شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی تقویت می‌شوند


۱۳۹۶/۰۹/۲۳ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


n82761236-72048226

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرحسین میرآبادی معاون بهره وری انرژی و محیط زیست ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی با تاکید براین که بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها را باید از اولویت ها در حوزه انرژی دانست افزود: میزان مصرف واقعی انرژی در ساختمان ها چندین برابر استاندارد تعیین شده برای بخش مسکونی است.
وی ادامه داد: از سویی پراکندگی ساختمان ها در نقاط مختلف، بازار بزرگی را برای این حوزه فراهم می کند. پس در قدم نخست باید شرکت های دانش بنیان در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ایجاد و تقویت شوند تا این بازار بزرگ در سراسر کشور را پوشش دهند. 
میرآبادی با اشاره به محدود بودن تعداد شرکت هایی که فعالیت تخصصی در حوزه خدمات انرژی ارائه می دهند، افزود: به طور حتم توسعه این اقدامات علاوه بر مزیت های اقتصادی بنگاهی، در سطح ملی نیز کاهش شدت انرژی منافع قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.
وی نبود ساز و کارهای شفاف در حوزه هایی همچون بازگشت سرمایه و نحوه دریافت هزینه را دلیل اصلی تعداد پایین شرکت های دانش بنیان در این حوزه و همچنین عدم تمایل برای ورود به این بخش دانست.
معاون بهره وری انرژی و محیط زیست ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی گفت: با وجود قوانین مناسب همچون ماده ۱۲ ما قصد داریم با پیاده سازی ساز و کارهای جدید در این حوزه تعداد شرکت ها در این حوزه را افزایش و زمینه ارتقای بهره وری انرژی در کشور را فراهم نماییم.
وی ادامه داد: از سویی راه اندازی استارتاپ ها در این حوزه نیز از دیگر برنامه های ستاد ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی است که در این زمینه برنامه ریزی هایی نیز انجام شده است.
به گفته وی، ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی با همکاری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری در حال تدوین شیوه نامه هایی برای ایجاد زیرساخت کسب و کار جذاب برای شرکت های خدمات انرژی است و هدف اصلی نیز فعال کردن بیشتر شرکت های دانش بنیان است.
معاون بهره وری انرژی و محیط زیست ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در بخش دیگری به تاثیرات محیط زیستی بهینه سازی ساختمان ها در مصرف انرژی اشاره کرد و گفت: بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ارتباط مستقیم بر روی محیط زیست دارد.
وی افزود: چراکه در حال حاضر تقریبا تمام انرژی ساختمان ها با مصرف سوخت های فسیلی تامین می شود که به لحاظ تولید گازهای آلاینده و گلخانه ای اثر مستقیم دارند. لذا رعایت الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها از این دو جنبه می تواند تاثیرگذار باشد و در بهبود شرایط محیط زیست شهری و جلوگیری از آلودگی هوا به خصوص در فصل سرما که استفاده از سیستم های گرمایشی افزایش می یابد و اتفاق وارونگی هوا شکل می گیرد، اثر مطلوب داشته باشد.
میرآبادی با اشاره به این که در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی از راهکارهای بسیار ساده تا فناورانه و پیچیده روز دنیا می توان بهره برد، در عین حال افزود: البته غالب ساختمان های ما با راهکارهایی همچون مهندسی سیستم های گرمایشی و سرمایشی پتانسیل بالایی برای کاهش مصرف دارند به این معنا که در گام های نخست نیاز به استفاده از راهکارهای پیچیده و استفاده از منابع جایگزین انرژی نیست.
وی ادامه داد: با محاسبه دقیق بارهای سرمایشی و گرمایسی در بیشتر ساختمان ها می توان از مصرف بالای انرژی در طول مدت بهره برداری از ساختمان جلوگیری کرد. 
به گفته وی، همچنین مهندسی سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تنظیم کردن موتورخانه ها و استفاده از تجهیزات حرارتی و برودتی که استانداردهای ارتقاء یافته دارند، از دیگر راهکارهای کاهش مصرف بی رویه انرژی است. 
معاون ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، استفاده از سامانه های جدید همچون پنل های خورشیدی، سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی برای تامین حرارت و برودت و استفاده از آبگرمکن خورشیدی را از دیگر راهکارهای فناورانه دیگر به منظور جلوگیری از مصرف انرژی برشمرد.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب