سرما و سیاست می‌تواند بازار فولاد را دگرگون کند! ‏


۱۳۹۶/۱۱/۱۷ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


foulad.sakht

به گزارش ساخت یاب به نقل از فولاد نیوز ، ابتدای بهمن ماه با ثبات در قیمت شمش آغاز شد. عرضه آهن اسفنجی نیز به علت تعمیرات دو کارخانه با محدودیت مواجه بودند. قیمت قراضه هم به شدت بالا رفت ولی تقاضای شمش به علت رکود بازار مقاطع تغییر نکرد. علت ثبات قیمت شمش در رزوهای ابتدایی بهمن ماه مساله تقاضا بود. از آنجا که تقاضای چشمگیری وجود نداشت قیمت شمش بالا نرفت. از طرف دیگر شاهد آن هستیم که به علت نزدیک شدن سال نو در خاوردور تقاضای صادراتی کاهش یافته، شمش در بازار جهانی با ۳۰ دلار کاهش روبرو شده است. کارخانجات ایرانی شمش را در قیمت ۴۸۵ تا ۵۰۰ دلار فوب عرضه می کنند.

آنچه صادرات شمش را قوی نگه داشته مساله عدم تقاضا در بازار داخلی و اجبار برای صادرات آن است و مهمتر از آن مساله نرخ ارز است، با تعطیل شدن چین به مدت ۱۵ روز نقل و انتقال وجوه با کندی صورت خواهد گرفت و همین امر می تواند بطور موقتی نرخ ارز را تحت تاثیر قرار دهد. این در حالی است که دولت اصرار دارد قیمت آهن آلات را برای سال آینده تثبیت کند. رکود فعلی و عدم تقاضا به هدف دولت کمک می کند ولی این روش باعث تعطیلی کارخانه های شمش و افزایش بیکاری خواهد شد .

افزایش قیمت در ابتدای بهمن ماه

همانطور که یک هفته ثبات قیمت را در شمش شاهد بودیم با شروع بهمن ماه و گذشت روزهای ابتدایی ماه شمش هفته را با روند صعودی شروع کرد. میانگین قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه ۲۰۰۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۹۶۰ تومان بود. تا روز دوشنبه قیمت بالا رفت میانگین سایز ۱۵۰ میلیمتر به ۲۰۵۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر به ۲۰۳۰ تومان رسید ولی روز سه شنبه بازار ثابت شد و در پایان هفته با حدود ۲۰ تومان کاهش روبرو گردید. علت افزایش قیمت در اول هفته، افزایش فروش مقاطع توسط کارخانه های نورد بود که بیشتر حاصل جهش نرخ ارز بود.

نوردکارها با تخلیه انبارهای خود به پیش فروش کالا اقدام کردند و به دنبال آن سعی در خرید شمش نمودند. با آرامش بازار مقاطع، بازار شمش هم با افت تقاضا روبرو شد و نوسان قیمت ها آرام گرفت. نوید راه اندازی کارخانه سبزوار همینطور افزایش ظرفیت گل گهر و راه اندازی دو واحد دیگر امیدی است برای ماه معملات بهتر در بهمن ماه. البته اگر مشکل آب و برق در بهار و تابستان جلوه نکند می توان به افزایش عرضه این کالا امیدوار بود ولی در شرایط فعلی، بازار داخلی باید با همین نوسانات رفاقت کند عدم تقاضا در بخش مقاطع تا حد زیادی کمبود مواد اولیه فولاد سازی را پوشش می دهد.

بنابراین نوسان قیمت جدی نخواهد بود. البته به شرط ثبات نرخ ارز ولی در پایان آنچه می‌ماند کارخانه‌هائی هستند که از دور صادرات عقب مانده‌اند این کارخانه‌ها برای بقا باید بتوانند خود را با شرایط موجود تطبیق دهند تنها راه در برابر آنها همین روشی است که در ۶ماه گذشته داشته اند، روزکاری و عدم دلبستگی به ماه‌های پیش رو.

هفته دوم بهمن ماه چگونه گذشت؟

در این هفته قیمت شمش روند صعودی داشت که چند علت برای این افزایش قیمت وجود دارد در وهله اول محدودیت شدید عرضه قراضه و آهن اسفنجی است و بعد از آن مشکلات ناشی از حمل و نقل و بسته بودن راهها که جابجائی مواد اولیه را مشکل کرده است و در نهایت کاهش تولید شمش به دلیل قطع برق صنایع در بسیاری از شهرها نیز در این موضوع تاثیر مستقیم دارد.

با برطرف شدن مشکل سرما، تولید شمش و به دنبال آن تقاضای قراضه و آهن اسفنجی افزایش می‌یابد، با قیمت‌های فعلی حاشیه سود تولید شمش از آهن قراضه محدود است ولی تولید با استفاده از آهن اسفنجی هنوز مقرون به صرفه است. آهن اسفنجی در قیمت ۱۰۴۰ تا ۱۰۶۰ تومان پایه در تناژهای محدود هفته پیش عرضه میشد در حالیکه صادرات آن در قیمت ۲۹۵ دلار فوب بندرعباس با تناژهای محدود بود.

بازار شمش در خارج از ایران با افت قیمت روبرو شده و شنیده شده فولاد خوزستان شمش را زیر قیمت ۵۰۰ دلار فوب فروخته است، این در حالی است که شمش‌های مشابه فولاد خوزستان در قیمت ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار حمل ماه مارس عرضه می شود در حالیکه خریدارها اصرار به تخفیف دارند . هفته گذشته بحث صادرات بریکت هم بود و خریدارها نظر به قیمت ۳۲۰ دلار سی اف آر بنادر جنوب اروپا را دارند این قیمت حداقل ۱۰ دلار کمتر از قیمت مورد نظر فروشنده است، عده‌ای از تجار فولاد صادرات شمش را شروع کرده‌اند این مساله به روند صادرات و رقابت در خرید از کارخانه‌های داخلی کمک می‌کند در حالیکه باعث رقابت در بازار خارج میشود.

این تنش ها کاملاً طبیعی است و زائیده رقابت است نتیجه آن جهانی شدن بیشتر محصولات فولادی ایران است . روند کنونی صادرات مواد خام و نیمه ساخته تقاضای سرمایه گذاری در بخش اکتشاف سنگ آهن، تامین آب، برق و راه را تشدید می کند که به معنای افزایش بودجه عمرانی است اگر دولت توانائی ان را داشته باشد.

مقاطع در بازار ایران

ابتدای بهمن ماه برای مقاطع از روز شنبه شروع به افزایش کرد. میانگین قیمت روهینا ۲۲۸۵ تومان و و ذوب آهن ۲۳۹۵ تومان برای سایزهای ۱۴ تا ۳۲ بود . تیرآهن ذوب آهن بطور میانگین سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان هر کیلو ۲۷۸۰ تومان اعلام می شد ولی با تنش نرخ ارز، افزایش قیمت ها شروع شد. وابستگی به صادرات باعث شده بسیاری از کارخانه ها عرضه به بازار خارجی را به فروش در داخل کشور مقدم دارند.

کارخانه‌هائی در شمال، جنوب و غرب کشور مشغول به صادرات مقاطع هستند به همین دلیل  نوسان قیمت ارز برای همه صادرکننده ها نقش رگولاتور برای بازی در بازار داخلی را دارد. با افزایش نرخ ارز ، عرضه مقاطع از سوی کارخانه هایی که صادرات دارند مثل روهینا یا ذوب آهن با کاستی روبرو می شود و این تنفسی است برای کارخانه های کوچک. متاسفانه دولت توجهی به این مسایل ندارد چرا که اگر نرخ ارز را ثابت نگاه میداشت و مثل همه کشورهای دیگر برای صنایعی که با بحران روبرو هستند، نرخ ترجیحی ارز بطور مثال ۵۰۰۰ تومان را می گذاشت هم اشتغال ایجاد می شد هم تورم به علت نوسان نرخ ارز در همه بخش ها ایجاد نمیشد.

دل بستن به سرما یا عید برای ثبات بازار بیهوده است

با مصاحبه رئیس جمهور قیمت ارز آرام گرفت ولی همه دست اندرکاران از این مصاحبه، نتیجه گرفتند که باید انتظار این نوسان ها را داشت. به همین علت دلارهای خریداری شده به بازار برنگشت و در انتظار فرصت دیگری ماند. با این ترفند بازار مقاطع آرام شد. انبارها که از کالاهای خریداری شده در جریان روند رو به افزایش نرخ ارز پر شده بود جایگزین تولید کارخانه ها شد. دقیقاً روشی که در طول چند سال گذشته شاهد آن بودیم ولی کمبود مواد اولیه آرامشی است که بازار موجودی ها را بهم خواهد ریخت. دل بستن به سرما یا نزدیک بودن عید برای ثبات بازار بیهوده است چون ساختار تولید و بازار فولاد عوض شده ولی سیاست گذارها حاضر به درک آن نیستند.

بازاری آرام اما صعودی برای مقاطع

در هفته دوم بهمن ماه قیمت مقاطع روند صعودی داشت ولی بازار آرام بود . قیمت میلگرد روز شنبه و یکشنبه تقریباً ثابت بود متوسط قیمت میلگرد همه کارخانه ها در تهران ۲۲۸۰۰ ریال و در مبادی حمل ۲۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ ریال بود روز سه شنبه قیمت ها تا ۱۰ تومان کاهش یافت ولی از چهارشنبه به بعد قیمت بالا رفت و میانگین ها تا ۲۰۰ ریال افزایشی شد علت این امر شروع خرید و فروش ها با باز شدن راه ها و کمبود شمش بود در هفته آینده محدودیت عرضه شمش همراه با افزایش تقاضای مقاطع بیشتر جلوه خواهد کرد و همین امر باعث افزایش قیمت ها خواهد شد. تیراهن هم مثل میلگرد دو روز اول هفته را کاهشی شروع کرد و از میانگین قیمت ۲۸۱۵۰ ریال برای سایزهای ۱۴-۱۶و ۱۸ ذوب اهن در روز شنبه به ۲۷۸۳۰ ریال رسید که از دوشنبه به بعد قیمت صعودی شد و به ۲۷۹۸۳ ریال روز چهارشنبه رسید.

شاهد بازاری لحظه ای هستیم

شرایط بازار مقاطع گویای آن است که بازار بسیار حساس و لحظه ای شده است، هر عاملی می تواند این بازار را به سرعت و به شدت تحت تاثیر قرار دهد بارش برف، تنش های سیاسی، تغییر نرخ ارز و یا هر پیامد بیرونی بازار را تحت تاثیرقرار می دهد این شکنندگی بسیار خطرناک است. ما در ماه های پایانی سال هستیم، تزریق پول از طرف دولت به شدت محدود شده  و پروژه های عمرانی عملاً متوقف شده اند، در این شرایط کوچک های بازار الک می شوند آنها که بدهکار هستند از دور خارج میگردند. کارخانجات فولاد بیش از همیشه نیازمند شبکه بانکی خواهند شد که خودش در کارش وامانده است این شرایط اگر با یک تکان در بازار خارجی و یا یک تنش در بازار داخلی روبرو بشود چنانچه شرایط بیش از یک هفته طول بکشد می تواند عواقب سنگینی به دنبال داشته باشد. سیاست رکود بیش از این جوابگو نیست. دولت می تواند در کنار اوراق قرضه سیستم خرید با اعتبار اسنادی را که سالهاست بسته است فعال کند به این ترتیب ضمن باز شدن بازار اطمینان هم به معاملات برمیگردد. روش های زیادی برای فعال کردن بازار و سود آوری بانک ها وجود دارد ولی ظاهراً دولت این روش‌ها را قابل اعتماد نمی‌داند.  

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب