گزارش بانک مرکزی از پرفروش های بازار مسکن


۱۳۹۵/۱۱/۲۱ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار مسکن


139412150935075673223

به گزارش ساخت یاب به نقل از اقتصادنیوز ، بیش از نیمی از متقاضیان خرید ملک در بازار خرید و فروش پایتخت تمایل به خرید واحدهای مسکونی نوساز تا حداکثر ۵ سال ساخت دارند. گزارش ماهانه بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در دی ماه سال جاری نشان می‌دهد: در حال حاضر نزدیک به ۵۳ درصد از معاملات خرید و فروش انجام شده در اولین ماه از آخرین فصل سال جاری مربوط به آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت است.

در این میان توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که حدود ۸/ ۶۱ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شده‌اند.گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده در بنگاه‌های شهر طی یک ماه دی معادل ۴ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان بوده‌است.

در این میان آپارتما‌ن‌های با سطح زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع دارای بیشترین طرفدار از سوی خریداران بوده‌اند. به‌طوری که طبق گزارش بانک مرکزی بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده در اولین ماه فصل زمستان معادل ۱۵ درصد به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع اختصاص داشته است. همچنین واحدهای دارای زیربنای ۷۰ تا ۸۰ مترمربع و آپارتمان‌های دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۲/ ۱۳ و ۱/ ۱۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به این ترتیب سهم آپارتمان‌های با زیر بنای کمتر از ۸۰‌مترمربع از مجموع معاملات انجام شده در بازه زمانی مذکور معادل ۱/ ۵۱ درصد بوده‌است.

نکته مورد توجه دیگر آن است که گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد متقاضیان خرید مسکن واحدهای مسکونی با ارزش ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان سهم ۹/ ۱۲ درصدی از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. در دی ماه سال جاری حدود ۲/ ۴۹ درصد از معاملات درخصوص واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان انجام شده‌است.

نظر

آگهی رایگان در ساخت یاب