undermiddle500

قیمت خرید واحدهای کوچک متراژ در پایتخت


۱۳۹۷/۰۷/۱۰ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


tehran.city.5

به گزارش ساخت یاب به نقل از دنیای اقتصاد ، تعداد واحدهای مسکونی با مساحت کمتر از ۵۵ مترمربع که این روزها به شدت مورد جست‌وجوی متقاضیان مسکن قرار دارد، در مقایسه با سایر گروه‌های متراژی، در کمترین سطح قرار دارد. این واحدها در فایل‌های فروش، سهمی در حدود ۱۰ درصد دارد. جالب آنکه واحدهای نقلی در شمال پایتخت و لوکس‌ترین مناطق- منطقه یک و منطقه سه- نیز قابل مشاهده است با این تفاوت که در این مناطق، حدود قیمت هر مترمربع از این آپارتمان‌ها بیش از سه برابر یک واحد ریزمتراژ در جنوب شهر تهران است.

سطح قیمت پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی کوچک متراژ در مناطق جنوبی و مرکزی شهر تهران مشخص می‌کند در حال حاضر برای خرید یک واحد مسکونی با متراژ ۵۰ تا ۵۵ متر مربع باید بودجه‌ای در حدود ۲۵۰ میلیون تومان در اختیار داشت که در این صورت، تسهیلات اوراق مسکن به ارزش ۶۰ میلیون تومان –بدون احتساب هزینه خرید تسهیلات- حدود ۲۵ درصد از قدرت خرید چنین آپارتمان‌هایی را پوشش می‌دهد.

بنا بود در سال جاری قدرت خرید وام مسکن در تهران به ۵۰درصد برای تقاضای مصرفی و پرنقش در بازار، برسد اما قدرت خرید حدود ۳۵ تا ۴۰ درصدی دو سال اخیر هم‌اکنون به زیر ۳۰ درصد سقوط کرده است. در منطقه ۵ شهر تهران که فعلا بیشترین سهم از معاملات خرید مسکن در پایتخت را دارد، واحدهای مسکونی با مساحت حدود ۵۰ تا ۵۵ مترمربع با قیمت‌های پیشنهادی پرنوسان عرضه می‌شود. در این منطقه روز گذشته یک فایل ۵۵ متری با قیمت پیشنهادی متر مربعی بیش از ۱۰ میلیون تومان به بازار تقاضا عرضه شد. البته در همین منطقه قیمت پیشنهادی متر مربعی ۱۳ میلیون تومان نیز دیده می‌شود. با این حال در شرق تهران امکان دسترسی به فایل‌های کم‌متراژ با قیمت پیشنهادی کمتر از غرب وجود دارد. به‌عنوان نمونه روز گذشته در تهرانپارس یک واحد مسکونی با مساحت ۵۳متر مربع با قیمت پیشنهادی کمتر از ۸ میلیون تومان عرضه شد. وضعیت قیمت مسکن به دلیل جهش‌های مکرر در ماه‌های اخیر به گونه‌ای است که توان خرید برای تقاضای مصرفی و به خصوص زوج‌های جدید از دست رفته است.

متقاضیان خرید در حاشیه بازار انتظار خاموش شدن موتور تورم مسکن را دارند بنابراین مشروط به تثبیت شرایط و پایان جهش بیشتر، می‌توان به احیای نبض معاملات خرید مسکن امیدوار بود. بررسی‌ها درباره علت کمیابی خانه‌های نقلی در تهران نشان می‌دهد: شکل سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی سال‌های اخیر –بزرگ‌سازی- باعث این موضوع شده است.

در شمال تهران اگر چه خانه‌های نقلی برای فروش پیدا می‌شود اما عمده این واحدها بیش از ۲۰ سال ساخت است و بعد از بازسازی کامل، برای فروش عرضه می‌شود.

هم تقاضای مصرفی و هم تقاضای سرمایه‌ای مشتری عمده واحدهای مسکونی نقلی هستند.

 

07-121

نظر