Warning: session_start(): open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_4ahenm1sm68c96dul6944t7pe6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/class/class_layout.php on line 433 کارنامه دولت یازدهم در مسکن مهر-اخبار مسکن-ساخت‌یاب

کارنامه دولت یازدهم در مسکن مهر


۱۳۹۵/۱۰/۱۸ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


akhondi.sakhtyab

وزیر راه و شهرسازی کارنامه عملکرد دولت یازدهم در روند پیشرفت پروژه مسکن مهر را تشریح کرد.

عباس آخوندی با تاکید بر اینکه پروژه مسکن مهر از دو دیدگاه قابل ارزیابی است، گفت: اول خریداران و دوم سیاست‌های ملی. در بخش اول با تاکید بر حفظ حقوق خریداران مسکن مهر، تا آخرین لحظه از حق آنان دفاع خواهم کرد و به تعهدات دولت پایبند خواهم بود به همین دلیل اقدامات گسترده‌ای در این حوزه به انجام رسید و اعتقاد دارم به‌طور یقین تولید خدماتی که در حوزه مسکن مهر در این دولت رخ داد به مراتب بیشتر از دولت سابق بوده‌است. از حیث خانه‌سازی نیز واحدها در اکثر سایت‌های پروژه در حال اتمام است. او ادامه داد: از سوی دیگر در این ساخت‌و‌ سازها باید حقوق شهروندی رعایت و برای ساکنان فضای سبز و معبر و مدرسه و مسجد و بازار ‌ساخته‌ می‌شد. همچنین باید خدمات روبنایی و زیربنایی، آب و برق و گاز و سیستم فاضلاب فراهم می‌آمد و امنیتشان تامین می‌شد. به عبارت دیگر نمی‌توان مسکن را به یک قوطی تنزل داد و بعد هم گفت که این قوطی‌ها را ساخته‌ایم باید تحویل بدهیم.

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، او با تاکید بر اینکه سعی شده تا تمامی پروژه‌ها با لحاظ امکانات جانبی تحویل شود، گفت: البته این امکانات محدود است و هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این خدمات تکمیل شود. این حجم از سرمایه‌گذاری، رقم بسیار بزرگی بود که از جهاتی برابر با کل هزینه‌های خانه‌سازی یا بیشتر از آن است. البته ما نمی‌گوییم که پروژه به سرانجام رسیده است، چون از نظر من، کاری که در دولت قبل کردند حداقل وزرای ۴ دوره دیگر را درگیر خود خواهد کرد. یعنی نباید تصور کرد که این طرح به این زودی‌ها به اتمام می‌رسد و پرونده‌اش اصطلاحا جمع خواهد شد. او با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد شهر جدید پردیس ظرفیت این حجم خانه‌سازی را نداشته است، اظهار کرد: قبل از تصمیم‌گیری‌ دولت پیشین، پردیس شهری بود که در نهایت می‌توانست ۱۵۰ هزار نفر را در خود جای دهد اما به ناگهان بیش از ۸۰ هزار واحد در آن ساخته شد که با احتساب حداقل جمعیت ۳ تا ۵/ ۳ نفر برای هر خانواده ساکن، حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ هزار نفر را به جمعیت اولیه اضافه می‌کند. او افزود: از مساله آب گذشته به مساله برق، شبکه فاضلاب، شبکه گاز، خدمات آموزشی، بهداشتی و… و از همه مهم‌تر فضاهای عمومی می‌توان اشاره کرد. بدیهی است که امکانات و زیرساخت‌ها جوابگوی این میزان جمعیت نیست. نکته دیگر اینکه همه واحدها خارج از محدوده شهر و عمدتا در محدوده پارک‌های طبیعی حفاظت‌شده ساخته شده است. علاوه بر این شهرسازی و اجرای معابر در این بستر به قدری سخت و گران‌ است که قیمت تمام‌شده یک متر مربع ساختمان در این شهر هر چند در کنار تهران است از ارزش روز آن بیشتر است. کف یک خیابان به سقف برج واقع در خیابان مجاور می‌رسد. آخوندی‌ با تاکید بر اینکه همه اتفاقات رخ داده باید کاملا شفاف گفته شود و به اطلاع مردم برسد تا در آینده از تکرار آن جلوگیری شود، گفت: هزینه این تصمیم دولت گذشته برای مردم ایران ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بود که نتیجه آن هم ۱۱۷ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی است. چنین راندمان نازلی یعنی پول ملت را عملا به چاه ریخته‌اند.

او تاکید کرد: نتیجه حجم سرمایه‌گذاری عظیم در مسکن مهر و دخالت مستقیم دولت در بازار مسکن این است که بر اساس آمار یک‌سوم جمعیت شهری ایران در بدمسکنی مطلق به سر می‌برند. یعنی مسکن مهر دردی از آنها دوا نکرده است. آخوندی‌ در مقایسه منابع مالی‌ هزینه شده در دولت قبل و دولت فعلی‌ و همچنین روند واگذاری‌‌ها گفت: با وجود اینکه بیش از ٨٠درصد منابع بانکی مسکن مهر در دولت پیشین هزینه شده بود، بخش اعظم پیشرفت کار، متعلق به این دوره است. در گلبهار مشهد ۲ هزار واحد مسکونی در دولت قبل واگذار شده بود که این رقم در دولت یازدهم به ٢٣ هزار واحد رسید. در شهر پرند، در دولت قبل ١٧ هزار واحد واگذار شده بود که ۲ هزار واحد از این مجموعه آب و برق نداشت ولی در دولت یازدهم ٧٠ هزار واحد مسکونی به پایان رسید و از این تعداد ۶٣ هزار واحد را تحویل داده‌ایم. در پردیس تنها ۶ هزار واحد در دولت قبل واگذار شده بود که در سه سال و نیم گذشته دولت ۶۵٠٠ واحد را تحویل داده و ٢٨ هزار واحد مسکونی دیگر هم در مرحله نازک‌کاری است. او افزود: تنها در پرند ٢٣ مدرسه ساختیم، با وجودی که هیچ یک از آنها اعتبارات دولتی نداشت. ما در اکثر شهرک‌ها دنبال ساخت مسجد، کلانتری، مدرسه و خانه بهداشت بوده‌ایم. حتی کمک کردیم زیرساخت‌هایی چون آب و برق، گاز و شبکه فاضلاب ایجاد شود.آخوندی‌ ادامه داد: آخرین آمارها نشان می‌دهد که در سه سال اخیر ٧۶٣ هزار واحد مسکونی افتتاح شده است، بالغ بر ٨١٧ هزار واحد تحویل داده شده است و ۵٧١ هزار سند صادر شده است که مردم بتوانند ملک خود را خرید و فروش هم بکنند. این در حالی است که طبق آمار بانکی موجود در دولت قبل ۴٧ هزار میلیارد تومان تسهیلات مالی برای ساخت این واحد‌ها اخذ اما کل اعتباری که ما توانستیم از بانک دریافت کنیم تنها ٧هزارو۵۰۰ میلیارد تومان بود.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_4ahenm1sm68c96dul6944t7pe6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0