undermiddle500

چهار منطقه دارای اولویت مدیریت پارک هوشمند حاشیه‌ای


۱۳۹۸/۰۴/۲۸ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


parking.22

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن ارائه توضیحاتی درباره ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای، چهار منطقه را که در اولویت مدیریت پارک هوشمند حاشیه‌ای قرار دارند معرفی کرد.

به گزارش ساخت یاب، محسن پورسیدآقایی در واکنش به تذکر شورای شهر در این رابطه طی نامه‌ای توضیح داد: بر اساس مطالعات طرح جامع پارکینگ شهر تهران که در سال ۹۱ توسط شرکت مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک تهران صورت گرفت، در کل شهر تهران ۸۹۱ هزار و ۱۵۱ فضای بالقوه پارک در افق ۱۴۰۴ وجود خواهد داشت.

وی افزود: بر اساس ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی تبصره یکم ماده ۱۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۸۹ و مصوب سال ۹۴ هیات وزیران، معابری قابلیت اجرای مدیریت پارک حاشیه‌ای را دارند که بر اساس مطالعات تحلیلی عرضه و تقاضای پارکینگ، تقاضا برای پارک حاشیه‌ای وسیله نقلیه در یک دوره زمانی حداقل ۶ ساعته بیش از میزان عرضه پارکینگ در حاشیه مورد نظر باشد. پورسیدآقایی در ادامه در تشریح شرایط اجرای مدیریت پارک حاشیه‌ای یادآور شد: در معابر با کاربری مسکونی امکان اجرای پارک حاشیه‌ای وجود ندارد و همچنین حداکثر این معابر از نوع شریانی درجه یک و حداقل از نوع جمع و پخش‌کننده باشند.

وی با اشاره به اجرای آزمایشی طرح مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای در منطقه ۲ توضیح داد: معابر این منطقه دارای سه ویژگی قید شده در بالا بودند که بر اساس نتایج به دست آمده از ۱۰۱ هزار و ۵۸۱ فضای بالقوه پارک در منطقه ۲ تعداد فضای قابل مدیریت پارک حاشیه‌ای این منطقه تنها ۱۴ هزار و ۴۸۱ فضای پارک بوده است. یعنی در صورتی که منطقه ۲ را به‌عنوان نمونه آماری ملاک عمل قرار دهیم، تنها ۲۵/ ۱۴ درصد فضای بالقوه پارک معابر آن قابلیت مدیریت هوشمند را دارند. در نتیجه برآورد می‌شود در کل شهر تهران ۱۲۶ هزار و ۹۹۰ فضای پارک حاشیه‌ای قابل مدیریت وجود داشته باشد که فاصله قابل توجهی با رقم یک میلیون فضای پارک حاشیه‌ای که در بودجه ۹۸ قید شده، دارد. وی نوشت: با توجه به تفویض اختیار صورت گرفته به استاندار تهران، تاکنون نرخ‌های مصوب شورای شهر برای سال ۹۸ به تصویب استاندار تهران نرسیده و به همین دلیل عوارض پارک حاشیه‌ای بر اساس نرخ‌های مصوب سال ۹۳ محاسبه می‌شود و به همین دلیل لازم است که برای اعمال نرخ پارک حاشیه‌ای جدید اعضای شورا پیگیر رفع موانع قانونی اجرای این مصوبه باشند.

در ادامه این نامه آمده است: بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۹۴ هیات دولت، دریافت وجه نقد توسط عوامل متصدی یعنی پارکبان ممنوع است و در همین راستا موضوع مدیریت پارک حاشیه‌ای را در دستور کار قرار دادیم و در شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه فراخوان داده و جالب است که بدانید ظرف مدت ۴ ماه بیش از ۴۰ پیشنهاد هوشمند وصول شد که نهایتا مدیریت پارک هوشمند حاشیه‌ای به‌صورت آزمایشی در منطقه ۲ منعقد شد اما اجرای این طرح نیازمند ایجاد زیرساخت‌های نرم‌افزاری، آگاه‌سازی مردم و نصب و طراحی تابلوهای جدید بود که به همین دلیل اجرای این مساله زمان برد.

وی در ادامه نوشت: در راستای توسعه و پیشبرد مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای پهنه مرکزی تهران شامل مناطق ۶، ۷، ۱۱ و ۱۲ به دلیل ازدحام معابر در اولویت مدیریت پارک هوشمند قرار دارد و مزایده آن در خردادماه برگزار شده و امیدواریم بتوانیم با سرعت لازم این مهم را عملیاتی کنیم.

ایسنا

نظر