Warning: session_start(): open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_d5gtk9onq26de4stp4pmaq0vn0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/class/class_layout.php on line 433 پرداخت صد هزار فقره وام مسکن به ایثارگران-اخبار مسکن-ساخت‌یاب

پرداخت صد هزار فقره وام مسکن به ایثارگران


۱۳۹۵/۰۷/۰۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


بر اساس مصوبه جدید هیات دولت، تعداد یکصد هزار فقره تسهیلات خرید مسکن در سال ۱۳۹۵ با نرخ سود ۴ درصد و مدت بازپرداخت ۲۰ ساله به جانبازان، آزادگان، خانواده شهدا و خانواده جانبازان و آزادگان متوفی اعطا می‌شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس این مصوبه سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال ۱۳۹۵ به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با  جمعیت بیش از یک میلیون نفر ۸۵۰ میلیون ریال، مراکز استان‌ها ۷۰۰ میلیون ریال، سایر شهرها ۶۰۰ میلیون ریال، روستاها ۳۵۰ میلیون ریال و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان و با نرخ ۴ درصد با مدت بازپرداخت ۲۰ ساله بدون رعایت الگوی مصرف و نوساز بودن مسکن تعیین می‌شود.

جانبازان با اولویت درصد جانبازی در سقف بودجه سنواتی، آزادگان، خانواده شهدا (همسر، فرزندان، والدین) و مفقودالاثرها، خانواده جانبازان و آزادگان متوفی موضوع تبصره (۲) ماده (۳) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، فرزندان جانباز هفتاد درصد و بالاتر مشمول این مصوبه هستند.

در این تصویب‌نامه که ۳۱ شهریورماه به تایید هیات وزیران رسیده آمده است: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‌های عامل با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران و تایید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) به تعداد یکصد هزار نفر در سال ۱۳۹۵ و در سال‌های آتی به تعدادی که توسط هیات وزیران تعیین می‌شود، به مشمولین ماده (۱) این آیین‌نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعطا نماید.

زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانک‌های عامل از ابتدای تیرماه هر سال تا پایان خردادماه سال بعد به مدت یکسال و ملاک عمل تاریخ صدور معرفی‌نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد. هم‌چنین افراد مشمول می‌توانند مشترکا از تسهیلات بانکی متعلقه برای یک واحد مسکونی استفاده نمایند.

این تسهیلات غیرقابل فروش و انتقال به غیر بوده و در صورت فروش ملک دریافت‌کننده تسهیلات باید بدوا نسبت به تسویه تسهیلات مذکور و یا انتقال تسهیلات به ملک جایگزین اقدام نماید.

بانک‌های عامل موظفند نسبت به ارزیابی ملک و اخذ تضمین‌های بازپرداخت لازم به میزان صال تسهیلات و سود سهم ایثارگر (چهار درصد) اقدام نمایند.

تسهیلات حمایتی غیرایثارگری از قبیل تسهیلات کارمندی، شرکتی، مسکن مهر، خود مالکی و نظایر آن مانع دریافت این تسهیلات نمی‌شوند.

جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب می‌باشند، با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند پس از تسویه تسهیلات قبلی مسکن ایثارگری مجددا از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است نسبت به تضمین، پیش‌بینی و پرداخت مابه‌التفاوت سود بانکی تا سقف نرخ مصوب نظام بانکی به بانک‌های عامل با تایید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام و اعتبار مورد نیاز را هر ساله در ردیف‌های مربوط منظور نماید.

اوراق واگذاری از قبیل برگه یا قرارداد واگذاری توسط اداره کل راه و شهرسازی ملاک ارائه‌ی تسهیلات نزد بانک‌های عامل می‌باشد. افراد واجد شرایطی که مسکن آنها از طریق تعاونی‌های معتبر همانند نیروهای مسلح تامین می‌شود و همچنین مشمولان ساکن روستاها و شهرهایی که اکثریت املاک و منازل مسکونی آنها فاقد سند رسمی هستند، می‌توانند با وثیقه و یا تضمین معتبر بدون ارائه‌ی سند ملکی رسمی و یا ثبتی تسهیلات مقرر را دریافت و در همان محل احداث یا خریداری نمایند.

بانک‌های عامل موظفند جهت احداث واحدهای مسکونی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ایثارگران مشمول این آیین‌نامه تسهیلات مربوط را پرداخت کنند تا پس از احداث به افراد واجد شرایط مذکور که توسط بنیاد و امور ایثارگران معرفی می‌شوند به صورت اقساطی واگذار نمایند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‌های عامل به ایثارگرانی که دارای مسکن نامناسب یا ناتمام باشند و در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن کمتر از سقف تسهیلات مصوب در سال ۱۳۹۰ استفاده کرده‌اند، فقط برای یکبار پس از تسویه تسهیلات قبلی با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران یک فقره تسهیلات مسکن صرفا در قالب تسهیلات ساخت با همان وثیقه قبلی و یا وثیقه جدید در چارچوب ضوابط و مقررات بانکی پرداخت نماید.

بانک‌های عامل موظفند موارد فسخ قراردادهای بانکی موضوع این آیین‌نامه را بلافاصله برای قطع یارانه به وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اعلام نمایند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف بیست روز پس از لازم‌الاجرا شدن این آیین‌نامه نسبت به تعیین بانک‌های عامل پرداخت‌کننده و تعیین سهمیه بانکی تسهیلات مربوط اقدام نماید.

ایسنا

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_d5gtk9onq26de4stp4pmaq0vn0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0