ساخت خانه‌های چوبی در ایران توسط فلاندیها


۱۳۹۵/۰۸/۱۰ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


wood house sakhtyab

فنلاندی ها بدشان نمی آید بعد از ۳۵ سال دوری از بازار چوب ایران در شرایط پسابرجام جای روسیه را در این بازار بگیرند. آنها برای این منظور طرحهایی همچون ساخت خانه های چوبی  در ایران و صادرات مجدد چوب فرآوری شده فنلاند از ایران به کشورهای همجوار را پیشنهاد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، کارخانه های چوب بری و الوارسازی فنلاند بعد از آنکه در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی به ایران صادرات داشتند و خاطرات خوبی از آن دوران دارند، دیگر هرگز رنگ بازار ایران را ندیدند؛ با اینکه چوبهای فنلاندی از کیفیت بالایی برخوردارند، رقیبی به نام روسیه با توجه به پایین بودن هزینه های حمل و نقل و صادرات Soft wood جای آنها را گرفت.

بعد از آن صنایع چوب فنلاند تلاشهایی برای بازگشت به ایران صورت دادند اما سختگیریهای سازمان حفاظت محیط زیست برای باکتری زدایی و قارچ زدایی چوبهای فنلاندی باعث تحمیل هزینه هایی به صادرکنندگان و واردکنندگان شد که چوب و الوار فنلاند را در بازار ایران غیراقتصادی کرد. تحریمها و مشکل مبادلات پولی و بانکی هم مزید بر علت شد تا کارخانه های فنلاند قید بازار ایران را بزنند.

سفر رییس جمهور فنلاند به ایران

با امضای برجام اما یک بار دیگر فیل فنلاند یاد هندوستان کرد و تصمیم گرفتند دوباره صادرات چوب به ایران را در دستور کار قرار دهند. در این خصوص یکی از اهداف سفر رییس جمهور فنلاند به ایران و ملاقات با مقامات ایرانی، صادرات چوب است.

به دنبال این سفر، فعالان صنعت چوب فنلاند به ایران آمدند و روز گذشته برنامه های خود را در یک نشست خبری اعلام کردند. اما دو معضل قدیمی در این نشست خودنمایی می کرد. سوال اول این بود که فنلاند چطور می خواهد روسیه را از سر راه بازار ایران بردارد؟

مدیر پروژه برنامه بخش چوب سازمان توسعه تجارت فنلاند در این خصوص گفت: کیفیت چوب فنلاند بسیار پایدارتر از محصولات دیگر کشورها است که منبعث از روش جنگلداری ما است. ما بهترین قسمت درخت را انتخاب و آن را به محصول نهایی تبدیل می کنیم.

مانتره افزود: فصل رشد در کشور فنلاند کوتاه است و با شناخت محصولات می دانیم چگونه محصول با کیفیت تری تولید کنیم. ذهنیت مصرف کنندگان و تجار ایرانی هم این نیست که محصولی یک بار مصرف را خریداری و سپس بازار را بلکه می خواهند در بازار چوب بمانند.

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان و چوب بری فنلاند هم در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه چگونه می خواهید نظر مثبت سازمان محیط زیست ایران را برای صادرات الوار تامین کنید، گفت: الوار فنلاندی به صورت درستی پاکسازی و خشک می شود و هیچ مشکلی ندارد. اگر چوب به اندازه کافی خشک نشده باشد امکان دارد که باکتری یا قارچ در آن ایجاد شود.

کای مری ووری ادامه داد: رطوبت الوار فنلاند بسیار پایین است و نیازی نیست که از مواد شیمیایی استفاده شود. لذا مواد سمی که مغایر با استانداردهای محیط زیست است در آن وجود ندارد. می دانیم که طبق قوانین ایران ورود چنین محصولاتی به این کشور ممنوع است. لذا می توانید از طریق دود و گرمایش پروسه باکتری زدایی را پیاده کنید.

پیشنهاد ساخت خانه های چوبی در ایران

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان و چوب بری فنلاند، طرحی را هم برای ساخت خانه های چوبی در ایران ارایه کرد. کای مری ووری گفت: وقتی از بالا به تهران نگاه می کنیم متوجه می شویم که خانه های یک طبقه بسیاری وجود دارد که می توان بر بالای آنها از سازه های چوبی استفاده کرد؛ زیرا خانه های قدیمی و فرسوده تحمل بار اضافی از طریق بتن و آهن را ندارند.

او تصریح کرد: البته این طرح اولیه است و برای اجرا نیاز به بررسی های بیشتر، آگاهی از قوانین و مقررات شهرسازی در ایران و مشورت با کارشناسان دارد. ما سال گذشته سازه های چوبی را در نقاط کوهستانی و پیست اسکی احداث کردیم و معتقدیم می توان آن را در سایر نقاط ایران عملیاتی کرد.

به گفته کای مری ووری، ایران هم می تواند از محصولات فنلاند استفاده کند و هم آنها را فرآوری و به کشورهای همسایه صادر کند که بدین ترتیب ارزش افزوده این محصولات به ایران می رسد.

همچنین مدیرکل برنامه بخش چوب سازمان توسعه و تجارت فنلاند خاطرنشان کرد: ۷۵ درصد مساحت کل سرزمین فنلاند پوشیده از جنگل است و الوار ۲۰ درصد صادرات فنلاند را به خود اختصاص می دهد.

یوها پلتوماکی افزود: فنلاند چهارمین صادرکننده الوار در جهان است. کشور ما از نظر پایداری جنگلها بسیار خوب نگهداری می شود و حدود ۱۵ میلیون متر مکعب از محصولات چوبی جهان در کشور فنلاند تولید می شود.

وی با بیان اینکه ۲۱ کارخانه چوب بری کارهای فرآوری چوب را انجام می دهند، گفت: بازار ایران یکی از بازارهای بالقوه است که ما سعی داریم فرآوری چوب فنلاند را در ایران ارایه کنیم و مشتریان ایرانی بتوانند با ۲۱ کارخانه ما تبادل اطلاعات کنند. ما در نمایشگاههای مختلف جهان با مشتریان دیدار می کنیم تا بتوانیم محصولات خود را معرفی کنیم. یکی از اهداف سفر هفته گذشته ریاست جمهوری فنلاند به ایران نیز در این راستا صورت گرفت.

ایسنا

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب