دولت ۸۰۰ میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده شهری را پرداخت می‌کند


۱۳۹۶/۱۱/۱۷ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


baftefarsoode2

به گزارش ساخت یاب به نقل از پاپگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، “هوشنگ عشایری” سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، گفت: این مبلغ در اجرای مصوبه شماره ۰۴۵۳/ ت۶۶۵۱۱ ه ـ ۸ مورخ هشتم آبان ماه سال ۹۳ سازمان برنامه و بودجه برای انجام نوسازی بافت های فرسوده در طی سال های ۹۳ و ۹۴ پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه تخصیص این مبلغ به منظور عمل به تعهدات دولت و همچنین کمک به ساکنان محدوده‌های هدف در نوسازی واحد مسکونی خود بوده است، گفت: دولت پرداخت این مبلغ را در اولویتهای خود قرارداده است تا به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده باشد.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به ایرنا، گفت: انتظار داریم سازمان برنامه بودجه پرداخت این مبلغ را عملیاتی و و تا پایان سال جاری تخصیص دهد.

گفتنی است، بیش از ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور وجود دارد و دولت در صدد است با تخصیص اعتبارات مورد نیاز این بافت‌ها در یک دوره ۱۰ ساله نوسازی و بهسازی شود و تقریبا یک سوم جمعیت کشور در این بافت‌ها از بد مسکنی رنج می‌برند.

بافت های فرسوده نیازمند نوسازی و مقاوم‌سازی به منظور پیشگیری از وقوع حادثه‌های ناگوار در زمان‌های بحران هستند؛ بافت های قدیمی، فرسوده، گاهی تاریخی و بدون ایمنی بیشتر در نقاطی از شهرها قرار دارند که دارای حجم تردد، سکونت و شلوغی قابل توجهی است و به همین دلیل، این مکان ها یکی از بزرگترین تهدیدها در زمان بحران به حساب می‌آیند.

بناهایی که در بافت فرسوده قرار دارند با گذشت زمان مستهلک شده و کارایی و مقاومت خود را از دست داده اند، بنابراین با کوچک‌ترین بلایای طبیعی مانند زلزله، سیلاب ناشی از بارش‌های رگباری، آتش‌سوزی و سوانح دیگر، یا به راحتی تخریب می‌شوند و خسارت‌های زیادی را به جامعه تحمیل می کنند و یا امدادرسانی را با مشکل مواجه می‌کنند که در این صورت هم آسیبی برای جامعه محسوب می‌شوند.

بافت‌های فرسوده شهری به دلیل مغایر بودن با ضوابط شهرسازی جدید، نفوذناپذیری، قدیمی و مستهلک بودن، تهدیدی برای شهروندان است، تراکم ساختمانی بالا، مشکلات بهداشتی، دسترسی نداشتن به درون بافت، ناامنی در برابر زلزله، آسیب پذیری و معضلات اجتماعی از مشکلات بافت های فرسوده است که اقدام مداخله ای از جمله بهسازی، نوسازی و بازسازی این بافت ها را برای رفع این معضلات ضروری کرده است.

بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به مناطقی از شهر اطلاق می شود که در سال های گذشته عناصر تشکیل دهنده آن اعم از تاسیسات روبنایی، زیربنایی، ابنیه، خیابان ها و دسترسی ها، دچار فرسودگی و ناکارآمدی شده و ساکنان آن از مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی رنج می برند.

نظر