن هم زمین تهیه کردیم برای پلیس راه و آخرین اطلاعاتی که من داشتم، شرکت عمران آستان قدس در منطقه فعال است و امیدواریم تا پایان سال تمام شود.
– در بحث ایمنی برج ها، به تازگی  اعلام شده ۴۰ یا ۶۰برج مشهد ایمن نیستند. وظیفه سازمان شما در قبال این برج های ناایمن چیست و چه کاری باید کرد؟
اخوان عبداللهیان: مثل برج سلمان؟
– بله،  بحث اصول مهندسی و پدافند غیرعامل جزو اصول اولیه آتش نشانی است و لی در برج های مشهد به خصوص برج های نزدیک حرم رعایت نشده است؟
–    درباره ایمنی برج ها و این گونه مسائل اصولا وقتی با برنامه پیش نرویم و یا به قوانین احترام نگذاریم، نتیجه اش می شود برج سلمان و وقتی یکپارچگی مدیریت شهری وجود نداشته باشد هنگامی که بحرانی ایجاد می شود، تازه متوجه می شویم این نقص وجود دارد. ببینید، مهم ترین بحث ما در برج ها، ضوابط مکان یابی است، از دیدگاه شهرسازی و پدافند غیرعامل که ما در مبحث ۲۱ بحث پدافند را داریم که در جلسه ای هم که دیروز با استاندار داشتیم، طرح جامع پدافند غیرعامل تصویب شد و الان رفتیم سراغ جزئیات کار مثل طرح جامع. مثلا در بحث برج وقتی که یک مکان یابی انجام شود، باید حتما فضاهای باز اطراف دسترسی ها و این مسائل پیش بینی شود. ما الان در خیلی از برج ها، فضای باز اطراف و دسترسی هامان دچار مشکل است، یعنی اگر ما همان ضوابط طرح جامع و تفصیلی را رعایت کنیم دچار این مشکلات نمی شویم. وقتی ما یک برج را می سازیم باید ضوابط متناسب با آتش نشانی را رعایت کنیم، مجری ذی صلاح و ناظر ذی صلاح باید در ساخت برج حضور داشته باشند. شک نکنید یکی از موضوعاتی که در بحث بحران و ایمنی خیلی تأثیرگذار است، همین بحث مکان یابی است، بعد از این مرحله باید  نما استاندارد باشد، مصالح استاندارد باشد. وقتی طبیعتا مهندس  ناظر، مجری ذی صلاح و هرکسی سر مسئولیت خود قرار بگیرد، طبیعتا می شود گفت آسیب ها در بحران هایی که ایجاد می شود، کمتر است. مثلا در برج سلمان ما معجونی از مشکلات را دیدیم. رعایت نکردن قوانین نظام مهندسی، مصالح   غیراستاندارد که در نما استفاده شده بود، تجهیز کافی نشدن آتش نشانی نسبت به این نوع قواره برج، قوانینی که در این برج رعایت نشده و   پایانکار گرفته نشده بود. آیا ساختمانی که پایانکار ندارد، حق بهره برداری از آن باید داده بشود یا خیر، این ها جای بحث است ولی برای آینده برج ها باید یک منطقه تراکمی خاص داشته باشند. مشهد دیگر ظرفیت ندارد، نه برای تجاری سازی، نه برای این موضوعات، مشهد اشباع شده است، لزومی ندارد که ما اطراف حرم و برخی مناطق خاص بیاییم این برج های تجاری و اداری، به ویژه تجاری را  بسازیم اگر می خواهیم سمت و سو بگیریم، به نظرم یک منطقه خاصی برای این موضوعات باید در نظر گرفته شود و توجیه هم داشته باشد و منطبق با طرح های جامع و تفصیلی باشد.
– برج هایی در اطراف حرم وجود دارد که ضوابط را رعایت نکرده اند، برای این ها چه باید کرد؟
– شورای فنی استان چند مصوبه تصویب کرده که شهرداری و آتش نشانی مکلف شدند در یک بازه سه ماهه، کل ساختمان های گروه دال و برج ها را بازدید میدانی داشته باشند و برای هر کدام یک شناسنامه تهیه کنند، اعم از ضوابط آتش نشانی و موضوعاتی که مرتبط با همین موضوع است بازدید میدانی با یک گزارش سه ماهه قرار شده به شورای فنی استان بدهند تا بررسی کنیم اگر این اتفاق در جای دیگری افتاد، بدانیم چه ظرفی داریم و مدیریت بحران بداند که چه کاری باید  انجام دهد، هرچند بالاخره در یک نگاه کلی وضعیت مان مشخص است. برای گروه ساختمانی بعدی که جیم باشد آن را در یک بازه بیشتر قرار دادیم، چون اولویت ما گروه دال و برج های در خطر است، نهایتا طرح جامع آتش نشانی برای این برج ها باید تهیه شود، قرار شد شهرداری، آتش نشانی و نظام مهندسی در یک همکاری، این کار را انجام دهند و در سه ماه آینده آن را در شورای فنی استان ارائه کنند.
– هنوز این بازدیدها شروع نشده است؟
– تقریبا از ۲۰روز پیش شورای فنی استان این مسئله را تصویب کرده است، جالب بود که خود آتش نشانی در سال ۸۶-۸۵ برای همین برج سلمان مکاتبه و نگرانی خود را از نبود ایمنی لازم به شهرداری منطقه اعلام کرده بود. تا زمانی که مدیریت یکپارچه شهری نداشته باشیم، وضعیت همین است و تنها کسی که در قضیه برج سلمان مقصر نیست، آتش نشان های ما هستند.
– پیش بینی می کردند بازار مسکن در شش ماهه اول امسال از رکود خارج شود،  چه شد که محقق نشد؟
– بازار مسکن به تدریج رو به رونق می رود،این حرف کلیشه ای هم نیست، من آمار را بررسی کردم و با مطالعه خدمت شما عرض می کنم، ۴ماهه سال ۹۵ را با ۴ماهه سال ۹۴ که مقایسه می کنیم، در بخش تسهیلات ساخت ۱۰۳درصد رشد داشته است و در بحث وام خرید مسکن ۷۰درصد رشد داشتیم. دولت سعی دارد دخالتی در کار نکند و بیشتر فضا را آماده کند برای خود مردم و سازنده ها و آن ها بازار مسکن را رونق بدهند. من آمار خودمان را با آمار تهران که از معاون وزیر گرفتم مقایسه کردم، تقریبا می شود گفت با یکدیگر تناسب  داشت ما الان وام ۱۵۰میلیونی ساخت داریم برای انبوه سازان که در حقیقت می توان گفت این ۱۰۳درصد مربوط به همین وام است. دولت تلاش می کند سود این وام ها را کاهش دهد. در زمینه خرید شاید بهترین اقدام انجام شده صندوق یکم برای زوج هاست که در حقیقت سپرده گذاری می کنند و هر زوج به همان میزان که سپرده گذاری کند، هر شش ماه به همان اندازه امتیاز   می گیرد. فرض کنید زوجی هر کدام ۳۰میلیون تومان در بانک بگذارند، در شش ماهه اول ۶۰میلیون، در شش ماهه دوم ۱۲۰میلیون تومان با ۶۰میلیون اولشان ۱۸۰میلیون تومان با نرخ ۱۱ درصد می توانند خرید خانه انجام دهند، الان این صندوق اولی ها، دارند می رسند به مرحله ای که برداشت کنند چون از تیرماه ۹۴ سرمایه گذاری کرده اند. شما در یک سال آینده پیشرفت خوبی را در رونق مسکن مشاهده خواهید کرد، الان شروع شده، آن کسانی که در تیرماه ۹۴ حساب صندوق یکم باز کردند ،  دو برابر مبلغ به اضافه پول خودشان هم که برداشت می شود دریافت می کنند. این حتما ۳۰میلیون تومان نیست، به همان میزانی است که سپرده گذاری انجام شود .  معمولاً   یک زوج جوان  بیشتر از ۲۰ یا ۳۰میلیون تومان سرمایه گذاری نمی کنند. ما حساب کردیم با ۱۲۰میلیون تومان یک واحد نصیب شان می شود و بازپرداخت آن هم فکر می کنم هفت ساله است و اگر کسی واقعا دنبال خانه است، این وام با ۱۱درصد سود بهترین گزینه است که یک سرمایه حداقلی می آورند.
خراسان
نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب