صادرات مجدد سنگ آهن ایران به بازار امارات


۱۳۹۶/۰۶/۲۲ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


723963

به گزارش ساخت یاب به نقل از فولاد نیوز ، ایران در ماه آگوست ۲۰۱۷ توانست ۳۰ هزار تن سنگ آهن به امارات متحده عربی صادر کند که این سنگ آهن صادراتی از نوع هماتیت و مورد مصرف کارخانجات سیمان می باشد. صادرات سنگ آهن از ایران به کارخانجات سیمان امارات پیشینه ۱۷ ساله دارد که بعد از توقف چند ساله، مجدداً صادرات آن آغاز گشته است.

با توجه به گفته های دکتر جعفری طهرانی، توقف کامل صادرات سنگ آهن هماتیت کم عیار (زیر ۵۲ درصد) و کاهش قابل ملاحظه صادرات سنگ آهن هماتیت متوسط عیار (زیر ۵۶ درصد) از ایران به چین، بازار صادراتی امارات می تواند جایگزین مناسبی باشد. هر چند تناژ مصرفی به علت مصرف پایین سنگ آهن در کارخانجات سیمان به هیچ وجه قابل مقایسه با کارخانجات فولاد نیست.

دولت چاره ای بیاندیشد

حال باید نگاه کرد هدف برای سنگ آهن کشور چیست؟ آیا باید هدف را صادرات سنگ آهن قرار داد یا همچنان دولت با شرایط سختی که در راه تولیدکنندگان این بخش قرار داده آنها را وادار به فروش داخلی در شرایطی که صرفه اقتصادی ندارد، کند؟ دولت باید در برنامه های خود حمایت از تولیدکنندگان این بخش را در اولویت قرار دهد. در حال حاضر دولت ایران سیاست گذاری مشخصی برای تعیین قیمت سنگ آهن ندارد و همچنین سیاست های بلند مدتی برای این مورد تعیین نشده است. این موضوع در حالی است که برای بهبود در فرایند تولید فولاد، برنامه های دقیق و درست در این زمینه بسیار مهم است. زیرا سنگ آهن یکی از مهم ترین عامل های حیاتی برای تولید فولاد بشمار می رود.

در این خصوص رییس خانه معدن پیش بینی از وضعیت تقاضای سنگ‌آهن داشت و عنوان کرده که افزایش تقاضای داخلی برای تولید سنگ آهن با احتمال زیادی تشدید خواهد شد زیرا ایران خواستار سه برابر کردن تولید فولاد در ۱۰ سال آینده است. برنامه‌ریزی برای تولید ۵۵ تا ۶۰ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۰۴ باید در حالی مطرح شود که زیرساخت‌های آن فراهم شده و با توجه به مشکل آب نیز ممکن است تغییراتی در جانمایی کارخانه‌های فولاد صورت گیرد چراکه چالش دیگر درصنعت فولاد کشور این است که آیا جانمایی صورت گرفته برای احداث این کارخانه ها درست بوده یا اینکه برخی کارخانه های جدید الاحداث به دلیل جانمایی نامناسب نمی توانند پس از بهره برداری نرخ بازگشت سرمایه را تامین کرده و محصولی رقابتی را وارد بازار کنند

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب