کاهش تدریجی مشکلات صنایع مرتبت با ساختمان


۱۳۹۶/۰۵/۰۴ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار صنعت ساختمان


sanat.sakhteman.1

به گزارش ساخت یاب به نقل از ایرنا، در سال های اخیر رکود دامنگیر صنعت ساخت و ساز سبب افت رغبت به سرمایه گذاری در این بخش و حتی سایر بخش ها و صنایع وابسته به آن شده است. تحریم ها و فشارهای اقتصادی عامل دیگری شد تا درهای کشور به روی کالاهای مختلف خارجی بویژه چینی و ترکیه ای در صنایع وابسته به ساختمان باز و بازار از این کالاها اشباع شود.
در این فضا اما برخی شرکت های داخلی با بکارگیری ایده های نو و خلاقانه بویژه استفاده از خلاقیت های دانشجویان توانمند کشورمان، ضمن پیوند بین صنعت و دانشگاه، از این ایده ها برای حفظ و حتی افزایش سهمشان در بازار یاری جسته اند.
«فرشاد طاهری» یکی از مدیران خوش فکر صنعت کشور است که در چند سال گذشته با این طرز فکر توانسته در کنار بکارگیری قشر جوان دانشگاهی و ایجاد اشتغال برای آنان، از طرح های خلاقانه دانشجویان در زمینه دستگیره درب منازل و کابینت آشپزخانه به خوبی بهره برده و سهم خوبی در بازار که در سال های گذشته و متاثر از تحریم ها به اشغال خارجی ها بویژه چینی ها و ترک ها درآمده بود، کسب کند.
وی اظهار داشت: برای سومین سال متوالی طی مراسمی برای کشف و جذب استعدادهای جوان دانشگاهی، مسابقه «دیزاین لب»- Design Lab – را با همکاری گروه طراحی صنعتی دانشگاه تهران برگزار کرده و با قضاوت اساتید معماری و طراحی صنعتی این دانشگاه طرح های برتر دانشجویی در زمینه دستگیره درب منازل و کابینت آشپزخانه انتخاب شدند.
به گفته طاهری، هدف از انجام این مهم شناسایی استعدادهای جوان و سرمایه گذاری در زمینه نیروی انسانی است؛ این افراد علاوه بر جذب در شرکت، در پروژه های تعریف شده از سوی شرکت ادامه همکاری داده و قادر خواهند بود که طرح های پیشنهادی خود را به تولید انبوه برسانند.
عضو انجمن صنفی ابزار و یراق آلات بیان داشت: چهار سال است که تمرکز این شرکت بر موضوع طراحی است و این سومین رقابتی است که با این هدف پیگیری شده است؛ در همین پیوند تاکنون ۶ نفر از دانشجویان (نفرات اول تا سم دوره های پیش) به استخدام این واحد صنعتی در آمدند.
وی خاطرنشان کرد: در این شرکت تیمی از طراحان وجود دارند که به صورت تمام وقت بر موضوع دیزاین، طرح ها و ایده هایی که منحصر بفرد و مطابق با نیاز بازار ایران است متمرکز شده و در حال فعالیتند.
مدیرعامل این واحد صنعتی افزود: در فضای کسب و کار کشور مشکلات متعددی وجود دارد که بخشی از آن مالی، اقتصادی و بازاریابی است و یکی از نکات مهمی که ما در این فضای کسب و کار برای تولید متفاوت در نظر گرفته ایم طراحی ها و ارائه محصولاتی متفاوت تر از آنچه که تاکنون در بازار وجود داشته است.
طاهری تصریح کرد: دانشجویانی که در دوره های پیش در این رقابت طراحی شرکت کرده اند، تاثیر دیزاین و طراحی های خود را در تولید دیده اند و هدف ما در شرکت این است که تفاوت های لازم را در طراحی صنعتی تولید یراق آلات درب ایجاد کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه ما در ابتدای راه هستیم، گفت: درصددیم تا سال ۱۴۰۰ در صنعت ساختمان تحول بزرگی را ایجاد کنیم تا زندگی مردم متفاوت تر از شرایط کنونی باشد، به گونه ای که محصولاتی کیفی با قیمتی ۵۰ تا ۶۰ درصد پایین تر از قیمتی که در حال حاضر در کالاهای مشابه وجود دارد به بازار عرضه شود. 

** طراحی مطابق سلیقه و فرهنگ ایرانی
به گفته این فعال صنعتی، طراحی های انجام شده در شرکت مطابق فرهنگ و سلیقه ایرانی بوده و در عین حال از نظر هنری طرح هایی مدرن هستند که تاکنون با استقبال خوبی از سوی مردم در مقابل محصولات مشابه چینی و ترک مواجه شده است.
وی تصریح کرد: در پیوند بین صنعت و دانشگاه، این شرکت از تزها و پایان نامه های دانشجویی که در راستای فعالیت ها و اهداف شرکت باشد، حمایت می کند.
به گزارش ایرنا، پیشتر «برات قبادیان» معاون پژوهش، آموزش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود، تفاهم نامه ای بین دو وزارتخانه صنعت و علوم امضا شده تا در آن، بنگاه های مختلف صنعتی به اعلام نیازمندی های خود پرداخته و پایان نامه های دوره دکتری به سمت این مشکلات سوق پیدا کند.
این مقام مسئول وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: برپایه تفاهمنامه امضا شده بین دو وزارتخانه، فرصت های مطالعاتی و دوره های پسادکتری برای اساتید دانشگاه ها در صنایع کشور طراحی می شود و در این برنامه، استادان با حضور در صنایع و بنگاه های مختلف صنعتی، مشکلات موجود در بخش صنعت کشور را به شکل علمی و فنی مورد رسیدگی قرار خواهند داد و به آن پاسخ می دهند.

** بهبود نسبی رکود در صنعت ساختمان با اجرایی شدن برجام
عضو انجمن صنفی ابزار و یراق آلات در ادامه یادآوری کرد: در سال های گذشته به دلیل رکود در ساخت و سازها، همه صنایع مرتبط با صنعت ساختمان که به صورت زنجیروار به آن وابسته اند در رکود قرار گرفته اند و تا زمانی که تغییرات اساسی و سیاستگذاری صحیح اتفاق نیفتد، این رکود تداوم خواهد داشت.
طاهری گفت: از حدود ۶ سال پیش و متاثر از مساله تحریم های اقتصادی، بازار کشور در صنعت ساختمان از محصولات چینی پر شد، به طوری که هر کس می توانست به راحتی هر برندی را با قیمت و کیفیت پایین وارد بازار کند.
وی تصریح کرد: این مساله رقابت برای حضور در بازار را برای شرکت های ایرانی سخت و دشوار کرد و هنوز هم برخی شرکت ها ضرر و زیان آن سال ها را می پردازند؛ موضوعی که بیشترین فشار را بر قشر کارگری وارد کرد و مدیران شرکت ها به ناچار با تعدیل نیرو برای ماندن در بازار تقلا می کردند.
این فعال صنعتی با بیان اینکه در این سال ها و با جا افتادن محصولات چینی در بازار، پول کشور به نفع کارگران چینی خارج شده، خاطرنشان کرد: پس از اجرایی شدن برجام و با حل شدن تدریجی مشکلات بانکی، واردات مواد اولیه مود نیاز این صنعت شکل مناسب تری به خود گرفت.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه ۱۳۹۴ با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد. 
طاهری ادامه داد: امکان ارتباط بیشتر با کشورهای همسایه و سایر کشورها، تسهیل در داد وستد با آنها، تسهیل پرداختی های بانکی و کاهش هزینه ها (که در گذشته مجبور به تامین مواد اولیه به صورت با واسطه و صرف هزینه های بیشتر بودیم)، همگی از دستاوردهای برجام در این صنعت است و امید می رود با تداوم وضعیت موجود و رفع سایر موانع و مشکلات، شاهد رونق تدریجی در بازار باشیم.

** بهبود نظام توزیع، راهکار کاهش قیمت تمام شده تولید
وی با اشاره به اینکه بهبود نظام توزیع در عرضه کالا یکی از مهمترین عواملی است که در اجرای این طرح موجب کاهش قیمت می شود ،عنوان کرد: راحتی و افزایش کیفیت در لوازم خانگی که در این طرح پیش بینی شده، مهمترین هدف این طرح صنعتی خواهد بود.
مدیرعامل شرکت تولیدی- صنعتی «باتیس» تاکید کرد: همه اجزا و نیروی انسانی فعال در این شرکت سهم مشترکی در تحقق این هدف مهم خواهند داشت و ما نیز وظیفه داریم همه با هم تلاش کنیم تا برای ساختن زندگی متفاوت تر و راحت تر برای مردم بویژه در بحث دیزاین و طراحی لوازم منزل گام های مثبتی برداشته شود.
طاهری تصریح کرد: این شرکت در اهداف بلندمدت برای ارائه محصولات در بازار ایران از ایده ها و طرح های برتر دانشگاهی در رقابت هایی که به این منظور در آینده برگزار می شود، نیز استفاده خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه رقابت آینده تولید بر سر طرح های نو و خلاق خواهد بود، گفت:این شرکت نیز به دیزاین به عنوان یک مزیت رقابتی نگاه می کند و اقدامی که ما تا کنون انجام داده ایم موج نخست این فعالیت است.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب