مرکز آمار ایران از تحولات بازار ملک در «پاییز ۹۵» گزارش داد


۱۳۹۵/۱۲/۱۹ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


ronagh.maskan

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش فصلی خود از تحولات بازار زمین و مسکن شهر تهران از رشد ۴/ ۸ درصدی قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی در پاییز ۹۵ نسبت به پاییز ۹۴ خبر داد. در این گزارش، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در سه ماهه سوم سال جاری، ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان ذکر شده است که در مقایسه با فصل قبل-تابستان ۹۵- معادل ۸/ ۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل، ۴/ ۸ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که میانگین مساحت واحدهای معامله شده در بازار خرید مسکن پایتخت طی پاییز امسال، ۸۹ مترمربع بوده و متوسط عمر بنای این آپارتمان‌ها نیز ۹ سال گزارش شده است. مرکز آمار ایران همچنین متوسط قیمت فروش هرمترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران را ۴ میلیون و ۴۴۶ هزار تومان اعلام کرده که میانگین مساحت این زمین‌ها ۳۰۸ مترمربع بوده است. متوسط قیمت هر مترمربع زمین در شهر تهران طی سه ماهه سوم سال جاری، نسبت به فصل قبل ۱/ ۲ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸/ ۰ درصد افزایش داشته است. در این گزارش همچنین تحولات فصلی بازار اجاره مسکن پایتخت مورد بررسی قرار گرفته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک شهر تهران ۲۲ هزار و ۴۲۴ تومان با میانگین مساحت ۷۴ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۴/ ۰ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶/ ۸ درصد، افزایش داشته است. بررسی‌ها از گزارش روز گذشته مرکز آمار درخصوص تحولات فصلی بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد طی پاییز امسال، عمده تقاضا برای خرید مسکن، مربوط به واحدهای مسکونی مصرفی و با میانگین متراژ کمتر از ۹۰‌مترمربع بوده است که میانگین مساحت آپارتمان‌های معامله شده در بازار فروش مسکن طی پاییز امسال این موضوع را تایید می‌کند. این در حالی است که افزایش زیر یک درصدی قیمت زمین در شهر تهران همزمان با پیش‌روی بازار مسکن در فاز پیش رونق طی پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاکی از مهیا بودن شرایط برای خرید زمین از سوی سازندگان به منظور ورود به ساخت‌وسازهای جدید است.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب