دولت از ظرفیت های مهندسان در کشور استفاده نمی کند


۱۳۹۷/۰۴/۰۲ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


sakhteman..2

به گزارش ساخت یاب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  فرج الله رجبی در “نخستین همایش بین المللی مدیریت انرژی در ساختمان و فناوریهای مرتبط” با بیان اینکه در یک سال گذشته ما اسیر موضوعات بسیار کم اهمیت تر و کم بارتری بودیم که انرژی و اعصاب همه ما را چه داخل و چه بیرون سازمان درگیر کرد ، گفت: خوشحالم که امروز درباره موضوع از جنس مهندسی صحبت و راهکار توسط مهندسان کشور ارائه دهیم.

وی ادامه داد: از دست اندرکاران این همایش بخصوص سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تشکر می کنم و خوشحالم که همکاران من در این حوزه از پایه گذاران بسیاری از همایشها و مباحثی هستند که مهندسی کشور با آن درگیر است.از کمیته ملی انرژی و همکاران خودم در شورای مرکزی و نیز وزارت راه و شهرسازی نیز تشکر می کنم

رجبی با اشاره به مقوله مدیریت انرژی گفت: اگر امروز وزرای نفت، نیرو، راه و شهرسازی حضور داشتند تقریبا همه حرفهای مشابه می زدیم که نشان می داد ما ظاهرا درد را خوب می فهمیم ولی از این مرحله به بعد اتفاق مهمی نمی افتد.

وی با اشاره به اینکه در این بخش تمامی آمارهای نگران کننده و تهدیدآمیز دوباره تکرار می شودگفت: در این بخش مشاهده می شود که همه زبان های برانی در آمارهای موجود داریم ولی درباره حل معضل، اقدامات، خیلی کند انجام می شود.

رییس سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه نظام مسوولیتی انرژی و آب مشخص نیست افزود: ما همواره عادت کرده ایم از ظرفیتهای دولتی و حکومتی استفاده کنیم. به طور مثال در سیاست خارجی و در بحث انرژی از ظرفیتهای غیردولتی استفاده نمی کنیم.

وی با ابزار خوشحالی‌از برگزاری این همایش توسط نظام مهندسی گفت: برگزاری این همایش باعث می شود گوشه ای از بار دولت برداشته شود ولی متاسفانه دولت از ظرفیتهای این سازمان استفاده نمی کند.

وی تاکید کرد: باید از ظرفیتهای مردمی و ظرفیتهای بیرون از دولت استفاده شود.

رجبی افزود: اگر قرار است بحث مدیریت آب، شهرهای هوشمند یا شرکتهای دانش بنیان شکل بگیرد نمی توان صرفا به ظرفیتهای دولتی تکیه کرد.

رجبی یاد آور شد: دولت باید بپذیرد برای حل معضلات این چنینی به طور جدی و اساسی و نگاه راهبردی استفاده کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با‌بیان اینکه هنر وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی می تواند این باشد که از نظریه پردازی به مرحله عملیاتی برسیم گفت: میزان  هدررفت انرژی در برخی مناطق بسیار زیاد است اما با مدیریت انرژی و فرهنگ سازی می توانیم قدم های عملی برداریم.
در ادامه این مراسم احمد خرم رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه سالانه ۱۵۰۰ میلیارد دلار از طریق فرار مغزها هدر می رود گفت: ایجاد شرکت های استارت آپ ها در ایران نتیجه حمایت از نخبگان کشور است که باید تقویت شود.

وی با اشاره به آمارهای یونسکو گفت: سالیانه ۱۵۰ هزار نخبه از ایران می روند و هزینه هر تحصیل کرده دانشگاهی یک میلیون دلار است بنابراین ما سالیانه ۱۵۰ هزار میلیون دلار نیروی انسانی نخبه از دست می دهیم.

خرم با اشاره به اینکه ایران یک درصد جمعیت دنیا، یک درصد از خاک دنیا و ۹ درصد از منابع دنیا را در اختیار دارد گفت: این افتخار نیست بلکه مایه خجالت است که ۹ درصد از منابع و معادن دنیا را داریم و کشور امروز سه سال است به اینجا رسیده که بودجه های عمرانی صفر شده است.

وی تاکید کرد: بحث از اینکه صرفه جویی در انرژی داشته باشیم بحث امروز نیست بلکه دهها سال گفته شده و نتیجه نداده است.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب