پارادوکس «عرضه» در بازار مسکن


۱۳۹۶/۰۲/۳۱ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


office-building-1

به گزارش ساخت یاب به نقل از دنیای اقتصاد، علی چگینی افزود: این موضوع نمونه آشکاری از وجود پارادوکس در هر دو سمت عرضه و تقاضای بازار مسکن و نمودی از سیاست‏گذاری‏ها و احتمال برداشت نادرست از شاخص‌های آماری بخش مسکن است. وی با بیان اینکه مطابق بررسی‏های کارشناسی بروز تحرک در بخش مسکن همواره از جانب بازار تقاضا شروع شده و به تدریج به بخش عرضه سرایت می‏‏کند، خاطرنشان کرد: ناتوانی سازندگان در فروش واحد‌های مسکونی ساخته‏شده ناشی از کمبود تقاضا و کاهش قدرت خرید خانوارها، یکی از دلایل مهم رکود و عدم تحرک‏پذیری بخش مسکن طی سال‏های اخیر تاکنون بوده است.

چگینی ادامه داد: از سوی دیگر و در حالی که بخشی از اقشار جامعه در آپارتمان‏های لوکس و با متراژ بالا زندگی می‏کنند و نیز بخش قابل‏توجهی از واحدهای مسکونی گران‏قیمت، فاقد متقاضی است، تقاضا برای مسکن کوچک و ارزان‌قیمت بالا بوده و اقشار کم‏درآمد از تامین مسکن حداقلی ناتوان هستند؛ این موضوع یکی دیگر از نمونه‏های بارز وجود پارادوکس و ناهمخوانی در رفتار سمت عرضه در مقابل بازار تقاضای مسکن است.

وی تاکید کرد: بررسی روند تاریخی سیاست‏گذاری در حوزه مسکن طی سال‏های اخیر، حاکی از رویکردهای مختلف به مقوله مسکن و بروز برخی خطاهای استراتژیک در این بخش است. به این ترتیب یافتن نقطه تعادل برای تدوین سیاست‌ها در این بخش بسیار با اهمیت و مقوله‏‏ا‏ی پیچیده است. چگینی هشدار داد: تظاهر ناصحیح شاخص‏های بخش مسکن، می‏تواند سیاست‏گذاری در این بخش را به مسیر نادرست معطوف کند و موجب هرج و مرج در نظام برنامه‏ریزی و نهایتا بروز مشکلات فراوان در بازار مسکن شود.وی گفت: این مسائل سبب شده هم اکنون سیاست‏های حمایت از سمت تقاضای مسکن و اصلاح رفتار سمت عرضه در پاسخ به نیاز بازار تقاضای مصرفی ملک در اولویت قرار بگیرد .

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب