undermiddle500

خروج سازندگان از پروژه های ساخت وساز


۱۳۹۷/۰۶/۲۰ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


building.13.

به گزارش ساخت یاب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دومین سلسه نشست های تخصصی و آسیب شناسی نظام مهندسی و کنترل ساختمان در حوزه ارتقا و کیفیت ساختمان برگزار شد .

در این نشست عبدالهی نائب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات الکترونیکی گفت: خواسته و مطالباتمان و هدف از برگزاری انجمن و همایش ها این بود که فرایند واگذاری ها و خصوصی سازی می‌تواند خیلی ساده‌تر اتفاق بیافتد .

عبدالهی با اشاره به اینکه در نظام مهندسی هم چنین مشکلی وجود دارد افزود: پروانه یک مهندس ساختمان توسط وزیر راه و شهرسازی امضا می‌شود؛ بنابراین اگر سازمان نظام مهندسی یک سازمان برون سپاری شده است در نتیجه متصدی این امر چه کسی است ؟ واین تصدی گری واقعا تعریفش چیست؟

وی اظهار کرد: باید این فرایند کامل واگذار شود تا پیچیدگی‌های قانونی به وجود نیاید.

نائب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات الکترونیکی شهر تهران افزود: متأسفانه در فرایند اجرای اصل ۴۴ دچار این بحران شده‌ایم که موضوعی را واگذار می‌کنیم و چون دچار پیچیدگی قانونی می‌شود برای مردم مشکل ایجاد می شود.

وی با تاکید بر اینکه انتظار ما آن است که قوانینی که ده سال پیش تنظیم شده بوده اصلاح شود افزود: باید این فرایند واگذاری به طور کامل انجام شود.

این مقام مسئول ادامه داد: فرایند هوشمندسازی بسیاری وجود دارد که بسیاری از کارها از دست انسان ها بیرون کشیده شود و به ماشین ها سپرده می شود و همین موضوع باعث سرعت بخشی می شود.

وی تصریح کرد: زمان صدور پروانه افزایش پیدا کرده و از ۱۶۰ روز به ۱۷۰ روز رسیده بنابراین این ۱۷۰ روز در واقع یک خواب سرمایه است برای فردی که در این بازار خراب و در این شرایط بحران اقتصادی جهاد می‌کند و اشتغال ایجاد می‌کند .

وی گفت: وقتی این زمان‌ها افزایش پیدا می‌کند به اقتصاد و مردم لطمه وارد می شود‌.

عبدالهی با اشاره به اینکه در مدت زمان افزایش صدور پروانه ۱۲۰ روز یا ۱۳۰ روز قیمت مصالح ساختمانی افزایش می یابدگفت: به طور مثال امروز قرارداد ساخت خود را امضا می کنند سپس فردای آن روز میلگرد ۳۰ درصد افزایش قیمت پیدا می کند بنابراین دچار بحران می‌شوند .

وی دلیل خروج سرمایه های سازندگان از پروژه های ساخت وساز را افزایش مدت زمان صدور پروانه ساختمان و همچنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی عنوان کرد گفت: به همین دلیل سازنده‌ها دارند پولشان را از این عرصه خارج می‌کنند و طولانی کردن فرایند شهرسازی که دلیلش را قانون و پیچیدگی‌ها قانون می‌دانم و اینکه واگذاری‌ها به طور کامل به دفاتر انجام نمی‌شود باعث ایجاد مشکل برای مردم می‌شود.

وی افزود: تمام فرایندها از تشکیل پرونده تا چاپ پروانه‌ها و چاپ گواهینامه‌ها در اختیار ما است و آن را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه واگذاری صدور پروانه ساخت و ارائه گواهینامه به صورت کامل به ما انجام نشده است گفت: افزایش تاییدها زمینه ساز افزایش مدت زمان انتظار می شود.

نظر