لایحه ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه پایتخت رد شد


۱۳۹۸/۰۳/۱۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


shorayshahr

اعضای شورای شهر تهران با ۱۰ رای مخالف و ۷ رای موافق کلیات لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه پرخطر شهر تهران را رد کردند.

به گزارش ساخت یاب، اعضای شورای شهر تهران در بررسی لایحه ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه نسبت به نبود نحوه استحکام‌بخشی به ساختمان‌ها در این لایحه اعتراض کردند. در همین راستا علی اعطا گفت: در ۲۵ مهر ماه سال ۱۳۹۶ مصوبه‌ای در صحن شورای اسلامی شهر تهران مطرح شد که برابر آن شهرداری تهران مکلف بود ظرف مدت ۶ ماه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های بلندمرتبه را ارائه کند اما با وجود تصویب دو فوریت این طرح در شورای اسلامی شهر تهران شهرداری با تاخیر یک ساله این طرح را به شورا ارائه کرد.

وی افزود: در راستای تحقق وظایف ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها به منظور پایش مستمر ساختمان‌ها به ویژه در محور ایمن‌سازی و استحکام‌بخشی سازه‌ای برنامه‌ای عملیاتی را ارائه می‌کرد که متاسفانه به‌رغم اینکه این دو محور در ماده واحده طرح شورا مصوب شده بود اما در لایحه شهرداری تهران هیچ اشاره‌ای به استحکام‌بخشی سازه‌ای نشده است. وی ادامه داد: در لایحه شهرداری بر خلاف آنچه در طرح شورا مصوب شده بود در رابطه با ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه صحبت شود اما شهرداری واژه جدیدی به نام ساختمان‌های پرخطر را اضافه کرده است که قطعا این مشکلات بسیار زیادی را ایجاد می‌کند.

چرا که بعدها در تعریف ساختمان‌های پرخطر تعریف ناقصی ارائه خواهد شد که برای پایش آن مشکلات بسیاری ایجاد می‌شود لذا شهرداری باید عینا مصوبه شورا را در تدوین این لایحه مد نظر قرار می‌داد. وی تاکید کرد: در لایحه ارائه شده از سوی شهرداری کمیته‌ای پیش‌بینی شده که وظیفه آن تدوین آیین‌نامه برای ساختمان‌های ناایمن و پرخطر است. این در حالی است که ما کمیته‌های بسیاری در حوزه ایمن‌سازی در شورای شهر تهران داریم و ایجاد کمیته جدید لزومی ندارد. در حقیقت نباید مدام گلوگاه‌های جدید ایجاد کنیم.

به گفته وی در مورد وقوع حریق در این لایحه تناقضات بسیاری وجود دارد، چرا که در تعریف ساختمان‌های بلندمرتبه ارتفاع ۲۳ متر و بیشتر در نظر گرفته شده و در جای دیگر هشت طبقه و بیشتر عنوان شده، لذا اگر این لایحه به این شکل به تصویب برسد قطعا در اجرا با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهد شد.
ایسنا

نظر