مزیت استفاده از اسکلت های کامپوزیت بتنی-فولادی در ساختمان سازی


۱۳۹۶/۰۷/۰۲ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


workers-sakhtyab

به گزارش ساخت یاب به نقل از فولاد نیوز ، دکتر امیر ساعدی داریان، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو چندین انجمن تخصصی داخلی و خارجی در یادداشتی  با تاکید بر لزوم استفاده از فولاد در بخش های فنی تر و حیاتی تر صنعت کشور پیشنهاد کرده است که شیوه استفاده از این فلز ارزشمند در ساختمان سازی ها تغییر یابد:

به طور معمول ساخت اسکلت فولادی پر هزینه تر از اسکلت بتنی است. چرا که اولا در ساخت اسکلت فولادی، فولاد بیشتر مصرف می‌شود و ثانیا قیمت فولاد مصرفی در اسکلت های فولادی بیش از میلگرد مصرفی در اسکلت بتنی است. این روزها قیمت فولاد و میلگرد بالا رفته است و هرچه قیمت این دو بالا می رود، شکاف بین این دو نوع اسکلت نیز افزایش می یابد و نتیجتا تفاوت قیمت هر مترمربع اسکلت فولادی نسبت به بتنی بیشتر می‌شود. این امر فضای ساخت اسکلت فولادی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد و  بیش از پیش کارفرمایان را به سمت ساخت اسکلت های بتنی سوق می‌دهد.

مقایسه اسکلت های فولادی و بتنی

 مهمترین برتری اسکلت فولادی به بتنی در کاهش زمان ساخت و سرعت اجرای اسکلت و احتمالا کیفیت به نسبه بالاتر آن است. در ساختمان های با ارتفاع کوتاه و متوسط به طور معمول جنبه مالی مساله بیش از سرعت پروژه بر تصمیم گیری های کارفرمایان موثر است و انتخاب اسکلت فولادی را کاهش می‌دهد ولیکن در ساختمان های بلند مرتبه با وجود شرایط موجود در بازار باز هم به دلیل دشواری‌های اسکلت بتنی و سرعت عمل اسکلت فولادی برتری با اسکلت فولادی است. 

 فضای ساخت اسکلت فولادی در داخل کشور به سه بخش قابل تقسیم است:

بخش اول تا اواخر دهه ۷۰ که به دلیل عدم نیاز به ساخت ساختمان های بلند مرتبه از یک سو و نبود تکنولوژی و فرهنگ ساخت و ساز مهندسی از سوی دیگر، اکثر ساختمان های فولادی در محل پروژه و بدون نیاز به کارخانه های اسکلت فولادی ساخته می‌شدند. که قطعا از کیفیت و دقت کمی برخوردار بودند.

بخش دوم دهه ۸۰ و اوایل دهه نود که به دلیل صدور جوازهای بلند مرتبه بالاخص در منطقه ۲۲ رشد قابل توجهی در ساخت ساختمان‌های بلند مرتبه فولادی صورت گرفت که موجب شد کارخانه های اسکلت فولادی متعدد در اطراف تهران شکل گیرد.

و بخش سوم سال‌های رکود فعلی که به دلیل رونق کم بازار مسکن و افزایش قیمت فولاد تمایل برای ساخت ساختمان‌های فولادی بسیار کاهش یافته و بسیاری از کارخانه های اسکلت فولادی دچار تعطیلی شده اند. در چنین بازاری به رغم افزایش قیمت فولاد دستمزد ساخت اسکلت فولادی به دلیل رغبت کم کارفرمایان ثابت مانده و دستمزد ساخت با توجه به انواع پیچی و جوشی و سایر جزییات معمولا بین ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان برای هر کیلوگرم اسکلت متغیر می باشد. 

لزوم تغییر بنیادین در ساخت و سازها

به نظر می رسد بهترین راه جهت برون رفت از بن بست فعلی تغییرات بنیادی در اصول ساخت و ساز است. از مهمترین آنها می‌توان به بحث اسکلت‌های کامپوزیت بتنی-فولادی اشاره نمود. در این اسکلت ها ستون ها از بتن و فولاد تشکیل می‌شوند. در آن دسته از اسکلت‌های کامپوزیت که پوسته فولادی و هسته بتنی دارند عملا تمام ویژگی های مثبت اسکلت فولادی اعم از سرعت بالای ساخت و کیفیت بالا وجود دارد، علاوه بر آن استفاده از بتن به عنوان هسته پرکننده در داخل ستون فولادی موجب افزایش مقاومت فشاری و جلوگیری از کمانش اعضای فولادی می شود.

این ترکیب در ستون های یک اسکلت موجب می شود تناژ مصرف فولاد حدودا میانگین مصرف میلگرد در ساختمان بتنی و فولاد در ساختمان فولادی باشد. در این حالت ضمن کاهش قیمت اسکلت فولادی به دلیل کاهش مصرف فولاد مزایای آن هم لحاظ شده است. این گونه اسکلت های کامپوزیت از لحاظ تکنولوژی ساخت دقیقا مانند اسکلت های فولادی معمول می باشند و صرفا در برخی جزییات تفاوت دارند و کارخانه های اسکلت فولادی فعلی به راحتی قادر به ساخت آنها هستند. در طول نصب اسکلت در محل پروژه در مراحل مشخصی بایستی بتن خود متراکم (که در حال حاضر توسط کارخانه های تولید بتن در داخل کشور به سادگی عرضه می شود) به داخل ستون تزریق می شود. بتن خود متراکم حدود ۱۰ درصد از بتن با عیار ۴۵۰ کیلوگرم سیمان در هر مترمکعب گران تر می باشد که البته با توجه به حجم بسیار کم بتن ریزی (فقط به اندازه حجم داخل ستون ها) تاثیر چندانی در هزینه ندارد.

در انتها به نظر می رسد استفاده از اسکلت های کامپوزیت راه کار مناسبی به منظور احیای کارخانه های اسکلت فولادی می باشد چرا که اختلاف قیمت اسکلت فولادی و بتنی را تا حدود ۱۵ درصد کاهش می دهد. علاوه بر آن کاهش مصرف فولاد به عنوان یکی از مصالح حیاتی در جهان امروز در دراز مدت اثرات بنیادین بر اقتصاد کشور نیز خواهد داشت.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب