هشدار عبده‌تبریزی درباره بازگشت رکود به بازار مسکن


۱۳۹۷/۰۵/۱۷ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


tehran-saadatabad

به گزارش ساخت یاب به نقل از تسنیم، حسین عبده تبریزی اظهار کرد: به‌نظر می‌رسد سوداگران زمین ویژگی خاصی دارند از جمله اینکه هیچ‌گونه ارزش افزوده‌ای روی زمین خلق نمی‌کنند، بلکه با روابط خاصی که دارند به تغییر کاربری می‌پردازند و قیمت آن را افزایش می‌دهند.

وی تصریح کرد: سوداگران از این دست به آن دست شدن زمین، سود می‌برند، در واقع سوداگری زمین، بی‌ثبات‌کننده و مانع توسعه است و ارزش‌هایی که سوداگری برای زمین ایجاد می‌کند برای جامعه، فایده اقتصادی و اجتماعی ندارد.

وی یادآور شد: امروز شاهدیم که در نظام بانکی این‌همه ارزش در بخش زمین و ساختمان جمع شده است و دلیلش نیز به سوداگری زمین مرتبط است. در حال حاضر در ایران، دولت‌ها از رانت‌هایی که برای سوداگری زمین ایجاد می‌شده، مالیات اخذ نمی‌کنند و به همین دلیل سوداگری زمین، فشار زیادی بر سایر بخش‌های اقتصادی ایجاد کرده است.

 

عبده‌تبریزی با اشاره به اینکه ارزش افزوده فراوانی از طریق انباشت سرمایه‌ها در خرید زمین توسط بانک‌ها ایجاد شده است، افزود: افزایش قیمت زمین همواره سبب ایجاد رونق کاذب برای مسکن در مدت کوتاهی شده و پس از آن دوباره رکود به مسکن بازگشته است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که افزایش قیمت زمین بر افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات تأثیرگذار است، اظهار کرد: افزایش قیمت زمین حتی یک اشتغال مولد هم ایجاد نمی‌کند. اگر قیمت زمین کاهش یابد منابع هنگفتی که در این محل انباشت شده آزاد می‌شود که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌های مولد و اشتغال‌زا به‌کار رود.

عبده‌تبریزی بیان کرد: اگر نظام مالیاتی کارآمدی برای ارزش‌های بدون فایده افزایش قیمت زمین داشته باشیم، طبیعی است که دائماً از دست به دست شدن و انتقال طولی زمین از مالکی به مالک دیگر جلوگیری می‌شود.

وی همچنین با یادآوری این‌که هزینه‌های ساخت مسکن به هزینه زمین در کلان‌شهرها ۳۰ به ۷۰ درصد است و این اتفاق به شهرسازی صدماتی وارد آورده است، افزود: در ۲۰ سال اخیر تعداد شرکت‌هایی که دپارتمان‌های ساختمانی ایجاد کرده‌اند، روز به روز افزایش یافته است، به‌عنوان مثال، بانک‌ها، شرکت‌های صنعتی و تولیدی، شرکت‌های پتروشیمی، شرکت‌های خودروسازی، شرکت‌های فولادی و … زیرمجموعه‌های ساختمانی ایجاد کرده‌اند، این در حالی است که این شرکت‌ها قرار نیست از محل ساخت‌وساز سود ببرند، بلکه عمدتاً به‌دنبال انتفاع از منابع سوداگری زمین هستند.

عبده تبریزی یادآور شد: سازمان ملی زمین و مسکن به‌عنوان سیاستگذار اصلی زمین شهری موظف است تا قیمت زمین در سراسر کشور را برای همه شهروندان قابل تحمل نگه دارد. این سازمان می‌تواند با اعمال سیاست‌ها و ابزارهایی مانند ابزارهای مالیاتی و تعیین نوع کاربری، از افزایش قیمت زمین جلوگیری کند.

وی همچنین گفت: مدیر زمین می‌داند که تا آن زمان که ساختارهای تصمیم‌گیری مربوط به مدیریت اراضی به‌عهده افرادی است که صرفاً روی منافع خاص خودشان اخذ تصمیم می‌کنند منابع مشترک زمین در جغرافیای ایران به‌نرخ غیرقابل پایداری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

عبده تبریزی ادامه داد: کاهش سهم زمین در قیمت نهایی مسکن، کالا و خدمات به تقویت قدرت خرید خانوارها و افزایش قیمت زمین شهری به افزایش هزینه‌های ایجاد و توسعه خدمات شهری منجر می‌شود.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب