توقف عملیاتی پروژه‌های ساختمانی برای اولین بار/ غیراستاندارد بودن ۹۷ درصد آسانسورهای مسکن مهر


۱۳۹۶/۰۸/۲۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


maskan mehr 2 sakhtyab

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایسنا، مسلم بیات صبح امروز در اولین نشست خبری مربوط به اداره کل استاندارد استان تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران که مربوط به عملکرد یک ساله کمیته استاندارد با اشاره به این که دو سال از تفاهم‌نامه مربوط به این دو سازمان در رابطه با تولید مصالح ساختمانی می‌گذرد، اظهار کرد: تفاهم‌نامه چند جانبه‌ای بین اداره کل استاندارد استان تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، انجمن بتن، تیرچه و بلوک و غیره شکل گرفت تا با همکاری عوامل درگیر کنترل کیفیت در ارتباط با مصالح ساختمانی مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: مواد اولیه، نحوه تولید، آینه‌کاری و نظارت از عوامل دخیل در رابطه با کیفیت مواد ساختمانی به کار برده شده در ساخت وسازهاست و باید بدانیم که صرف تولید کالای استاندارد کفایت نمی‌کند و حتی اگر یک کالای استاندارد به صورت غیراستاندارد مورد استفاده قرار گیرد باز هم نتایج مشابهی داشته و موجب کاهش کیفیت و مسائل جانبی بعدی می‌شود.

مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از توقف پروژه‌های ساختمانی برای اولین بار در کشور خبر داد و اعلام کرد: در مواردی که شرایط ساختمانی غیراستاندارد وجود داشته خواستار توقف عمرانی پروژه‌های ساختمانی شده‌ایم و شاهد هستیم که برای اولین بار با همکاری سازمان نظام مهندسی استان تهران و اداره کل استاندارد استان تهران توقف پروژه ساختمانی در این استان مدنظر قرار گرفته است.

به گفته بیات، ۵۴۷ فرآورده مصالح ساختمانی در سطح استان تهران وجود دارد و طی هشت ماهه سپری شده از ابتدای سال ۱۲۰۶ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی صورت گرفته که از طرف اداره کل استاندارد استان تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، سازمان صنعت و معدن و سایر نهادهای ذیربط بوده است. علاوه بر این ۱۲۶۱ مورد نمونه‌برداری وجود داشته که ۷۷ پروانه واحدهای تولیدی به علت تخلفات در زمینه‌ی عدم رعایت مصالح ساختمانی استاندارد ابطال شده و پرونده  ۵۰ واحد تولیدی به علت تخلفات به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی ادامه داد: طی پنج سال گذشته حدود ۸۵ هزار پروانه یا گواهی‌نامه استاندارد برای آسانسورها در سطح استان تهران صادر شده که در چند ماهه اخیر حدود ۹۴۴۰ مورد گواهی‌نامه آسانسور برای ساختمان‌های تازه ساز صادر کردیم. همچنین باید بدانیم نزدیک به ۵۰ درصد فعالیت‌های مربوط آسانسور در کشور به دلیل ساخت‌وسازهای ساختمانی و برج‌ها در سطح استان تهران صورت می‌پذیرد.

مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی در ارتباط با مصالح ساختمانی خبر داد و گفت: پس از ایجاد این بانک اطلاعاتی جامع دیگر هیچ‌گونه تولیدکننده متخلفی اجازه فروش مصالح ساختمانی غیراستاندارد را ندارد و نیز مهندسان ناظری که فعالیت خود را به خوبی انجام نمی‌دهند مشخص خواهد شد.

نظام جامع مدیریت کیفیت در ساخت‌وساز نداریم

بیات در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه نظام جامع مدیریت کیفیت در ساخت و ساز کشور وجود ندارد، خاطر نشان کرد: متاسفانه نمی‌توانیم به دلیل نبود نظام جامع مدیریت کیفیت مسائل مربوط به مصالح ساختمانی را ردیابی کنیم و باید اعلام کرد که سازمان نظام مهندسی از اهرم‌های لازم برای اعمال مسائل مورد نظر خود برخوردار نیست و متاسفانه پروانه ساخت و ساز در بسیاری از موارد به افرادی داده می‌شود که از صلاحیت لازم برخوردار نیستند.

وی همچنین با اشاره به این که در آذرماه سال ۱۳۹۲ بازرسی‌های مختلفی توسط اداره کل استاندارد استان تهران از آسانسورهای مسکن مهر در سطح این استان صورت گرفت، اظهار کرد: هرچند که تکلیف قانونی در این رابطه برعهده ما نبود، اما بازرسی‌های خود را به شکل انسان دوستانه انجام دادیم و درآن زمان متوجه شدیم ۹۷ درصد آسانسورها در مسکن مهر آن زمان غیراستاندارد بود، بنابراین با توجه به این که در این رابطه دغدغه داشتیم گزارش‌های خود را به مراجع ذیربط در این رابطه ارسال کردیم.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب