Warning: session_start(): open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_fgu7bsi8tp8nmq7e447k0umqi2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php on line 36 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/_config.php:36) in /home/sakhtyab/domains/sakhtyab.com/public_html/wp-content/themes/sakhtyab/framework/class/class_layout.php on line 433 یارانه دولتی برای نوسازی بافت فرسوده-اخبار شهر-ساخت‌یاب

یارانه دولتی برای نوسازی بافت فرسوده


۱۳۹۶/۰۶/۰۶ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


بافت فرسوده ، ساخت یاب

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در نشست خبری امروز ۵ مردادماه با تاکید براینکه فعالیت‌های فرهنگی محرک بسیار خوبی برای تحقق برنامه‌های بازآفرینی در سطح کشور به شمار می‌رود گفت: قطعا پرداختن به امور فرهنگی مردم را در اجرای طرح‌های بازآفرینی با دولت همراه‌تر می‌کند. در طول سالیان گذشته تنها اقدامات عمرانی در حوزه بهسازی و نوسازی دیده می‌شد در حالی که این حوزه با انسان سروکار داشته و لازمه آن شناخت صحیح ساختارهای فرهنگی و اجتماعی است.

ایزدی در ادامه با بیان این مطلب که متاسفانه دارای معماری و ساخت و ساز خوبی در دوره معاصر نیستیم گفت: آیا به واقع می‌توانید به اثری که در طول ۱۰ سال گذشته در کشور ساخته شده است افتخار کنید؟ متاسفانه باید بگوییم که طی این سال‌ها معماری خوبی را به جامعه عرضه نکردیم. این نکته یکی از سیاست‌های اصلی در حوزه بهسازی و نوسازی در دولت دوازدهم خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز خوشحالی نسبت به اینکه امر نوسازی بافت‌های ناکارآمد طی ماه‌های اخیر تبدیل به گفتمانی غالب در سطح ملی شده است گفت: ما در این مسیر بازآفرینی شهری را برای رفع مشکلات انتخاب کردیم. نکته‌ای که به مجموعه‌ای از امکانات تلقی می‌شود تا در کنار یکدیگر بتواند شرایط زندگی را با در نظر گرفتن تمامی نیازهای لازم ساکنین اعم‌از نیازهای اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و کالبدی در آن منطقه ایجاد کنند.

وی افزود: در این راه ابتدا به شناسایی دقیق حجم محدوده‌های هدف در کل کشور پرداخته و برای رسیدگی به آن برنامه‌ریزی جامعی را تهیه و تصویب کردیم. طبق این مطالعات در حال حاضر دارای سکونتگاه غیررسمی در ۱۱۰ شهر بافت فرسوده میانی در ۴۹۵ شهر و بافت تاریخی در ۱۶۸ شهر هستیم که در مجموع مساحتی ۱۴۰ هزار هکتار متشکل از ۲۷۰۰ محله را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این مطلب که هم‌اکنون در کل کشور ۱۱۰۰ محله بالغ بر ۶۱ هزار هکتار و جمعیتی ۱۱ میلیون نفری جزو سکونتگاه‌های غیررسمی کشور به شمار می‌روند گفت: براساس مطالعات بدست آمده از مجموع ۲۷۰۰ محله ناکارآمد موجود در کشور هزار محله با وسعت ۵۵ هزار هکتار جزو بافت فرسوده میانی و ۶۰۰ محله با وسعت ۴ هزار جزو بافت تاریخی در سطح کشور به شمار می‌روند که در مجموع ۸ میلیون نفر در آن‌ها ساکن هستند.

 ۵۴۳ شهر با مشکل ناکارآمدی و فرسودگی بافت روبرو هستند

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که در کل ۵۴۳ شهر در کشور با مشکل ناکارآمدی و فرسودگی بافت روبرو هستند گفت: متاسفانه این بحران یک سوم از مساحت شهرها و تقریبا یک سوم از جمعیت شهری ما را درگیر کرده است.

ایزدی در ادامه ۳ مسئله عدم ایمنی، امنیت و هویت را از مشکلات اصلی بافت‌های ناکارآمد در کشور اعلام کرد و گفت: این مناطق دارای تاب‌آوری بسیار کمی بوده که باعث بروز صدمات بسیار جبران‌ناپذیری در زمان مواجه با کوچک‌ترین بلایای طبیعی در شهرها می‌شود. از سویی دیگر ۲۰ نوع آسیب اجتماعی در سطح شهرها به ویژه در این مناطق دیده می‌شود که از سوی مقام معظم رهبری نیز از کلیدی‌ترین معضلات فعلی کشور  به شمار می‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی شناسایی جنبه‌های کمی و کیفی در رسیدگی به بحران بافت‌های ناکارآمد را یکی از اقدامات دولت یازدهم دانست و گفت: ما در سال ۹۳ سندی را تحت عنوان سند ملی احیا، بهسازی و نوسازی شهری تهیه کرده و در آن به بیان شیوه مواجه با مشکل و رفع آن در کشور پرداختیم که قطعا یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت در ۴ سال اخیر به شمار می‌رود.

به گفته وی این سند ضمن تدوین سیاست‌های لازم از دستگاه‌های مختلف می‌خواهد تا نسبت به رعایت نکات ضروری در پیشبرد اهداف تعیین شده با دولت همراه باشند.

ایزدی همچنین تصویب سند اصول مواجهه برای حفاظت و باز زنده سازی بافت‌های فرسوده را برای نخستین بار در کشور یکی از اقدامات ویژه دولت یازدهم در این حوزه اعلام کرد و گفت: ما برای پیشبرد اهداف خود در سازو کاری دیگر بیش از ۲۰ دستگاه را در جلسات ستاد ملی بازآفرینی دور هم جمع کرده و مجبور به رسیدگی محلات هدف کردیم.

درج برنامه‌های نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد در سند رسمی برنامه ششم

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه تاکنون بیش از ۹۳۰ جلسه استانی و شهری و همچنین بیش از ۳۲ جلسه ملی ستاد بازآفرینی در کشور برگزار شده است گفت: ما در این جلسات ضمن تعیین محدوده‌های هدف اولویت‌های اقدامات نوسازی را مشخص کرده و برنامه‌های اقدام مشترک با سایر دستگاه‌ها را نیز تدوین کردیم. این در حالی است که با کمک برگزاری این جلسات طی دو سال اخیر ۶۸۰ پروژه را به مرحله اجرا رساندیم.

وی تشکیل این جلسات را در کشوری که ساختار اداری آن به طور مجزا و بالا به پایین است را اقدامی بسیار بزرگ و مهم دانست و گفت: دولت یازدهم برای نخستین بار در کشور توانست برنامه‌های در حوزه نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد را در سند رسمی برنامه ششم درج کند.

ایزدی در ادامه با تأکید بر ضرورت فراهم کردن ابزار لازم در پیشبرد و محقق کردن برنامه‌های بهسازی و نوسازی در کشور بیان کرد: در زمان تحویل وزارتخانه منابع دولتی اختصاص یافته به حوزه عمران و بهسازی تنها ۳۷ میلیارد تومان بود که این عدد در سال جاری به ۶۴۰ میلیارد تومان افزایش یافته و ۹ ردیف عمرانی مجزا برای آن در بودجه کشور تعریف شده است.

این مقام مسئول در این‌باره افزود: قطعا این میزان از بودجه نیز برای اجرای پروژه‌ها کافی نبوده و باید روش جدیدی در این حوزه به کار گرفته شود که ما در دولت یازدهم بودجه‌ریزی اهرمی را برای آن در نظر گرفتیم، در این روش باید علاوه بر بودجه دولتی در محلات هدف از منابع دستگاه‌های مختلف در اجرای طرح‌ها استفاده کرده و اینگونه اقدامات خود را پیش ببریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خوشبختانه در زمان فعلی برای شهرهای مشهد، قم، شیراز و ۴ شهر سیستان و بلوچستان ردیف بودجه مجزا در این حوزه در نظر گرفته شده است گفت: اگر بتوانیم در این مسیر علاوه بر اعتبار دولت و شهرداری بخش خصوصی را نیز وارد این حوزه کنیم به طور قطع می‌توانیم بگوییم در این بخش خوب عمل کرده و موفق به ایجاد یک جریان در سراسر کشور شده‌ایم.

به گفته مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، وزارت راه و شهرسازی در راستای تشویق بخش خصوصی و ورود آن به حوزه اقدامات نوسازی و بهسازی، این نهاد را به رسمیت شناخته و در ستاد اقتصاد مقاومتی آن را به عنوان نهاد توسعه‌گر معرفی و به تصویب رساند.

ایزدی تشریح کرد: نهاد توسعه‌گر با تجهیز منابع مالی، تهیه برنامه و با مشارکت اهالی هر منطقه ساخت و ساز مورد نیاز در محدوده را انجام می دهد، ما با توجه به تجربه‌های اندک موجود در کشور که به دست توسعه‌گران (انبوه‌سازان) ساخته شده است به روشنی متوجه می‌شویم به کارگیری این روش قطعا موفقیت‌امیز خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اقدامات صورت گرفته در ارائه تسهیلات بانکی به انبوه‌سازان اعلام کرد: خوشبختانه بانک مرکزی مجوز ارائه یکهزار میلیون تومان از منابع بازپرداخت اقساط مسکن مهر را به عنوان اعطای تسهیلات به توسعه‌گران صادر کرده است که بدون شک اقدامی بسیار ارزشمند در این حوزه به شمار رفته و می تواند مشوق خوبی برای انبوه‌سازان در ورود به پروژه‌های بازآفرینی محسوب شود.

ایزدی در این‌باره اضافه کرد: نهاد توسعه‌گر، نهادی تخصصی است که در صورت به ورود به امر ساخت و ساز از بروز هرج و مرج در شهرها جلوگیری کرده و نظام ساخت و ساز در کشور را به سمت امری کارشناسی و اخصصی خرکت می دهد.

وی با تأکید براینکه توسعه‌گران باید پیش از شروع به کار در حوزه‌های بهسازی و نوسازی صلاحیت لازم در اجرای پروژه را از شرکت عمران و بهسازی شهری ایران دریافت کنند گفت: تا کنون ۶۲ نهاد توسعه‌گر موفق به دریافت این صلاحیت شدند.

این مقام مسئول ادامه داد: به تصور من انبوه‌سازان در طول سال‌های گذشته در مسیر مناسبی حرکت نکرده  و اقدامات قابل قبولی را در حوزه ساخت و ساز پیش نبرده‌اند، بدون شک اگر ما بتوانیم از معماری و تسهیلاتی مناسب و درست در این مسیر استفاده کنیم به نتیجه خوبی دست خواهیم یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص ایجاد نهاد دیگری تحت عنوان تسهیل‌گران نیز بیان کرد: این نهاد یا دفاتر خدمات نوسازی که در محلات مستقر شده‌اند مردم را در نوسازی بافت ناکارامد بسیج کرده تا با همکاری یکدیگر به بهسازی محل زندگی خود بپردازند.

این مقام مسئول در پایان عدم برخورداری از مدیریت زمین را یکی از مشکلات اصلی کشور اعلام کرد و گفت: دولت یازدهم در حوزه عمران و بهسازی به رفع این مشکل پرداخت و سندی را برای آن تهیه کرد، در حقیقت دولت برای نخستین بار نقش خود را از پیمانکاری بزرگ به حامی و کمک‌کننده بخش خصوصی تغییر داد.

نظر

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php70/var/lib/php/session/sess_fgu7bsi8tp8nmq7e447k0umqi2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0