ممنوعیت ساخت و سازهای غیرمجاز پیرامون حرم مطهر رضوی


۱۳۹۵/۰۸/۲۲ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


1144

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و مسکن ، ایزدی  مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران درباره بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی گفت : شهر مشهد به واسطه قرار گرفتن حرم امام رضا (ع) همواره مورد توجه جامعه دانشگاهی و عموم مردم است و به همین دلیل بافت پیرامونی آن، ساخت و سازها و بهسازی آن بر اساس رعایت تمامی اصول شهرسازانه و معمارانه و همچنین مباحث مرمتی از حساسیت‌های بالایی برخوردار است.

به گفته ایزدی، جامعه حرفه‌ای و دانشگاهی کشور در شرایط فعلی و در دولت یازدهم که شرایط برای گفتگوهای این چنینی فراهم است باید نهایت استفاده را ببرد و با ابزارهای قانونی لازم، شرایطی را ایجاد کند تا جلوی یک سری از ساخت و سازهای غیرمجاز و اتفاقات ناگوار را در حرم مطهر رضوی بگیرد.

وی تاکید کرد: اگرچه جامعه دانشگاهی به دنبال تغییرات بنیادین است اما باید با هوشمندی، فرصت‌های پیشِ‌رو را غنیمت دانسته و علاوه بر رویکرد پروژه محوری به دنبال اندیشه‌هایی برای اجرایی‌کردن پروژه‌های راهبردی و مطالعه شده باشد.

ایزدی در بیان پیشنهادهای خود در مورد برنامه راهبردی بهسازی و هدایت موزون توسعه حرم مطهر رضوی گفت: در راهبردهای طرح بهسازی و توسعه حرم مطهر رضوی می‌توان دو جریان را با هم پیش برد که یکی در سطوح کلان مطرح می‌شود و به تصمیم‌گیری‌های سیاسی وابسته است و دیگری نیز راه‌حل‌های فنی و کارشناسانه است که این دو جریان در کنار هم می‌تواند به نتایجی که مورد نظر جامعه حرفه‌ای، دانشگاهی و البته متعهد است منجر شود.

وی تصریح کرد: راه‌حل‌های فنی باید دارای طبقه‌بندی و گام‌های مشخصی باشد. گام اول این است که ما بتوانیم آنچه ملاک‌عمل دستگاه‌هاست تغییر دهیم. همچنین مداخلات کلان مقیاس که به این بافت تحمیل می‌شود نیز باید حذف شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: معتقدم تا زمانی که سند فعلی وجود دارد شرایط برای تحول و تغییرات و صدور پروانه‌ها در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی وجود دارد. پیشنهاد من این است که کمیته فنی ۳ با همفکری مسئولان استانی، سندی را جایگزین سند فعلی کند. همچنین، انتظار داریم جامعه حرفه‌ای نسبت به تغییرات بنیادین عکس‌العمل نشان دهد.

نظر