حجم معاملات مسکن نزدیک به صفر است


۱۳۹۹/۰۲/۱۰ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


tehran-saadatabad

فعالان بازار معاملات مسکن معتقدند در حال‌حاضر حجم معاملات خرید و فروش مسکن نزدیک به صفر است و معدود معاملات شکل گرفته در بازار با هدف سوداگری است.

به گزارش ساخت یاب، فعالان و مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران با اشاره به تعطیلی و پلمب بخش زیادی از بنگاه‌های املاک در فروردین ماه سال‌جاری عنوان می‌کنند: عدم فعالیت بنگاه‌های املاک در ماه گذشته به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، سبب شده تا حجم معاملات خرید و فروش مسکن در این ماه به‌شدت کاهش پیدا کند.

از این‌رو می‌توان گفت «کرونا به‌عنوان قوی‌ترین سرعتگیر معاملات مسکن» در ماه گذشته عمل کرده است. این در حالی است که با وجود افت شدید حجم معاملات، روند رشد قیمت‌های پیشنهادی از سوی سازنده‌ها و فروشندگان مسکن ادامه داشته است. نکته مهم دیگر در خصوص وضعیت بازار معاملات ملکی در چند هفته اخیر از دیدگاه فعالان بازار آن است که هم‌اکنون بیش از ۸۰ درصد خریداران و فروشندگان بازار، با هدف سوداگری به‌دنبال معامله هستند و از این‌رو خریدار و فروشنده واقعی در بازار کمتر وجود دارد.

یکی از فعالان بازار در گفت‌وگو با برنامه «متراژ» در رسانه تصویری «اکو ایران» عنوان کرده معدود معاملات منعقد شده در هفته‌های اخیر در بنگاه‌های املاک با افزایش قیمت نسبت به اسفندماه، صورت گرفته‌اند. همین موضوع سبب شده تا وضعیت «رکود تورمی» در بازار شکل گیرد. به این معناکه با وجود افت شدید حجم معاملات، فروشنده‌ها به‌طور مداوم قیمت‌های پیشنهادی خود را افزایش می‌دهند به‌طوری‌که حتی با وجود پیدا شدن یک مشتری نیز مجددا قیمت پیشنهادی خود را افزایش می‌دهند.

دنیای اقتصاد

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب