undermiddle500

هشدار لرزه‌ای به محلات قدیمی شمال تهران


۱۳۹۷/۰۸/۱۵ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


tehran-city3

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، این محلات که دربردارنده مساحت بیشتری از بافت‌های فرسوده هستند، روی حریم گسل‌های اصلی شهر تهران نیز قرار گرفته‌اند و از این لحاظ در این محله‌ها، ریسک زلزله به مراتب بیشتر است و توجه جدی‌تری را در زمینه کاهش ریسک در سراسر کشور می‌طلبد.

بنا بر این گزارش و بر اساس اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ریزدانگی این بافت‌ها، استحکام ناکافی ساختمان‌ها و موقعیت قرار‌گیری درصد عمده‌ای از مساحت این بافت‌ها که در زمین‌هایی با خاک نرم یا در دامنه‌های پرشیب واقع شده‌اند، موجب افزایش میزان آسیب‌پذیری و ریسک زلزله در شهر تهران شده است.

در بهترین شرایط در اثر وقوع زمین لرزه با بزرگی ۷ تا ۳/ ۷ ریشتر در تهران یا حواشی نزدیک آن تصور می‌شود که حدود نیمی از ساختمان‌های واقع در بافت‌های فرسوده شهر، تخریب شود و این امر، به تنهایی، دلالت کافی بر ریسک بالای لرزه‌ای کلان‌شهر تهران دارد.

در این مطالعه با اعلام اینکه وضعیت ساختمان‌های بلندمرتبه شهر تهران (ساختمان‌های با تعداد طبقات ۱۲ و بیشتر از آن) از نظر آسیب‌پذیری لرزه‌ای در وضعیت نامناسبی قرار دارد، اعلام شده است: حدود ۹۸۰ پرونده برای ساختمان‌های بلندمرتبه تهران بر اساس آخرین آمار در دسترس وجود دارد.

نظر