۲۷۰۰ محله در۵۴۳ شهرنیازمند اجرای طرح بازآفرینی شهری هستند


۱۳۹۶/۱۲/۰۵ Facebook Twitter LinkedIn Google+ اخبار شهر


baftefarsoode2

به گزارش ساخت یاب به نقل از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، هوشنگ عشایری با بیان این که در حال حاضر سه گروه بافت‌های تاریخی،‌ ناکارآمد میانی (فرسوده) و سکونتگاه‌های غیررسمی (حاشیه شهرها) تعریف شده است، افزود: طبق مطالعات اولیه در ۵۴۳ شهر، ۲۷۰۰ محله شامل سه گروه بافت شهری می‌شوند که بالغ بر ۱۴۱ هزار هکتار از اراضی شهری را به خود اختصاص داده‌اند. 
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این که حدود ۱۹ میلیون نفر یعنی حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور ساکن این بافت‌ها هستند، گفت: متأسفانه این جمعیت دچار بد مسکنی هستند و متأسفانه آسیب‌های اجتماعی در این محلات روز به روز چشم‌گیرتر خود را نشان می‌دهند.
عشایری افت منزلت مکانی و بحران هویتی را دغدغه دولت برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری عنوان کرد و گفت: زمانی تمامی بافت‌های تاریخی شهری نقاط اصلی فرهنگی و هویتی شهر بودند، با نگاهی به شهرهایی با قدمت‌هایی از چند هزار سال تا چندین سال، درمیابیم که این نقاط یکی از مناطق کلیدی اقتصادی و اجتماعی، فرهنگی و حتی تعیین‌کننده مفهوم شهر و مدنیت است که امروز به‌ عنوان محله ناکارآمد شهری نام گرفته است.
عشایری با اشاره به بحران محیط زیستی موجود در بافت‌های ناکارآمد‌ شهری گفت: با ملاحظه سکونتگاه‌های غیررسمی جنوب کشور متوجه می‌شویم که خطرپذیری زیستی برای ساکنان محله رقم زده است، بنابر این تمام شاخص‌ها باعث شده که قابلیت زیست پذیری و کیفیت زندگی شهری در این نقاط بسیار پایین آمده باشد.
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری کشور خاطرنشان کرد: جریان بازآفرینی شهری مبنی بر رویکرد جامع و یکپارچه است که پاسخگوی همه چالش‌های پیشروی این محلات خواهد بود ، لذا فرایند آن باید پیشگیری و حل مسئله باشد تا بتواند بهبود پایدار در حوزه کاربری، اقتصادی، اجتماعی و محیطی ایجاد کند.
عشایری با بیان این که محله به‌عنوان یک سازمان اجتماعی، محور اصلی رویکرد دولت است تأکید کرد: باید ارتقا زندگی شهروندان، ارتقا زیست پذیری شهری و افزایش حکم روایی محلی هدف اصلی این طرح باشد.
وی افزود: محله یک کالبد ساختمانی همراه با معابر نیست، بلکه یک سازمان اجتماعی است که فرهنگ خاص خود را دارد و نیازمند کالبدی است که مبتنی بر فرهنگ همان سازمان شکل بگیرد و تاب‌آوری مطلوب متناسب با حداقل میانگین شهری را دارا باشد.

نظر