Warning: session_start(): open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_shn3bdt71j0i2bnumi5ok3vpt3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/class/class_layout.php on line 433 شهر فقط سازه نیست بلکه مسائل اجتماعی دارد-اخبار شهر-ساخت‌یاب

شهر فقط سازه نیست بلکه مسائل اجتماعی دارد


۱۳۹۶/۰۲/۱۲ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


raghfar-eghtesad

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایسنا، حسین رادفر در همایش “تهران و دردهایش” گفت: شوراهای شهر فقط تخصص نمی‌خواهند این بدان معناست که اگر کسی شهرساز خوبی باشد لزوما نمی‌تواند عضو شورای شهر باشد چرا که باید هر متخصصی به مسائل اجتماعی شهر آگاه باشد.

این استاد اقتصاد دانشگاه الزهراء با تاکید بر این‌که شهر فقط سازه و ساختمان نیست بلکه مسائل اجتماعی دارد ادامه داد: افرادی باید وارد شورای شهر شوند که به مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آگاهی داشته باشند.

وی با بیان این‌که شهر فضایی است که مسائل اجتماعی،‌ اقتصادی، و سیاسی در آن برجسته است، تصریح کرد: شوراهای شهر باید تصمیم‌گیری آگاهانه داشته باشند چرا که تبعات تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند برای بخش قابل توجهی از جامعه هولناک باشد.

این استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا ادامه داد: اقتصاد ایران از زمان قاجار تاکنون تحت سلطه سرمایه‌های تجاری و مالی بوده است آنچه که در این میان گم شده مسئله منافع مردم است.

رادفر با اشاره به اینکه تهران شهری است که در خدمت خودرو است، گفت: در ایران پنج صنعت اصلی هستند که سیاست‌های اصلی و برنامه‌ریزی کشور در خدمت منافع این‌هاست. این پنج صنعت عبارتند از بانک‌ها، ‌خودروسازها، فولاد،‌ سیمان و پتروشیمی.

وی گفت: در دولت قبل وقتی یارانه سوخت از کشور برداشته شد و قیمت گازوئیل در روستاها ششصد درصد افزایش یافت، یارانه پتروشیمی قطع نشد و این منشأ اصلی سود پتروشیمی در ایران بوده است.

وی ضمن بیان این‌که در نظام ما کسانی تصمیم‌گیری می‌کنند که خود صاحب منافع هستند، گفت: تا زمانی که اصلاحات در اقتصاد خود انجام ندهیم نمی‌توانیم به ایده‌آل‌های خود برسیم.

رادفر ادامه داد: از سال ۷۲ تا سال ۸۴ قیمت زمین در تهران ۱۴ برابر، قیمت مسکن ۱۲ برابر و تورم ۹ برابر شده است، همچنین از سال ۷۲ تا ۹۲ قیمت زمین ۱۰۷ برابر، مسکن ۷۶ برابر، اجاره‌بها ۳۶ برابر و تورم ۳۹ برابر شده است و این مسئله جاذبه زیادی برای سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است.

رادفر ضمن اظهار این‌که بانک‌ها غده سرطانی در اقتصاد کشور هستند، گفت: در حال حاضر بانک‌ها به جای آنکه به بخش تولید کمک کنند خرید و فروش زمین می‌کنند.

این استاد اقتصاد دانشگاه الزهراء اظهار کرد: از سال ۸۴ تا ۹۴ دو چرخه تجاری در مسکن داشته‌ایم و از سال ۱۳۴۰ تا ۹۴ پنج چرخه تجاری در مسکن داشته‌ایم این در حالی است که دوره چرخه‌های تجاری در مسکن ۲۰ تا ۲۵ سال است و ما از سال ۱۳۸۰ تا ۹۲ سه چرخه تجاری در ایران داشته‌ایم که افزایش شدید قیمت مسکن را به دنبال داشته است.

وی اظهار کرد: نظام تصمیم‌گیری ما اصلی‌ترین مقصر بحران‌های اقتصادی مانند تورم،‌ بیکاری و غیره است.

نظر

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_shn3bdt71j0i2bnumi5ok3vpt3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0