رهاسازی نخاله‌ها در طبیعت جرم محسوب می‌شود


۱۳۹۶/۰۱/۰۹ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار محیط زیست


572334

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایلنا، معصومه ابتکار در جلسه شورای اداری استان خراسان‌شمالی در بجنورد با بیان اینکه در هر شهر و روستایی امر ساختمان‌سازی وجود دارد اما باید نخاله‌ها مدیریت شوند، گفت: نخاله‌ها نباید در زیباترین قسمت طبیعت رهاسازی شوند. نخاله‌ها علاوه‌ بر اینکه به طبیعت زیبا آسیب وارد می‌کنند خاک را نیز از بین می‌برند.

وی متذکر شد: باید جمع‌آوری زباله‌ها و پاکسازی محیط‌ زیست تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره مدیریت پسماند گفت: مدیریت پسماند یکی از راه‌های ایجاد اشتغال است و رهاسازی آن در طبیعت جرم محسوب می‌شود. ۲۵ درصد از رشد اقتصادی اتحادیه اروپا از طریق مدیریت پسماند و از راه بازیافت پسماند حاصل می‌شود و این امر به معنای ایجاد اشتغال است.

ابتکار با بیان اینکه نوروز امسال به عنوان نوروز بدون زباله اعلام شده، تاکید کرد: در این زمینه چند پویش ملی برای جمع‌آوری زباله اعلام آمادگی کرده‌اند و این طرح مورد استقبال قرار گرفته و پیشنهاد می‌شود در این زمینه مسئولان نیز همکاری داشته باشند.

وی درباره قرق‌های اختصاصی گفت: آیین نامه‌های مربوط به قرق اختصاصی به تمامی استان‌ها ابلاغ شده و این امر فضا را برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در عرصه‌های محیط‌زیست فراهم خواهد کرد. تاکنون پنج قرق اختصاصی در سطح کشور ایجاد شده و این آمادگی وجود دارد تا این طرح در خراسان‌شمالی نیز اجرایی شود.

ابتکار با اشاره به اینکه مسئله محیط‌ زیست امری کلیدی و حساس است، ادامه داد: توسعه پایدار زمانی محقق می‌شود که مسئله محیط‌ زیست نیز در آن دیده شود.اگر توجه جدی به موضوع محیط‌زیست انجام نشود در حال حاضر و آینده با مخاطرات فراوانی مواجه خواهیم شد. نباید به مسئله محیط زیست به عنوان یک بخش نگریسته شود چراکه این مسئله فرابخشی است و باید همکاری هر سه قوا در آن وجود داشته باشد.

نظر