قدرت‌هایی مانع از شفافیت در بازار مسکن هستند


۱۳۹۵/۱۱/۰۲ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


house..sakhtyab.19

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایلنا حسام عقبایی از گردهمایی مشاوران املاک استان تهران با موضوع مشاوران حرفه‌ای اخلاق‌گرا با اشاره به تحول و رشد در حوزه سیستم‌ها و سامانه‌های آنلاین در بخش معامله مسکن گفت: ورود سامانه‌های آنلاین در حوزه خرید و فروش مسکن می‌تواند یک فرصت برای مشاوران املاک باشد.

وی با بیان این که استفاده از این سامانه‌ها باعث تسهیل امر خرید و فروش مسکن می‌شود، گفت: سامانه‌های آنلاین مانند آلونک می‌توانند باعث افزایش معاملات مسکن شوند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه ریسک خرید و فروش مسکن در ایران بالا است ، گفت: من هم از خرید مسکن هراس دارم.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که باعث افزایش ریسک خرید و فروش و معامله مسکن در کشور شده است عدم دسترسی مشاوران املاک به اطلاعات است.

عقبایی با اشاره به ضرورت دسترسی مشاوران املاک به اطلاعات واحدهای ثبتی و لینک شدن با دفاتر اسناد رسمی و سایر دستگاه‌های مربوطه گفت: مشاوران املاک باید به منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند و این موضوع ریسک معاملات را کاهش می‌دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه فعالان حوزه مشاوران املاک باید اطلاعات دقیق از وضعیت ثبتی املاک را در اختیار داشته باشند،‌ گفت: اگر مشاور املاک در جریان آخرین وضعیت پلاک ثبتی نباشد امکان کلاهبرداری در معاملات افزایش می‌یابد چرا که ممکن است افراد ممنوع المعامله باشند و یا اینکه آن پلاک ثبتی به چند نفر فروخته شده باشد و یا اینکه بدهی داشته باشد.

عقبایی ادامه داد: طبق قانون دلالی مشاوران املاک هیچ بار حقوقی در این زمینه ندارند اما حاضر هستیم با ایجاد دسترسی به اطلاعات مسئولیت آن را هم بپذیریم چرا که این به معنای اخلاق حرفه‌ای است .

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: به طور قطع دسترسی به اطلاعات در باره وضعیت پلاک‌های ثبتی ضریب امنیت معاملات را افزایش می‌دهد.

عقبایی با بیان اینکه تمام دستگاه‌ها و مردم و اقشار در معرض تهدید معاملات مسکن قرار دارند، گفت: چندی پیش زمینی در منطقه ۲۲ به تعدادی از قضات قوه قضائیه به ارزش ۲۰ میلیارد تومان فروخته شده بود که متاسفانه کاربری این زمین فضای سبز بوده و بخشی از آن هم  کاربری نداشته و امروز هم خود قوه قضائیه با مشکل تهدیدات معاملات مسکن مواجه است و امروز به دنبال فروشنده این اراضی است.

عقبایی درباره راهکار مقابله با این تهدیدات کاربری گفت: اگر مشاوران املاک دسترسی به آخرین تغییرات طرح تفصیلی شهر داشته باشند به سرعت می‌توانند اطلاعات دقیقتری از وضعیت املاک به مشتریان بدهند.

عقبایی ادامه داد: در همین ماه گذشته متوجه شدیم چندین آپارتمان نوساز و اصطلاحا کلید نخورده در طرح تفصیلی شهر تهران تغییر کاربری داده شده‌اند و دیگر کاربری مسکونی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه قدرت‌هایی وجود دارد که مانع شفافیت معاملات مسکن می‌شوند، گفت: عده‌ای نمی‌خواهند اطلاعات در حوزه معاملات مسکن شفاف باشد چرا که همین عدم شفافیت ها منجر به اختلاف طبقاتی شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه به طور قطع نمی‌توان در برابر تکنولوژی‌های جدید مقاومت کرد، گفت: یکی از راهکارهای افزایش معاملات در بازار مسکن استفاده از سامانه‌های آنلاین مانند آلونک است.

وی ا دامه داد: هر اپلیکشین و سامانه‌ا یکه قانونمند باشد و نظارت بر عملکرد آن وجود داشته باشد و حذف واسطه‌گری هدف آن نباشد ما از آن سامانه حمایت می‌کنیم .

وی ادامه داد: چندی پیش موضوعی مطرح شد مبنی بر اینکه گفته‌ام سامانه دیوار را خراب می‌کنم اما منظور من تمام سامانه‌هایی بوده که در چهارچوب قانون عمل نمی‌کنند.

عقبایی همچنین با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت: امیدوارم تابستان ۹۶ بهار بازار مسکن باشد.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب