Warning: session_start(): open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_7pn0sol7sgakdcm37md96n18k2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/class/class_layout.php on line 433 صنعت فولاد ايران در آستانه بحران جديد قرار گرفت-اخبار صنعت ساختمان-ساخت‌یاب

صنعت فولاد ایران در آستانه بحران جدید قرار گرفت


۱۳۹۶/۰۵/۱۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


steel-industry-imprv

به گزارش ساخت یاب به نقل از فولاد نیوز ، در سال‌های تحریم ایران مجبور شد تا سرمایه‌گذاری در صنایع دیگری به جز نفت و گاز طبیعی را افزایش دهد و سهم این صنایع را در اقتصاد افزایش دهد. در این سال‌ها صنعت فولاد ایران توانست  قدرت بیشتری در اقتصاد بدست آورد اگرچه ضعف منابع مالی و محدودیت‌های صادراتی باعث شد تا این صنعت با حداکثر پتانسیل رشد نکند.

با برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی صنعت فولاد هم مانند صنعت نفت جان گرفت. از زمانی که تحریم‌ها لغو شد میلیاردها دلار از سرمایه‌ها وارد صنعت فولاد شد که باز هم با نیاز این صنعت فاصله داشت ولی باعث شد تا ایران بتواند حجم تولید خود را افزایش دهد و جایگاه چهاردهم خود را در دنیا از نظر حجم تولید فولاد تثبیت کند. اما به نظر می‌رسد صنعت فولادسازی کشورهای صنعتی نگران این قدرت گرفتن است زیرا اتحادیه فولادسازان اروپا در مورد ضرورت افزایش تعرفه‌های وارداتی فولاد ایران صحبت کرده است و امریکا هم طرح تحریم‌های تازه‌ای را در مقابله با فعالیت‌های موشکی ایران پیشنهاد کرده است. دو سیاستی که می‌تواند دوباره صنعت فولاد نیمه جان ایران را هدف قرار دهد.

تحریم امریکا

طرح تحریمی امریکا نسبت به تحریم‌های گذشته ایران بسیار ضعیف‌تر است و شاید تاثیر چندانی در اقتصاد ایران نداشته باشد ولی تصویب و اجرا شدن این طرح می‌تواند این پیام را به جامعه جهانی بدهد که امریکا به توافق هسته‌ای پایبند نیست و این عدم پایبندی می‌تواند پیامدهای زیادی برای فعالان اقتصادی دنیا به همراه بیاورد. در صورتی که تحریم تازه‌ای تصویب شود بانک‌های بزرگ و موسسات مالی  بین المللی این طور تصور می‌کنند که در صورت آغاز همکاری با ایران ممکن است طرح‌های تحریمی بزرگ‌تری وضع شود و فعالیت اقتصادی آنها در ایران مختل شود به همین دلیل در از سرگیری رابطه اقتصادی با ایران تعلل می‌کنند. حتی اگر کشورهای اروپایی این تحریم‌ها را حمایت نکنند باز هم تردید بانک‌های بزرگ و موسسات مالی بین المللی برای همکاری اقتصادی با ایران بیشتر خواهد شد که این به معنای اتصال دیرتر ایران به شبکه مالی و اقتصادی دنیا است.بنابراین  تحریم های تازه ای  که در ظاهر ارتباطی با صنعت فولادسازی ندارد می تواند زیر بنای این صنعت را متزلزل کند و آسیبی ماندگار به صنعت وارد کند.

افزایش تعرفه های وارداتی فولاد ایران به اروپا

ایران بعد از برداشته شن تحریم ها حجم تولید و صادرات فولاد خود را افزایش داد و بازار اروپا هم یکی از مهمترین بازارهای صادراتی ایران بود.صادرات فولاد ایران به اروپا طی سه سال گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرد و به همین دلیل است که اتحادیه فولادسازان اروپایی درخواست  افزایش تعرفه های وارداتی فولاد ایران به اروپا را مطرح کردند. آنها از ایران به عنوان تهدیدی تازه برای صنعت فولاد خود نام بردند و بالاخره بعد از یک سال تلاش موفق شدند تا تعرفه واردات فولاد از ۴ کشور را افزایش دهند که ایران هم یکی از این کشورها است. در نتیجه محصولات ایران در بازار اروپا با قیمت بالایی عرضه می‌شود و شاید قدرت رقابت خود را از دست بدهد. کاهش تقاضا برای محصولات فولادی ایران به دلیل قیمت بالا می‌تواند درآمد صنعت را کاهش دهد. بازارهای صادراتی برای صنعت فولاد ایران که با رکود در بازار داخل مواجه است اهمیت دو چندان دارد و در صورتی که موانعی جدی در مسیر صادرات ایجاد شود صنعت فولاد به شدت آسیب می‌بیند.

بنابراین صنعت فولاد ایران دوباره در آستانه بحرانی تازه قرار گرفته است و مدیریت صحیح آن برای کنترل بازار ضروری است.

 

مونا مشهدی رجبی

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_7pn0sol7sgakdcm37md96n18k2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0