طرح مسکن مهر باعث افزایش تورم در کشور شد


۱۳۹۶/۰۱/۲۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


property1

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی،’علی چگنی’ روز چهارشنبه افزود: تامین منابع مالی برای اجرای طرح مسکن مهر در کشورمان تورم ایجاد کرد البته من نمی‌گویم تمام تورم ایجاد شده به طرح مسکن مهر برمی گردد، اما باید قبول کنیم که این طرح باعث افزایش تورم در کشورمان شد.
وی افزود: در طرح ابتدایی مسکن مهر قرار بر این بود که ۵۰ الی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی با ارائه تسهیلات از جمله واگذاری زمین و تامین مالی و زیرساخت های مورد نیاز طراحی و تولید شود،اما بعدها حجم این طرح تغییر کرد و در حجم بسیار بزرگتری به اجرا درآمد.
وی یادآورشد: به طور قطع وقتی حجم طرح بزرگ‌تر می شود و مقیاس آن افزایش می یابد میزان ساخت و ساز هم گسترده تر می شود، این درحالی است که دولت باید زمینه‌های دسترسی به مسکن را برای مردم فراهم کند نه اینکه تمام مجموعه مسکن را برای مردم بسازد.
مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه ظرفیت طرح باید در توان اقتصادی کشور باشد، گفت: نباید در اجرای طرح های این چنینی چیزی را که در جیب راست مردم می گذاریم از جیب چپ مردم برداریم.
وی با اشاره به جای نمایی‌های نامناسب طرح مسکن مهر گفت: در برخی از این مناطق شاهد این بودیم که مکان یابی‌ها و جانمایی های نادرستی برای اجرای مسکن مهر انجام شد و امروز با این مشکل مواجه هستیم که علیرغم این که ساخت واحد مسکونی به اتمام رسیده اما بسیاری از آنها زیرساخت ندارد.
چگنی افزود: این مشکلات باعث شد در اجرا از اهداف مسکن مهر دورشویم .این مقام مسئول اظهارداشت: مسکن دغدغه بزرگ مردم در همه دنیا است و در ۱۰۰ سال اخیر توجه دولت‌ها به موضوع بسیار قابل توجه بوده و برنامه‌ریزی بیشتر در این حوزه برای تامین مسکن گروه‌های کم‌ درآمد بوده است.
وی با تاکید بر اینکه کشور ما هم مستثنی از این قاعده نبوده است و دولت ها پس از انقلاب توجه ویژه ای به تامین مسکن داشته است، گفت: پس از انقلاب برنامه های مختلفی برای تامین مسکن کم درآمد به اجرا رسید که عواید آن برخی مثبت و برخی منفی بوده است.
وی با بیان اینکه طرح مسکن مهر همان مسکن حمایتی است که برای گروه کم‌درآمد طراحی شده است، اظهار داشت: به طور قطع در اجرای طرح مسکن مهر که طرح بسیار بزرگی محسوب می‌شود نیاز به مطالعات و بررسی‌های بیشتری وجود داشت.
در طرح مسکن مهر ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکونی باید در کشور ساخته شود که یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد آن به پایان رسیده ۱۱۰ هزار واحد آن بدون متقاضی مانده و تکیل ۱۳۰ هزار واحد دیگر در دست اقدام است و وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده پرونده آن امسال بسته شود.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب