undermiddle500

موافقت ایران و اندونزی با توسعه همکاری ها در بخش برنامه ریزی توسعه امور شهری


۱۳۹۵/۰۵/۰۵ Facebook Twitter LinkedIn Google+ شهرسازی


82165600-70895058

به گزارش ایرنا، ‘محمد سعید ایزدی’ معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری کشورمان که برای شرکت در سومین نشست از کمیته مقدماتی سومین کنفرانس سازمان ملل در زمینه مسکن و توسعه پایدار شهری (هبیتات ۳) در ‘سورابایا’ اندونزی بسر می برد، با ‘باسوکی هادی مولجونو’ وزیر مسکن و خدمات عمومی این کشور جنوب شرق آسیا برای توسعه همکاری های دو جانبه رایزنی کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در این دیدار که در حاشیه این نشست برگزارشد، تمایل کشورمان را برای توسعه همکاری با اندونزی به ویژه در بخش برنامه ریزی توسعه شهری اعلام کرد و خواستار تبادل تجربیات دو کشور در این بخش شد.
وی به وزیر مسکن اندونزی پیشنهاد داد با توجه به سفر رییس جمهوری اندونزی به تهران در آینده نزدیک توافقنامه ای در زمینه مسکن و شهرسازی بین دو کشور تنظیم و در این سفر نهایی شود.
‘باسوکی هادی مولجونو’ نیز در این دیدار آمادگی اندونزی را برای توسعه همکاری ها با ایران اعلام کرد و خواستار تنظیم برنامه ای با مشارکت دو کشور و تهیه پیش نویس این موافقتنامه همکاری ها شد.
وی پیش از این نیز بر مذاکره با مقام های ایران برای استفاده از ظرفیت های کشورمان در بخش ساخت مسکن ارزان قیمت و آزادراه تاکید کرده بود.
در این دیدار همچنین بر همکاری مشترک در خصوص تبادل تجربیات به ویژه جهت تبادل تجربیات در ساماندهی، بهسازی و توانمندسازی بافت های ناکارآمد بخصوص سکونت گاه های غیررسمی تاکید و مقرر شد برنامه های عملیاتی این موضوع از طریق دبیرخانه کارگروه مناطق نابسامان آسیا و اقیانوسیه پیگیری شود.
در راستای توسعه همکاری ها میان دو کشور در زمینه مدیریت ریسک، مدیریت بحران و … مقرر شد کارشناسان عالی دو وزارتخانه در تعامل نزدیک با یکدیگر برنامه ریزی های مشترکی را تدوین و مسیر همکاری دو کشور در حوزه های مذکور را تعریف کنند.
اندونزی با نرخ بهره بانکی پایین و جمعیت در حال رشد و همچنین حمایت دولت از رونق در بخش مسکن، در حال تبدیل شدن به بهترین مکان دنیا برای سرمایه گذاری در بخش مسکن است.
بخش ساخت و ساز و امور شهری در حال حاضر نقش مهمی در اقتصاد رو به توسعه اندونزی با بیش از ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پایه و اساس فیزیکی توسعه زیرساخت ها در این کشور را فراهم می کند.
بخش ساخت و ساز ۹ ممیز ۸۸ صدم درصد تولید ناخالص داخلی اندونزی را در سال ۲۰۱۴ به خود اختصاص داد.
کارشناسان پیش بینی کرده اند اندونزی تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۱۰ بازار بزرگ ساخت و ساز جهان تبدیل شود و این بازار بزرگ به حضور و تجربه شرکت های بین المللی ساختمانی و عمرانی جهان از جمله ایران نیاز دارد

ایرنا

نظر