undermiddle500

توقف صدور جواز برای ساختمان‌های بیش از ۱۱ طبقه در پایتخت


۱۳۹۷/۰۷/۰۳ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


shahrdaritehran

به گزارش ساخت یاب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، میرزایی معاون برنامه‌ریزی شهری و امور شوراهای شهرداری تهران امروز در نشست خبری هجدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن با بیان اینکه مسکن به عنوان یک موضوع مهم در تمامی دوره‌های اقتصادی کشور به شمار می‌رود،  اظهار کرد: همواره مردم به بخش مسکن توجه ویژه‌ای داشته و بر خلاف بسیاری از حوزه‌های دیگر مدیریت و نظارت در بخش مسکن از سوی دولت بیشتر بوده است.

وی ادامه داد: اهمیت مسکن به عنوان یک کالای مصرفی و سرمایه‌ای برای خانوارها بسیار زیاد است و به عنوان یک دارایی مهم برای مردم به شمار می‌رود.

میرزایی توضیح داد: سعی شده که درآمدهای خانواده‌ها، سطح رفاه، وضعیت اشتغال و مکان گزینی برای مسکن از مهمترین موضوعات و شاخص هایی است که در این همایش بررسی می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ادامه داد: نوسانات اقتصادی ایجاد شده در کشور به طور طبیعی در بازار مسکناثرگذار بوده و نقش مؤثری در افزایش قیمت آن داشته است.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر افزایش تسهیلات خرید مسکن گفت: بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی سعی می‌کند از محل منابع داخلی خود تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن را تأمین کند.

میرزایی به تورم ایجاد شده ناشی از تسهیلات مسکن مهر اشاره کرد و افزود: نقدینگی و تورمی که در سالهای گذشته به دلیل طرح مسکن مهر ایجاد شده هنوز جبران نشده و به همین دلیل دولت سعی می‌کند تأمین مالی بخش مسکن را از طریق پس‌اندازهای مردمی مانند صندوق مسکن یکم تخصیص دهد.

وی تاکید کرد: تا به امروز ۴۰۰ هزار تسهیلات از طریق صندوق پس‌انداز مسکن یکم به متقاضیان پرداخت شده و مردم می‌توانند در کلان‌شهرها تسهیلات ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی را دریافت کنند.

معاون برنامه‌ریزی شهرداری با اشاره به اینکه جواز ساخت برای واحدهای بیش از ۱۱ طبقه به ویژه در منطقه ۲۲ متوقف شده است، افزود: فروش تراکم از سوی شهرداری‌ها بسیار محدود شده  است.

وی ادامه داد: بسیاری از پروژه‌های تهران از سوی شهرداری‌ها در قالب نوسازی بافت‌های فرسوده و اجرای بازآفرینی شهری در حال اجراست.

میرزایی درباره اجرایی شدن سامانه ملی املاک و اسکان از سوی شهرداری‌ها گفت: در برنامه سوم توسعه شهرداری تهران یکی از محورهای اصلی در حوزه فضایی و کاربردی هوشمند سازی شهر است.

وی ادامه داد: بخش مهمی از این سامانه از جمله تکمیل اطلاعات و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی در حال اجراست.

معاون برنامه‌ریزی شهرداری با بیان اینکه در راستای اجرایی شدن این طرح تفاهم‌نامه بسیار محکمی با سازمان مالیاتی منعقد کرده‌ایم افزود: در این رابطه نیز همکاری نزدیکی با وزارت راه و شهرسازی داریم و امیدواریم اطلاعات بخش مسکن به طور کامل احصا شود.

میرزایی تاکید کرد: ظرفیت حقوقی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی وجود دارد و در این رابطه لایحه‌ای نیز در حال تهیه است تا بتوانیم با دریافت مالیات از خانه‌های خالی وضعیت بازار مسکن را بهبود ببخشیم.

نظر