فولاد ایران به چه میزان و به کجا صادر می شود ؟


۱۳۹۵/۱۱/۰۹ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


steelsaderat

به گزارش ساخت یاب به نقل از فولاد نیوز صادرات یکی از اهداف اصلی و مهم صنعت فولاد ایران است و رسیدن به سقف تولید ۵۵ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ میلادی هم با هدف افزایش توان صادراتی، برای اقتصاد ایران مطلوبیت ایجاد می کند. ایران در یک سال گذشته موفق به افزایش صادرات فولاد و فراورده های فولادی شد  ولی سوال اصلی و مهم در این است که اصلی ترین مقاصد صادراتی فولاد در سال گذشته چه کشورهایی بود؟ آیا با برداشته شدن تحریم های اقتصادی بازارهای صادراتی ایران تنوع بیشتری پیدا کرد یا هنوز ایران نتوانسته است بازارهای تازه ای را به بازارهای هدفش اضافه کند؟

طبق گزارشهای موجود در هشت ماه اول سال جاری خورشیدی یعنی در فاصله ماههای مارس تا انتهای نوامبر سال ۲۰۱۶، ایران موفق شد ۳.۸۴ میلیون تن فولاد به  بازار جهانی صادر کند که ارزش آن برابر با ۱.۵۶ میلیارد دلار امریکا بود. این حجم و ارزش صادراتی  شامل فولاد خام و تمامی فراورده های فولادی  و فولاد نیمه ساخته بود

در سال گذشته بخش اعظم فولاد صادراتی ایران وارد بازار کشورهای آسیایی می شد و امریکا کوچکترین خریدار فولاد ایران بود. اصلی ترین بازار هدف ایران برای صادرات فراورده های فولادی بازار تایلند است. تایلند در هشت ماه اول سال جاری خورشیدی ۵۵۸هزار تن فولاد از ایران وارد کرد و ارزش واردات تایلند از ایران برابر با ۱۸۰.۴ میلیون دلار امریکا بود. از دیگر بازارهای بزرگ صادراتی برای فولاد در قاره آسیا می توان به امارات متحده عربی، تایوان، عمان، عراق و ترکمنستان اشاره کرددر هشت ماه اول سال جاری واردات فولاد امارات از ایران برابر با ۴۴۹.۲هزار تن، واردات تایوان ۳۸۴هزار تن، واردات عمان۳۰۷.۲ هزار تن، واردات عراق ۲۳۰.۴ هزار تن و واردات ترکمنستان برابر با ۶۸ هزار تن بود. از دیگر کشورهای آسیایی واردکننده فولاد ایران می توان به کشورهای بنگلادش و کویت و قطر و پاکستان اشاره کرد که هر کدام یک درصد از کل فولاد صادراتی  ایران را جذب کردند.

بازارهای هدف ایران دراروپا

اما آسیا تنها خریدار فولاد  ایران نبود بلکه کشورهای اروپایی هم در ماههای اخیر به خصوص بعد از برداشته شدن تحریم های اقتصادی علیه ایران واردات فولاد ایران ر افزایش دادند. در سال جاری اصلی ترین بازار صادراتی فولاد ایران در اروپا کشورهای ایتالیا و اسپانیا و بلژیک بودند. در هشت ماه اول سال جاری ایتالیا ۴۸۶ هزار تن فولاد از ایران وارد کرد و ارزش واردات این کشور برابر با ۲۶۵.۷ میلیون دلار بود. اسپانیا ۱۴۴ هزار تن و بلژیک ۳۷ هزار تن فولاد از ایران وارد کردند و ارزش واردات فولاد این دو کشور از ایران به ترتیب برابر با ۱۰۷.۴ میلیون دلار و ۳۴.۸ میلیون دلار بود.

نکته جالب این جاست که قیمت فولاد ایران برای بازارهای مختلف اروپایی متفاوت است که بخشی از این تفاوت را می توان به تفاوت در هزینه حمل فولاد به این کشورها نسبت داد. در سال جاری متوسط قیمت هر تن فولاد صادراتی ایران به ایتالیا برابر با ۵۴۷ دلار و متوسط قیمت هر تن فولاد صادراتی ایران به اسپانیا برابر با ۷۴۸ دلار و در نهایت متوسط قیمت هر تن فولاد صادراتی  ایران به بلژیک برابر با ۹۴۳ دلار امریکا بود. 

بعد از برداشته شدن تحریم ها ایران تلاش زیادی برای جذب بازارهای جدید کرد ولی تا کنون موفقیت چندانی در این زمینه نداشته است.

خریداران امریکایی و افریقایی

در قاره امریکا خریدار زیادی برای فولاد ایران وجود ندارد. تحلیل گران بر این باور هستند که فاصله زیاد ایران با کشورهای قاره امریکا باعث می شود تا هزینه حمل فولاد به این قاره زیاد شود و خرید فولاد ایران برای مصرف کنندگان امریکایی صرفه اقتصادی نداشته باشد. در این سال تنها کشور برزیل بود که از ایران فولاد وارد می کرد. حجم واردات فولاد برزیل از ایران در سال جاری برابر با ۱۵۶ هزار تن بود و ایران توانست از این معامله اقتصادی ۵۰.۴ میلیون دلار درآمد کسب کند.در قاره افریقا هم کشورهای مراکش و مصر اصلی ترین وارد کننده فولاد ایران بودند. در هشت ماه اول سال جاری خورشیدی  کشور مراکش ۱۳۵ هزار تن فولاد وارد کردند که ارزش آن برابر با ۴۱.۸ میلیون دلار بود و مصر هم با وارد کردن ۱۲۵ هزار تن فولاد هزینه ای معادل ۳۴.۸ میلیون تن فولاد به ایران پرداخت کرد.

بررسی ها نشان می دهد در هشت ماه اول سال جاری حجم صادرات مواد معدنی تولید ایران به بازارهای جهانی با ۳۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳۴ میلیون تن رسید در حالیکه ارزش صادرات این کشور با ۳۴ درصد  افزایش به ۴.۴۱ میلیارد دلار امریکا رسید. اصلی ترین ماده معدنی صادراتی ایران فولاد و فراورده های فولادی است. در هشت ماه مورد بررسی ۴.۳ میلیون تن فولاد و فراورده فولادی به ارزش ۱.۸۲ میلیارد دلار صادر کرد. در این سال حجم و ارزش صادرات فولاد و فراورده های فولادی ایران به ترتیب ۱۰۶.۶ درصد و ۳۷.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرد.حجم صادرات سنگ آهن از ایران برابر با ۱۱.۸ میلیون تن و ارزش صادرات ان برابر با ۴۵۱.۵ میلیون دلار امریکا بود.

ایران که از نظر حجم ذخایر سنگ آهن در دنیا جایگاه دهم را به خود اختصاص داده است در سال جاری به عنوان چهاردهمین  تولید کننده بزرگ فولاد در دنیا و بزرگترین تولید کننده فولاد در خاورمیانه معرفی شد. این کشور در نظر دارد با جذب سرمایه های خارجی هم از نظر تولید و هم از نظر صادرات جایگاه بهتری در دنیا بدست آورد.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب