رشد قیمت مسکن در کجای تهران بیشتر است؟


۱۳۹۶/۰۵/۰۸ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


photo_2016-10-19_10-52-37

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایسنا، تازه‌ترین آمارهای منتشره بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران از این حکایت دارد که در تیرماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی حدود ۱۴.۵ هزار واحد ثبت شده که نسبت به خردادماه تا ۲.۵ درصد معاملات کاهش یافته است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا نشان می‌دهد که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۶.۲ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. این تغییر در مقایسه با تیرماه سال قبل ۵.۸ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

در مناطق ۲۲ گانه تهران منطقه پنج با ۱۶.۵ درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را دارا بوده است. همچنین منطقه چهار با ۱۰.۹ و منطقه دو با ۹.۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در مجموع ۷۳.۱ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در تهران مربوط به ۱۰ منطقه شهری و ۲۶.۹ درصد باقی مانده به ۱۲ منطقه دیگر اختصاص دارد. اما در رابطه با تغییرات قیمت نیز این آمار بیانگر آن است که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به تیرماه سال گذشته ۶.۲ درصد افزایش دارد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در تیرماه نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به منطقه ۱۲ با حدود ۱۳ درصد و همچنین بیشترین کاهش قیمت به منطقه یک با ۱.۳ درصد تعلق دارد. در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با دو میلیون و ۲۷۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ اختصاص دادند.

همچنین آمارهای بانک مرکزی که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، درباره تحولات اجاره‌بهای مسکن در تیرماه نیز حاکی از آن است که شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران ۱۱ درصد و در کل مناطق شهری تا ۹.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد دارد.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب